Politika Zahraničné

Kimovi dochádzajú peniaze. Prosí o zbierku pre svojho otca a dedka

Kim Čong-unovi pravdeepodobne dochádzajú peniaze. Zdroj: SITA/AP

PCHJONGJANG – Sankcie uvalené Západom na Severnú Kóreu vedú pravdepodobne k tomu, že diktátorovi Kim Čong-unovi dochádzajú peniaze. Všetky financie asi prúdia do jeho raketového a jadrového programu a na jeho otca a dedka nezostalo nič. Ale Kim Il-Song (zomrel 8. Júla 1994) a Kim Čong-il (zomrel 17.decembra 2011) vyžadujú starostlivosť – i keď posmrtnú.

 

Kim Čong-un, tretí diktátor KĽDR z rodiny Kim, požiadal svojich pracovníkov, aby darovali peniaze na údržbu zabalzamovaných tiel, píše britský Mirror. Keď korpulentný vodca o niečo požiada, je to v podstate rozkaz.  Nikto sa mu nemôže vyhnúť, aj keď je chudobný.

Udržiavanie zabalzamovaných pozostatkov oboch “veľkých vodcov”, ktoré sa nachádzajú v Paláci Slnka Kumsusan v Pchojngjangu, stojí ročne 375-tisíc eur. 

Na archívnej snímke je vystavená sklenená rakva s telesnými pozostatkami severokórejského vodcu Kim Čong-ila , 20. decembra 2011 v Pchjongjangu. Tajomstvami zahalený severokórejský vodca zomrel v sobotu 17. decembra 2011. Zdroj: TASR/AP

“Dobrovoľní” darcovia ale nevyjdú úplne naprázdno. Za svoje peniaze nedostanú jedlo alebo inú pre život potrebnú vec.  Namiesto toho im bude odovzdaný certifikát o lojalite k diktátorskému režimu.

Na fotografii sú pozostatky Kim Il-Songa. Zdroj: int