Politika Domáce Top

Smer chce, aby ústavných sudcov volili poslanci. Podľa Kisku to je nebezpečné

Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska sa snaží zabrániť ústavnej kríze. Situácia na Ústavnom súde opäť rozdelila koalíciu a opozíciu na dva tábory. Nevedia sa totiž dohodnúť na zmene zákona, ktorý má upraviť spôsob výberu nových ústavných sudcov. Hlava štátu si preto v pondelok pozvala opozíciu, s ktorou o probléme rokovala. Dnes Kisku čaká maratón rokovaní s koalíciou – Smer-SD, SNS a Most-Híd.

Prezident Kiska prijal zástupcov koaličných strán. Za stranu Smer-SD prišli rokovať poslanci Martin Glváč a Róbert Madej, za stranu SNS Tibor Bernaťák a Jaroslav Paška. Most-Híd vyslal Gábora Gála a Petra Antala.

Koaličné strany pozvanie prezidenta privítali, ale podľa poslanca Glváča je dôležité rokovať hlavne medzi koalíciou a opozíciou. ,,Všetci do jedného deklarujeme, že chceme zlepšiť kvalitu výberu ústavných sudcov a tým pádom aj kvalitu ústavných sudcov. V mnohých otázkach sa veľmi líšime, ale chcem povedať, že táto diskusia bude ďalej prebiehať v Národnej rade. Máme mesiac na to, aby sme návrh ústavného zákona v druhom čítaní pripravili tak, aby sme sa mohli uchádzať o 90 hlasov v parlamente,” povedal Glváč po stretnutí koaličných strán s prezidentom.

Zároveň dodal, že strana Smer-SD bude navrhovať zmenu pri voľbe 90-timi hlasmi bez následnej možnosti výberu prezidenta. Tak, ako to odporučila Benátska komisia. Kandidát, ktorý by získal ústavnú väčšinu, by sa tak automaticky stal ústavným sudcom. Parlament by nemusel vyberať 18 kandidátov, zvolil by len 9 nových členov Ústavného súdu.

Minister spravodlivosti Gál a Jaroslav Paška dnes nepovedali, či spomínaný návrh Smeru-SD podporujú. Gál sa vyjadril, že ide o jednu z možných podôb novely zákona.

Úvahy Smeru-SD o tom, že by výber ústavných sudcov ovládol iba parlament, považuje prezident Andrej Kiska za nebezpečné. Treba sa podľa neho spýtať, aký je skutočný úmysel. ,,Správne nastavený systém protiváh a bŕzd je zárukou toho, že sa moc neskoncentruje v jedných rukách a že Ústavný súd nebude slúžiť záujmom aktuálnej parlamentnej väčšiny,” zdôraznil prezident po stretnutí s koaličnými stranami.

Kiska tiež uviedol, že nevidí také zásadné prekážky, ktoré by bránili koalícii a opozícii dohodnúť sa na zmenách pravidiel výberu ústavných sudcov. ,,Keď sa toto podarí, budem prvý, kto vláde a poslancom parlamentu vysloví uznanie a vďaku. Ale najskôr si treba poctivo urobiť politickú prácu,” skonštatoval prezident.

Minister spravodlivosti po rokovaní zdôraznil potrebu podpory opozície. Ak neuspejú, budú musieť hľadať iné riešenia. Dodal však, že ,,na jednej strane musíme udržať všetkých koaličných poslancov za našim návrhom”.

 

Prezident Kiska prijal predstaviteľov Smeru, SNS a Mosta-Híd. Zdroj: TASR / Marko Erd

Prezident so šnúrou rokovaní s politickými stranami o Ústavnom súde začal v pondelok, kedy si vypočul názory troch opozičných strán. Podľa poradcu prezidenta a bývalého predsedu Ústavného súdu Jána Mazáka existuje zhoda medzi týmito stranami. Avšak s koalíciou sa na návrhu zákona predstavitelia opozície nevedia zhodnúť. Je preto otázne, či zákon získa potrebných 90 hlasov.

Opozícia žiada skvalitniť výber kandidátov na Ústavný súd a tiež žiada urobiť zmeny, na ktoré sa zaviazala vláda v programovom vyhlásení. ,,Tieto zmeny boli jasným spôsobom odporúčané aj v stanovisku Benátskej komisie. Zdá sa, že jediný, kto rešpektuje odporúčanie Benátskej komisie, je prezident Slovenskej republiky,” povedal Mazák po rokovaniach s opozičnými stranami. Opozícia sa tiež zhoduje, že kandidáti na sudcov Ústavného súdu by sa mali v parlamente voliť ústavnou väčšinou.

Zmena Ústavy SR a s ňou súvisiace nové pravidlá výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu sú v druhom čítaní. Na zmenu ústavy bude koalícia potrebovať aj podporu opozície. Novely predložil minister spravodlivosti Gábor Gál. Upozorňuje, že pokiaľ sa parlament na zmene pravidiel nedohodne, deväť z celkovo 13 ústavných sudcov, ktorým sa vo februári 2019 končí funkčné obdobie, sa bude voliť po starom.

Galéria
Prezident diskutoval so zástupcami koaličných strán o voľbe ústavných sudcov. Zdroj: TASR / Marko Erd
Prezident dnes diskutoval so zástupcami koaličných strán o voľbe ústavných sudcov. Zdroj: TASR / Marko Erd
Prezident rokoval aj so zástupcami OĽaNO o zmene ústavného zákona. Zdroj: TASR / Martin Baumann
V pondelok rokoval prezident so zástupcami SaS o zmene ústavného zákona. Zdroj: TASR / Martin Baumann
V pondelok rokoval prezident so zástupcami Sme rodina o zmene ústavného zákona. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next