Domáce Politika Top

Kiska tvrdí, že Harabin zakladá stranu. Ten prezradil, ako to naozaj je

Štefan Harabin záujem o parlamentnú politiku odmieta. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Len teraz skončila kampaň na prezidentské voľby, už sa hovorí o tých parlamentných. Na scéne sa začínajú objavovať nové politické subjekty, ktoré by chceli zaujať voličov a dostať sa do Národnej rady. Ako prvý ohlásil po víťazstve Zuzany Čaputovej vznik politickej strany prezident Andrej Kiska. Na politickej scéne sa však diskutuje aj tom, ako a či využije svoj potenciál neúspešný kandidát na prezidenta Štefan Harabin.

 

Exkandidát na prezidenta a sudca Najvyššieho súdu v minulosti špekulácie o svojej politickej budúcnosti jednoznačne popieral. Glob.sk pritom zistil, že dostal viacero ponúk. Oslovila ho Kotlebova ĽS NS, ale aj strana Hlas ľudu, ktorú založil poslanec a odídenec od Borisa Kollára Peter Marček.

Harabin však všetky ponuky vytrvalo odmietal a tvrdil, že parlamentná politika by preňho bola kariérnym krokom späť. Hovoril, že svoju cestu vidí iba v justícií a ak niekde inde, tak len v prezidentskom paláci.

Harabin v prvom kole prezidentských volieb získal nezanedbateľných 14,35%, čo v prepočte znamená, že oslovil 307 823 oprávnených voličov. Hoci sa do druhého kola nedostal, svojich fanúšikov tým nestratil. Na priebeh volieb podal ústavnú sťažnosť a svojim voličom neodporúčal v druhom kole voliť nikoho.

Pre Kisku je Harabin hrozba

Špekulácie o jeho politických ambíciách však neutíchajú, práve naopak. Najnovšie ich rozvíril samotný prezident Andrej Kiska. Ten počas rozhovoru pre SME video povedal, že “Harabin zakladá stranu.”

Sudcovi zároveň odkázal, že s ním spolupracovať nebude.  Podľa neho sa vytvára koalícia strán, ktorá pre Slovensko neveští nič dobré. Do tejto “koalície” zaradil Smer, ĽS NS aj údajnú Harabinovu stranu.

Pre Harabina je Kiska notorický klamár

Sudca Najvyššieho súdu však stále trvá na tom, že stranu ani nezakladá, ani do žiadnej nechce vstúpiť. “Keď hovorí niečo daňový kriminálnik, tak sa treba opýtať priamo jeho, keď konštatačne hovorí, že Harabin zakladá stranu. Odkiaľ tie informácie má? Akú to má dôveryhodnosť?” reagoval pre Glob.sk Harabin. “Stále je v úrade prezidenta a má byť nadstranícky. Kde berie mandát na to, aby sa vyjadroval k sudcovi Najvyššieho súdu?” pýta sa exkandidát na prezidenta.

Kiskove informácie poprel a prezidenta vôbec nešetril. “Vraciam sa do talára, ja nezakladám žiadnu politickú stranu. Z Kisku sa stáva notorický klamár,” tvrdí Harabin.

Odkiaľ mal prezident informácie o Harabinovej strane, nie je známe. V rozhovore to neprezradil. Glob.sk sa pýtal aj prezidentského paláca, do uzávierky však nereagovali.

Galéria
Andrej Kiska. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
príchod A. Kisku do centrály Z. Čaputovej počas volebnej noci, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Bývalá premiérka Iveta Radičová chce Kiskovi radiť. Zdroj: TASR / Andrej Galica
Harabin pred novinármi počas volebnej noci. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Harabin obsadil nakoniec tretiu priečku. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
navigate_before
navigate_next