Politika Domáce Top

Kiska rozhodol, do koho rúk zloží Zuzana Čaputová svoj prezidentský sľub

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Ústavný súd má odo dnes o troch sudcov viac. Prezident Andrej Kiska vymenoval do funkcií ústavných sudcov Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Ukončil tak trojmesačné fungovanie Ústavného súdu iba so štyrmi členmi a zaistil, že súd bude opäť schopný prijímať aj plenárne rozhodnutia. Zároveň vymenoval aj jeho podpredsedu, ktorým sa stal Ľuboš Szigeti a predsedu Ivana Fiačana.

 

Prezident Andrej Kiska novým sudcom pripomenul, že funkciu preberajú v čase, keď je Ústavný súd ťažko skúšaný. “Čaká vás náročná a dôležitá práca. Ústavný súd je poslednou súdnou inštitúciou na Slovensku, na ktorú sa môžu ľudia obrátiť, ak zlyhajú ostatné orgány,” povedal Kiska. “Dôverujem všetkým trom sudcom, ktorí dnes zložili sľub,” povedal Kiska.

Nevyhol sa však ani kritike. Tú adresoval smerom k poslancom. “Pravda je, že dnes som mal menovať deviatich nových sudcov Ústavného súdu. Žiaľ, parlament si včas ani po opakovanej voľbe nesplnil ústavnú povinnosť a nezvolil Ústavou požadovaných osemnástich kandidátov,” povedal Kiska. Riešenie, ku ktorému pristúpil, preto označil za núdzové. Od poslanocov teraz chce, aby zvolili ďalších desať kandidátov už v májovej voľbe.

Zľava Ivan Fiačan, Peter Molnár a Ľuboš Szigeti. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Na poslednú chvíľu

Nový predseda ani podpredseda Ústavného súdu o tom, že ich Kiska menuje do funkcií pred príchodom do paláca netušili. Ako prezradili, dozvedeli sa to iba asi päť minút predtým. “Je to veľká pocta určite,” komentoval svoje menovanie Ľuboš Sigethi. Od práce na súde teraz očakáva, že rozhodnutie v pléne bude komplikované, aj keď nie nemožné.

To aby bol Ústavný súd kompletný považuje za potrebné aj jeho nový predseda Ivan Fiačan. “Je to veľká pocta a je to aj prekvapujúc nominácia, Ale prijal som ju,” povedal. “V prvom rade chcem povedať, že som sudcom, a až potom predsedom,” dodal.

Po svojom menovaní sa vyjadril aj tretí menovaný Peter Molnár. “Je to veľký záväzok a prejav dôvery,” povedal. Podľa neho je však tiež potrebné mať na Ústavnom súde plný počet sudcov.

Bez sudcov aj predsedu

Doterajšej predsedníčke Ústavného súdu Ivette Macejkovej skončil mandát 16. februára 2019. Súd tak okrem toho, že mal iba štyroch členov z trinástich, stál aj pred otázkou, ako to bude s jeho vedením. Prezident Andrej Kiska ním v tom čase poveril Janu Baricovú, ktorá na súde pôsobí od roku 2014.

Dôležitý

Predseda ústavného súdu zabezpečuje jeho riadny chod, zvoláva a aj vedie plenárne rokovania. Tiež je písomne informovaný o tom, ak sa niektorý zo sudcov chce vzdať mandátu. Sudcov môže tiež oslobodiť od povinnosti zachovávať mlčanlivosť. Okrem iného môže podávať aj námietky proti senátnym rozhodnutia, o ktorých potom rozhoduje plénum. Okrem iného do jeho rúk skladá sľub aj nový prezident, a to „napoludnie v deň, v ktorom sa má skončiť volebné obdobie predchádzajúceho prezidenta.“ Najbližšie tak urobí v polovici júna Zuzana Čaputová.

