Politika Domáce Top

Kiska má po prezidentských voľbách povedať, čo ďalej. V hre je aj Radičová

Na snímke bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová (vpravo) a prezident SR Andrej Kiska. FOTO TASR - Andrej Galica

BRATISLAVA – O čom sa šepká už dlhšiu dobu, by sa malo čoskoro stať realitou. Na scéne by sa mal objaviť nový politický subjekt, za ktorým bude stáť súčasný prezident Andrej Kiska. Ten svoje politické plány sľubuje objasniť už od jesene minulého roka. Podľa informácií Glob.sk z prostredia politických kuloárov rokovania o podobe novej politickej strany vrcholia. Prezident údajne čaká na výsledok druhého kola volieb a následne má ohlásiť vznik novej strany. Súčasťou by sa mali stať aj známe tváre.

 

Prezident Andrej Kiska v máji minulého roka oznámil, že o palác sa už viac nebude uchádzať. Ďalšie politické ambície však nevylúčil. V lete dokonca pritvrdil a otvorene hovoril o prevzatí moci. „Musíme zmeniť politickú mapu Slovenska, musíme vrátiť Slovensku, čo si zaslúži. Ideme do toho a verím, že to dáme,“  vyhlásil prezident v júli. Viac informácií o tom, čo chystá, sľuboval po komunálnych voľbách. Žiadne neprišli. Práve naopak, Kiska začal mať stále menej konkrétne vyjadrenia. Až donedávna.

“Platí to, čo som povedal. Urobím všetko preto, aby nová vláda bola zložená zo schopných a čestných ludí. Teraz sa nebudem bližšie k tomu vyjadrovať po 15. júni dám presný obraz o tom, ako chcem svoj sľub naplniť,” uviedol Kiska pred pár dňami. V kuloároch sa však hovorí o tom, že Kiska už základnú predstavu o novom subjekte má. Prvé informácie by údajne mal zverejniť už po druhom kole prezidentských volieb. Viaceré zdroje pre Glob.sk uviedli, že možno už v pondelok.

Jednou zo známych tvári, ktorá by mala s Kiskom do budúcna spolupracovať, by mala byť bývalá premiérka Iveta Radičová. Tá od pádu vlády v roku 2011 návrat do politiky vylučovala. Pred prvým kolom týchto prezidentských volieb však rétoriku nečakane zmenila a návrat pripúšťa.  „Jasné, že sa vrátim, a so mnou sa vráti zákon,“ povedala počas diskusie Denníka N.  Následne priznala, že sa stretáva s Andrejom Kiskom a rozprávajú sa o politickej budúcnosti. „Hovoríme spolu, áno,“ a je to vraj „veľmi príjemné“. Na otázku, kedy sa verejnosť dozvie niečo konkrétnejšie, Radičová odpovedala vyhýbavo. “Umenie politiky je časovanie. Keď príde správny čas, určite budete plnohodnotne informovaní,“ dodala.

Pretlak na scéne

Je otázne, či dnes budú ľudia ešte Radičovú voliť. Svoj najväčší výtlak mala v čase, keď ona sama kandidovala v prezidentských voľbách v roku 2009. Následne ju SDKÚ-DS postavila na čelo kandidátky do parlamentných volieb a v júli 2010 sa stala premiérkou. Vládu však nedokázala udržať pokope ani dva roky. Už v októbri 2011 jej parlament vyslovil nedôveru, o ktorej dala hlasovať ona sama, keď to spojila s hlasovaním o eurovale. Podľa politického analytika Jána Baránka môže mať Radičová ešte nejakých voličov. Na scéne je však už nová silná ženská tvár v podobe Zuzany Čaputovej. “Navyše sa strana zložená z Kisku a Radičovej bude deliť o voliča s Progresívnym Slovenskom a Spolu,” skonštatoval Baránek. Podľa neho sa budú tieto strany vzájomne oslabovať. Na začiatku sa špekulovalo, že prezident sa spojí práve s PS a Spolu. Tento scenár je dnes už vraj neaktuálny a každý sa chystá ísť vlastnou cestou.

Kiska okrem Radičovej podľa viacerých zdrojov rokuje aj s inými bývalými politikmi. Už dávno sa hovorí, že sa pravidelne stretáva napríklad s Ivanom Miklošom, či s jeho bývalým poradcom Tomášom Meravým. Súčasťou jeho tímu majú byť aj ľudia, ktorí sa okolo prezidenta pohybujú v súčasnosti – napríklad jeho poradcovia Roman Krpelan, či Radoslav Baťo.

O stanovisko sme požiadali aj prezidentskú kanceláriu, správu budeme aktualizovať.

V októbri 2011 SaS potopila vládu Ivety Radičovej pri hlasovaní o eurovale. Odvtedy odmietala návrat do politiky. Zdroj: TASR