Politika Domáce Top

Kiska: Nenávisť k menšinám sa nemôže stať politickým programom

MAKOV – Víťazstvo nad fašizmom je podľa prezidenta Andreja Kisku dôležité si pripomínať, aby ideológia zla nedohnala ďalšiu generáciu Európanov k boju o prežitie. „Dôvod, prečo si pripomíname každý rok strašné udalosti druhej svetovej vojny, ako aj veľké víťazstvo nad ideológiou zla, je zabrániť tomu, aby sa ubližovalo nevinným. Aby sa nenávisť k menšinám, predsudky k iným kultúram či náboženstvám, pohŕdanie ľudskou dôstojnosťou nestali politickým programom,“ povedal prezident Kiska na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom pri kysuckej obci Makov, poslednej oslobodenej slovenskej obci v druhej svetovej vojne.

V príhovore pri Pamätníku 1. čs. partizánskej brigády Jana Žižku tiež zdôraznil, že porážka fašizmu a nacizmu nebola iba veľkým vojenským víťazstvom v najkrvavejšom konflikte 20. storočia, ale aj víťazstvom európskej civilizácie rešpektujúcej dôstojnosť každého človeka a víťazstvom možnosti žiť vo svete, v ktorom má každý jeden ľudský život svoju hodnotu. „Každá jedna obeť druhej svetovej vojny je bolestným svedectvom krutosti a zverstiev, ktoré boli schopní páchať jedinci a spoločenstvá, ktoré seba považovali za pokrokových, moderných a vyspelých. Spustošené územia a zmrzačené krajiny, aj nasledujúce štyri desaťročia života za železnou oponou nám ukázali, aká krehká je hranica medzi barbarstvom a civilizáciou. Aká vysoká je cena za to, keď ustupujeme zlu, keď ignorujeme prejavy nenávisti a fanatizmu, keď prestaneme rešpektovať hodnoty slobody, humanizmu, demokracie. Pred 73 rokmi 8. mája 1945 ľudia v Európe vyhrali zápas o svoje vlastné, ale aj o naše prežitie. Dnes sme sem prišli, aby sme sa im poďakovali za ich obetavosť, statočnosť a vytrvalosť,“ prihovoril sa prezident Andrej Kiska približne stovke ľudí pri pamätníku na slovensko-českom pohraničí.

Minister obrany Peter Gajdoš pripomenul, že posledné obce Klokočov a Makov boli oslobodené 3. mája 1945 v rámci ostravskej operácie 18. armádou štvrtého ukrajinského frontu Červenej armády. Starosta obce Makov Martin Pavlík dodal, že Kysučania už túžobne očakávali oslobodenie a koniec vojny. „Mnohí pamätníci spomínali na večerné modlitby, v ktorých prosili Boha o mier a zaviazali sa deň skončenia vojny sláviť ako veľký sviatok. Nemali by sme na tento sľub zabúdať. Mali by sme pamätať, že v bojoch na Kysuciach položilo život viac ako 480 vojakov a dôstojníkov,“ povedal Pavlík.

Prezident Andrej Kiska ocenil osem priamych účastníkov bojov za oslobodzovanie územia dnešného Slovenska. Medailu za významné zásluhy o rozvoj v oblasti obrany a bezpečnosti si prevzali Nadežda Brůhová a Věra Holubeva. Ďakovnú medailu za významné zásluhy o oslobodenie, obranu a bezpečnosť udelil prezident Jozefovi Glembovi, Martinovi Kolárikovi, Matejovi Valockému a Jaroslavovi Prokopovi. Medaily za významné zásluhy o rozvoj v oblasti obrany a bezpečnosti prevzal v mene brigádneho generála vo výslužbe Miloslava Masopusta a poručíka vo výslužbe Josefa Kaufmana zástupca veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku Pavel Sladký.