Politika Domáce Parlamentné voľby Top

Kiska pristúpil k paktu o neútočení, chcel by aj viac. Truban s Hlinom už zrejme nie

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Na druhý pokus a rozpačito. Strana ZA ĽUDÍ na čele s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom dnes oficiálne pridala svoj podpis na listinu o neútočení, ktorú ešte počas leta podpísala koalícia Progresívne Slovensko/SPOLU s KDH. Predchádzali tomu výzvy, odkazy cez médiá aj jedno nepodarené stretnutie. Aj to dnešné vyznelo rozpačito – lídri ukázali rozličný pohľad na predvolebné spájanie sa hneď na prvej tlačovke. 

 

Kiska sa k dohode pridal s týždňovým omeškaním oproti prvotne plánovanému termínu. Pôvodne sa tak malo stať už minulý pondelok. Bývalý prezidnet a jeho tím vtedy oficiálne aj oznámili termín stretnutia a jeho účel. V deň, kedy sa malo uskutočniť, však prišla na poslednú chvíľu správa, že lídri PS a Spolu majú iný program. Dohodu chceli Kiskovi poslať po kuriérovi. Mediálne faux pas sa nakoniec z Kiskovej iniciatívy uzavrelo tým, že strany si nájdu iný termín podpisu. Tým sa stal dnešok. Tentoraz malo stretnutie zdarný koniec. Lídri strán – Michal Truban (PS), Andrej Kiska (ZA ĽUDÍ), Alojz Hlina (KDH) a Miroslav Beblavý (SPOLU) po ňom spoločne vystúpili aj pred novinárov. Tam sa ukázalo, že napriek dohode sa na ďalšiu spoluprácu a jej okolnosti pozerajú inak.

Každý po svojom

Líder ZA ĽUDÍ Andrej Kiska po pristúpení k paktu nevylúčil ani možnosť spoločnej predvolebnej koalície. Pripustil však, že momentálne aj na základe vyjadrení strán to vyzerá tak, že každý pôjde do volieb sám. Avšak podľa neho, „ak bude situácia dramatická, mali by sme sa vedieť dohodnúť do 24 hodín. Teraz však takéto signály nemám”. Ponuka na “veľký blok zmeny” však podľa neho z ich strany trvá.

Tomu, že by jej lídri zvyšných strán prikývli, však zatiaľ nič nenasvedčuje. Michal Truban uviedol, že majú “svoje štruktúry a členov“. O spoluprácu sa vraj snažili 18 mesiacov. “Niekedy dokonca až tak, že nás kritizovali ľudia, že moc na to tlačíme,” povedal. Dobrá dohoda sa podľa neho nedá urobiť za deň.

Ruky preč od nápadu dal aj Alojz Hlina, podľa ktorého ”táto otázka už po určitom momente prestáva dávať zmysel”. Naznačil, že túto pomyselnú časovú hranicu už prekročili.

Strany tlačí aj čas. Ak by chceli vytvoriť koalíciu, musia tak urobiť do konca mesiaca. Dovtedy je potrebné odovzdať kandidačné listiny.

Michal Truban. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

So Sulíkom mimo kamier

V tejto chvíli nie je vylúčené, že pod pakt o neútočení sa podpíše aj SaS Richarda Sulíka. “V najbližších dňoch chceme rokovať aj s SaS, ktorí prejavili o pristúpenie k dohode záujem. Čím viac ľudia uvidia, že sa vieme v opozícii baviť príčetne, tým viac dôvery si u nich ako rozumná alternatíva k súčasnej vládnej koalícii získame,” tvrdí PS a SPOLU. Lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča neoslovili. Dôvodom podľa Trubana je Matovičove odmietavé vyjadrenia k spolupráci.

Nová klauzula

Na Kiskove želanie sa do pôvodnej dohody o neútočení doplnila formulka, ktorá vylučuje z prípadnej povolebnej spolupráce strany Smer-SD, SNS a ĽSNS. Strany sa prostredníctvom dokumentu dohodli na vzájomnom neútočení počas predvolebnej kampane. Jej súčasťou je aj mechanizmus zmierovacieho konania. „Ľudia môžu mať pocit, že aj samotná opozícia sa háda. My v PS/Spolu si to uvedomujeme a robíme všetko pre to, aby sme dokázali spolupracovať. Musíme ľuďom ukázať, že spolu vieme sedieť, že sa spolu vieme rozprávať, a že spolu vieme aj niečo podpísať. Som rád, že k tejto dohode, ktorá doteraz veľmi dobre funguje, pristúpila aj strana Andreja Kisku,“ uviedol po stretnutí Truban.

Mohlo by vás zaujímať: