Politika Domáce Top

Kiska menoval Kalavskej manžela za profesora. V minulosti musel vysvetľovať konflikt záujmov

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Posun na akademickej pôde. Prezident Andrej Kiska v posledný týždeň svojho úradovania v prezidentskom paláci vymenoval nových vysokoškoslkých profesorov. Medzi nimi aj manžela súčasnej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, Ericha. V minulosti obaja čelili otázkam z možného konfliktu záujmov. 

 

Prezident Andrej Kiska včera krátko pred obedom vymenoval dokopy 37 nových vysokoškolských profesorov. V jeho podaní išlo o posledný takýto akt. “Mnohokrát som hovoril o tom, že potrebujeme vrátiť úctu a rešpekt vzdelaniu. Zabúdame na to, čo naši otcovia, dedovia a pradedovia vedeli – že to najcennejšie, čo môže naša spoločnosť dať, čo my môžeme dať našim deťom, je kvalitné vzdelanie,” prihovoril sa novým profesorom počas slávnostného aktu. Medzi nimi aj manželovi ministerky zdravotníctva Erichovi Kalavskému, ktorému bola udelená profesúra v odbore verejné zdravotníctvo.

Ako uviedla prezidentská kancelária, preverujú len zákonné náležitosti, medzi ktoré nepatria príbuzenské vzťahy a preto prezident nikdy nevie, kto je koho rodina. Kiska v minulosti do funkcie profesorky vymenoval napríklad aj manželku Roberta Fica Svetlanu.

Prezident Andrej Kiska vymenoval 37 nových profesorov, medzi nimi aj Ericha Kalavského. Zdroj: Kancelária prezidenta SR

Konflikt záujmov odmietli

Erich Kalavský pritom nepatrí medzi neznáme mená. Dnes už profesor sa prvýkrát pod drobnohľad dostal po tom, ako denník SME  upozornil na možný konflikt záujmov, ktorý mohol v rodine Kalavských vzniknúť. Erich Kalavský totiž viac ako päť rokov pôsobil ako manažér vo farmaceutickej firme Pfizer. Do spoločnosti mal podľa zverejneného životopisu nastúpiť v roku 2008. Problém mal nastať, keď bola jeho manželka Andrea po voľbách 2016 menovaná za štátnu tajoníčku ministerstva zdravotníctva. Do jej portfólia spadala práve lieková politika, v ktorej mala svoje záujmy aj spomínaná firma. Kalavský následne dva mesiace na to z farmafirmy odišiel. “Pracovný pomer bol ukončený na žiadosť pána Kalavského, na základe jeho osobného rozhodnutia,” zdôvodnila vtedy spoločnosť Pfizer pre denník Sme. To, že by mali s rezortom zdravotníctva nadštandardné vzťahy však odmietli. Podobne reagoval aj samotný rezort zdravotníctva.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Momentálne na akademickej pôde

Otázka rodinných väzieb Andrey Kalavskej sa opäť dostala do povedomia potom, ako bola v marci 2018 vymenovaná do pozície ministerky zdravotníctva, v ktorej nahradila Tomáša Druckera. Kalavský v tom čase už niekoľko mesiacov pracoval pre firmu Quintiles Slovakia, dnes fungujúcu pod názvom IQVIA, ktorá má zmluvu na klinické skúšanie liekov s viacerými štátnymi nemocnicami. Posledná je datovaná iba koncom mája. Samotná ministerka zdravotníctva však možný konflikt záujmov ako aj akékoľvek prepojenie v minulosti kategoricky odmietla.

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, aj teraz sa Erich Kalavský rozhodol krátko po manželkinom menovaní do funkcie firmu opustiť. Podľa zverejneného životopisu z nej odišiel v júni 2018. V súčasnosti pôsobí na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.