Na výber mal ôsmich

Prezident Andrej Kiska dostal od poslancov na výber z ôsmich kandidátov: Ivana Fiačana, Petra Molnára, Rastislava Kaššáka, Ľuboša Szigetiho, Danielu Švecovú, Michala Trubana, Miloša Maďara a Pavla Malicha. Tí boli zvolení 3. apríla, respektíve 4. apríla. Kiska si na vyjadrenie zobral takmer dva týždne. Argumentoval tým, že sa radí s odborníkmi, či vôbec môže vybrať aj z menšieho počtu kandidátov. V ideálnom prípade mal totiž parlament zvoliť až 18 mien na 9 voľných stoličiek. To, že spomedzi navrhnutých kandidátov vymenuje troch oznámil iba včera.

Už aj plenárne rozhodnutia

Ústavný súd fungoval od 16. februára, kedy zanikol mandát deviatim z trinástich sudcov, iba v obmedzenom režime. Viedla ho Jana Baricová. Ďalšími sudcami boli Mojmír Mamojka, Jana Laššáková a Miroslav Duriš. Tí sa preskupili tak, aby vytvorili jeden senát a súd tak mohol prijímať aspoň senátne rozhodnutia. Na tie plenárne totiž potrebuje mať aspoň sedem členov, a tak o nich rozhodovať nemohol. Po dnešku už bude s Ivanom Fiačanom, Ľubošom Szigetim a Petrom Molnárom počet sudcov spĺňať aspoň túto minimálnu potrebnú hranicu.

Koho si Kiska vybral

Ivan Fiačan. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Ivan Fiačan

Patril k tým, ktorí sa o post sudcu Ústavného súdu uchádzali opakovane. Podobne ako iní, ani on nebol zvolený vo februárovej voľbe, ktorá skončila fiaskom. Teraz sa však dostal medzi osmičku tých, ktorých poslanci posielajú prezidentovi Andrejovi Kiskovi do paláca. Fiačan  je od roku 1998 advokátom zapísaným v Slovenskej advokátskej komore. Vo svojej praxi sa venuje najmä občianskemu, konkurznému a obchodnému právu. Za kandidáta na sudcu Ústavného súdu bol navrhnutý Slovenskou advokátskou komorou a Právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave. Tvrdí, že je za čo najširšiu otvorenosť ústavného súdu verejnosti. Odôvodnenie nálezu súdu musí byť podľa neho zrozumiteľné aj laickej verejnosti a ak je o to záujem, sudca by nemal mať „problém predstúpiť pred kamery a vysvetliť svoje rozhodnutie.“

Peter Molnár. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Peter Molnár

Do funkcie sudcu Ústavného súdu ho navrhla Slovenská komora exekútorov a Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. O talár sudcu Ústavného súdu sa uchádzal už vo februári, avšak rovnako ako všetci ostatní kandidáti, bol aj on neúspešný.  ,,Ústavný súd považujem za najdôležitejší justičný orgán Slovenskej republiky. Veľmi rád by som sa uchádzal o funkciu sudcu ústavného sudcu už v krátkom čase druhýkrát,” uviedol počas svojho vypočúvania pred ústavnoprávnym výborom. Je súdnym exekútorom a zároveň vysokoškolským pedagógom.

Ľuboš Szigeti. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Ľuboš Szigeti

Súčasného predsedu okresného súdu v Galante navrhla na post sudcu ústavného súdu Slovenská komora exekútorov. Venuje sa najmä občianskemu právu. O miesto na ústavnom súde sa uchádzal už vo februári, avšak neúspešne. V roku 2009  podpísal výzvu Päť viet, v ktorej skupina sudcov otvorene pomenovala problémy v súdnictve. Bolo to v čase, keď bol Štefan Harabin predsedom Najvyššieho súdu a Súdnej rady. Počas svojho vypočúvania na ústavnoprávnom výbore okrem iného povedal aj to, že je dôležité, aby súd rozhodoval iba v medziach Ústavy. “Ústavný súd je tiež štátnou inštitúciou a môže konať iba v medziach Ústavy SR,” vyhlásil.

 

Galéria
Z druhej voľby Andrej Kiska vymenoval troch ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Luboš Szigeti je podpredsedom Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kiska vymenoval predsedu súdu Ivana Fiačana. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next