Politika Domáce Parlamentné voľby Top

Kiska so Sulíkom smerácke videá neriešia. Zastala sa ich strana, ktorej sa ani netýkajú

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Vládny Smer-SD točí videá, v ktorých vystupujú aj postavy Andreja Kisku či Richarda Sulíka. Tieto predvolebné aktivity sociálnych demokratov neostali bez odozvy. No nie sú to spomínaní aktéri, kto proti nim zbrojí. Dvojica poslancov strany OKS Juraj Petrovič a Radovan Kazda podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania. A to aj napriek tomu, že ich sa priamo spomenuté videá netýkajú.  

 

V rámci predvolebnej kampane Smer-SD v uverejnených videách vkladá postavičke znázorňujúcej Andreja Kisku do úst rôzne výroky, ako napríklad to, že bývalý prezident chce priviesť na Slovensko tisíce migrantov. “A Richardovi Sulíkovi zasa, že chce zaviesť 6-dňový pracovný týždeň a zrušiť polovicu štátnych sviatkov,” uviedla včera OKS.

Dvojica jej členov preto od Generálnej prokuratúry žiada, aby prešetrila, či spomenutými kampaňovými videami nedošlo k spáchaniu trestného činu ohovárania. Petrovič a Kazda tak urobili napriek tomu, že ich samotných sa videá netýkajú. Domnievajú sa totiž, že bola naplnená skutoková podstata trestného činu. Prokuratúra už avizovala, že podanie im bolo doručené a bude vybavené zákonným spôsobom.

“Hlavní aktéri” videí o kroku OKS nevedeli

O tom, že tak plánujú urobiť, nevedel ani Kiska, ani Sulík. Strana ZA ĽUDÍ tvrdí, že žalobu ani nezvažovala, lebo “ak by sme žalovali každé klamstvo Smeru na adresu Andreja Kisku, nerobili by sme nič iné, iba by sme chodili po súdoch.” O aktivite OKS sa dozvedeli až z médií.

O kroku OKS nevedel ani predseda SaS Richard Sulík. “Ale potešilo ma, že kolegovia sa ma týmto spôsobom zastali,” uviedol. Podľa Sulíka sú smerácke videá trápne a klamlivé. To, či existuje dôvod na podanie trestného oznámenia však posúdiť nevie. Ako však dodal, “kolegovia z OKS nerobia nepremyslené kroky a teda mám za to, že to je opodstatnené.”

Juraj Petrovič (č. 32) aj Radovan Kazda (č. 20) sú na kandidačnej listine SaS pre blížiace sa parlamentné voľby. Okrem nich sa na nej nachádzajú aj ďalší dvaja ich spolustraníci – Zuzana Aufrichtová (č. 101) a Ondrej Dostál (č. 15).

Juraj Petrovič a Radovan Kazda pred budovou Generálnej prokuratúry SR. Zdroj: FB / OKS

Za Kisku už bojovali

Nie je to pritom prvý prípad, keď niektorý z členov OKS podobným spôsobom postupoval voči strane Smer-SD, respektíve jej predsedovi Robertovi Ficovi na obranu Andreja Kisku. Šéf OKS Ondrej Dostál sa vo februári minulého roka obrátil na Generálnu prokuratúru. Dôvodom bolo možné vydieranie vtedajšieho prezidenta predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom. Prísť k nemu malo v čase, kedy mal Fico od Kisku, vtedy ešte prezidenta v úrade žiadať, aby ho vymenoval za predsedu Ústavného súdu. Na tlačovom brífingu to uviedol sám Kiska. Rovnako ako teraz, ani vtedy sa však na príslušné orgány neobrátil. Urobil tak až Dostál. “Robert Fico vydieranie popiera, ale vzhľadom na okolnosti prípadu som presvedčený, že Andrej Kiska hovorí o priebehu udalostí pravdu,” vysvetľoval dôvody. Vo veci bolo vypočutých viacero osôb vrátane Kisku a Fica. NAKA nakoniec trestné stíhanie zastavila.

Trestné oznámenia podávajú pravidelne

OKS a jej predstavitelia sú v podávaní trestných oznámení aktívni aj v iných prípadoch. Bol to práve Juraj Petrovič, ktorý sa na príslušné orgány obrátil v septembri minulého roka kvôli videu, v ktorom sa Robert Fico zastal odsúdeného kotlebovca Milana Mazureka. Petrovič to vysvetľoval podozrením, že “takéto pozitívne hodnotenie vyjadrení Milana Mazureka, ktoré súd kvalifikoval ako trestný čin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, možno považovať za schvaľovanie tohto trestného činu Robertom Ficom.” Voči Robertovi Ficovi bolo na základe toho v decembri začaté trestné stíhanie. Napokon však prišlo k jeho zastaveniu. Petrovič tiež podal trestné oznámenie na Ľuboša Blahu pre jeho fotku s kosákom a kladivom.

Strana podala tiež trestné oznámenie aj v súvislosti s medializovanou nahrávkou zachytávajúcou rozhovor bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a Mariana Kočnera, či na Vladimíra Mečiara za ohováranie nebohého prezidenta Michal Kováča. V minulosti podali trestné oznámenie aj na adresu kotlebovca Milana Uhríka, ale aj v ďalších prípadoch.

Mohlo by vás zaujímať: