Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Kiná majú dôvod na radosť. Filmová novinka zaznamenala mimoriadny úspech

Zdroj: Continental film

BRATISLAVA – Úspech za úspechom. Multiplexy nepoložila ani pandémia. Slováci sa na nové premiéry hrnú. Najnovšie zaznamenal triumf film Fatima. Vo svojom premiérovom víkende sa snímka dostal na prvé miesto rebríčka návštevnosti slovenských kín.

 

Pandémia nejaký ten čas potrápila aj kiná. Tie zostali zo dňa na deň zatvorené. Napriek tomu ich nepoložila na kolená. Multiplexy totiž vo veľkom lákajú na zaujímavé trháky. Nadšenci filmového umenia tak nezaháľajú.

Najnovšie sa do kín dostal príbeh troch detí, ktoré sa stali svedkami zjavení Panny Márie v portugalskej Fatime. Snímka s názvom Fatima začala svoju púť kinami presne na výročie štvrtého zo zjavení a stretla sa hneď s mimoriadnym záujmom. ,,Počas premiérového víkendu ho stihlo vidieť 8 715 divákov, vďaka čomu obsadil prvé miesto v aktuálnom rebríčku návštevnosti,” uviedol z distribučnej spoločnosti Continental film Peter Gašparík.

 

Film stihlo vidieť už niekoľko tisíc divákov. Zdroj: Continental film

Spomienky z detstva

Strhujúcu drámu nakrútili tvorcovia podľa skutočných udalostí. Film rozpráva o tom, ako sa desaťročnej Lucii, jej bratrancovi a sesternici v roku 1917 viackrát zjavila Panna Mária. Povedala im, že len modlitby a obeta ukončia prvú svetovú vojnu. Napriek snahám o umlčanie detí predstaviteľmi vlády i cirkvi sa chýr o zjaveniach rozšíril naprieč celou krajinou. Pokojný život detí sa zmenil a upreli sa na ne zraky celého sveta, túžiaceho po mieri.

Po rokoch, pri stretnutí s profesorom Nicholsom, známym autorom a skeptikom, Lucia už ako rádová sestra spomína na udalosti svojho detstva, aj na to, akým spôsobom im všetkým zmenili život.

 

Lucia už ako rádová sestra spomína na udalosti svojho detstva. Zdroj: Continental film

Posolstvo mieru

Film nakrútil pôvodom taliansky režisér Marco Pontecorvo. Ten si povolal niekoľko známych tvárí. Desaťročnú Luciu si zahrala Stephanie Gil. Dospelú Luciu stvárnila americko-brazílska herečka Sônia Braga. Úlohu profesora Nicholsa prijal Harvey Keitel. Ten je hollywoodskou legendou vďaka filmom ako Pulp Fiction: Historky z podsvetia, Grandhotel Budapešť, Mladosť či nedávny Írčan.

Artura stvárnil jeden z najúspešnejších chorvátskych rodákov vo filmovom svete Goran Višnjić. Diváci ho poznajú napríklad z filmu Muži, ktorí nenávidia ženy. Portugalskú herečku Lúciu Moniz si mnohí pamätajú z roly temperamentnej Portugalčanky vo filme Láska nebeská. Vo Fatime sa zhostila úlohy Luciinej matky Márie.  Americký producent James T. Volk si medzinárodný tím veľmi pochvaľoval. Poslaním filmu je podľa neho práve spájať nás. „Tento príbeh môže byť univerzálnym mostom medzi ľuďmi akejkoľvek viery. Nevinnosť tých troch detí pomohla rozšíriť posolstvo mieru a nádeje celej generácii. Možno to dokáže i dnes.“ 

 

Vo filme si zahral aj Harvey Keitel. Zdroj: Continental film

Silný zážitok

Titulnú pieseň k Fatime – Gratia Plena naspieval taliansky spevák Andrea Bocelli. Ten s radosťou prijal ponuku podieľať sa na snímke. Sám Fatimu navštívil. „Keď som sa tam znova ocitol, tentokrát ako interpret, bol to veľmi intenzívny zážitok.“

 

Mohlo by vás zaujímať: