Politika Domáce Top

Kiska dal PS a Spolu košom. Z trojkoalície nebude nič

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Koalícia troch mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko, Spolu a Za ľudí sa nekoná. Ako uviedol na sociálnej sieti líder PS Michal Truban, Kiska ich ponuku na trojkoalíciu odmietol.  Urobil tak pár minút potom, ako Andrej Kiska ohlásil zvolanie brífingu, na ktorom sa chcel k možnej spolupráci vyjadriť. 

 

Michal Truban pár minút po ohlásení Kiskovej tlačovky napísal status, v ktorom vyjadril svoje sklamanie z rozhodnutia exprezidenta. “Žiaľ predsedníctvo ZA ĽUDÍ o tom rozhodlo jednohlasne. Od začiatku nám šlo o to, aby sa táto spolupráca podarila, ja sám som vravel, že urobíme pre to veľa, ani moja pozícia lídra nebude brzdou spolupráce, lebo Slovensko dnes viac ako čokoľvek iné potrebuje jasný a reálny plán ako poraziť SMER a zostaviť vládu zmeny,” tvrdí Truban.

V PS aj Spolu sú presvedčení, že “že trojkoalícia najbližších strán bola najlepšia a najúprimnejšia možnosť, ako teraz, v čase, keď všetky svinstvá vychádzajú na povrch, ukázať, že nám záleží na zmene a že vieme konať spoločne.” Kiskovo rozhodnutie berú na vedomie. “Veľmi radi akceptujeme jeho žiadosť pristúpiť k našej dohode o neútočení. Napokon, KDH a Za ľudí sú naši najbližší partneri,” dodali.

Kisku nepustili prieskumy

Kiska následne reagoval, rovnako ako Truban prostredníctvom sociálnej siete. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že koalícia  Za ľudí s PS/Spolu by podľa aktuálnych preferencií nestačila na to, aby vymenili túto vládu. “Práve naopak, ohrozila by našich najbližších budúcich povolebných partnerov, ktorí by sa nemuseli dostať do parlamentu. Percentá, ktoré by koalícia získala, by išli na ich úkor. Stále by tak hrozila vláda Smeru s SNS, Kotlebom a Harabinom,” reagoval Kiska.

Pripomína, že strany demokratickej opozície potrebujú získať minimálne 76 mandátov na to, aby mohli vládnuť. Podľa dnešných prieskumov by však podľa Kisku muselo ísť o koalíciu minimálne piatich strán. “Obrazne poviem – načo nám bude 26 percent, keď nebudeme mať s kým zostaviť vládnu koalíciu. Snažíme sa preto v strane ZA ĽUDÍ robiť takú politiku, aby sme nijako neútočili na našich najbližších partnerov a dovoľte mi ich vymenovať, sú to: PS/Spolu, SaS, KDH a OĽaNO,” uviedol exprezident.

Svoje rozhodnutie oznámil dvojkoalícii strán dnes. “Takmer 33 percent voličov našej strany, podľa prieskumu agentúry AKO, je proti tejto koalícii, čo by mohlo znamenať, že vo výsledku by sme mali ako trojkoalícia menej hlasov, ako máme dnes samostatne,” ozrejmil.

Vo väčšom

Na dnešnej tlačovej konferencii Kiska zároveň nevylúčil predvolebnú koalíciu vytvorenú z opozičných strán Za ľudí, Progresívne Slovensko (PS), Spolu-občianska demokracia (Spolu), Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktorú nazval Blog zmeny. „Je jedno, či by bol hlavným lídrom tejto predvolebnej koalície strán Kiska, Beblavý, Truban, Sulík či Matovič. Prvoradé je v tomto momente Slovensko,” citovala Kisku agentúra SITA. Zároveň objasnil, že hnutie Sme rodina nevylučuje z predvolebných rokovaní, ale bol by radšej, ak by sa, ak to bude nevyhnutné, podarilo vytvoriť širokú predvolebnú koalíciu z už spomenutých politických strán.