Domáce Politika Top

Kiska vystavil koalíciu kvôli štátnym symbolom ďalšiemu napätiu

Prezident Andrej Kiska. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Koalícia má o jeden problém naviac. Postaral sa jej oň prezident Andrej Kiska. Za všetkým je zákon o štátnych symboloch, ktorý na nedávno skončenej marcovej schôdzi schválil parlament. Zahlasovala zaň nielen koalícia, ale aj časť opozície. V čase, keď už mal zákon v rukách prezident Andrej Kiska, sa však strhla kritika, že novela zakazuje spievanie hymny iného štátu. Zaskočení poslanci preto od hlavy štátu chceli, aby im zákon vrátil na opätovné prerokovanie. Kiska tak aj urobil a novelu vetoval. Nie však tak, ako si to predstavovali koaličné strany. 

 

Spomínaný zákon predložila na rokovanie Národnej rady koaličná SNS. Reagovala tak na nové logo na hokejových dresoch, na ktorých bola namiesto nášho štandardného štátneho znaku umiestnená verzia s hokejkami namiesto dvojkríža.

Národniari preto vypracovali novelu, ktorá by naše štátne symboli chránila. V zákone však upravili aj ďalšie záležitosti. Okem iného hovorí aj o zákaze prehrania alebo spievania hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. V praxi by to znamenalo, že hymny iných štátov by sa nemohli spievať napríklad na futbalových zápasoch, pokiaľ by tam neboli oficiálni zástupcovia iného štátu.

Spamätali sa neskoro

To si však poslanci, ktorí zákon schválili ústavnou väčšinou 108 hlasov neuvedomili hneď. Po jeho schválení, keď sa rozprúdila debata na politickej scéne aj v spoločnosti, však svoj krok prehodnotili. Sporný bod chceli upraviť. Zákon už mal však prezident Andrej Kiska. Viacerí koaliční poslanci vrátane šéfa SNS Andreja Danka a predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára sa na neho obrátili, aby im zákon vrátil. Hlava štátu tak aj urobila.

Predseda parlamentu Andrej Danko videl problém v hokejkách v štátnom znaku. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kiska zákon vetoval po svojom

Prezident mal však okrem spomínaného bodu k novele zákona aj ďalšie pripomienky. Výhrady mal aj k právnej úprave použitia štátneho znaku na športovom odeve reprezentáciou, nakoľko podľa neho pojem „športový odev“ nemáme v právnom poriadku definovaný. Schválený zákon okrem toho nie je jednoznačný ani v otázke vyobrazenia štátneho znaku na športovom odeve. Zákon tak nakoniec vrátil na prerokovanie ako celok. “Prezident vždy posudzuje zákon ako celok, nielen jednu vetu alebo časť. Je to jeho povinnosť. Tento zákon obsahuje množstvo nejasností, pre ktoré ho prezident nemohol podpísať,” povedal Kiskov hovorca Roman Krpelan.

Koalícia má o problém naviac

Koalícii však takýmto rozhodnutím spôsobil Kiska veľký problém. Poslanci teraz buď Kiskovo veto prelomia a zákon opäť schvália tak, ako bol, alebo príjmu všetky prezidentove námietky. V praxi to znamená, že buď budeme mať ochránený štátny znak a zákaz hrania hymny, alebo sa zruší zákaz hrania hymny, ale štátny znak zákonom chránený nebude. Inak povedané – buď bude spokojná SNS alebo Most-Híd.

Zľava: Predseda NR SR Andrej Danko a podpredseda NR SR Béla Bugár. Zdroj: archív

Džentlmenské dohody neplatia

Strana Bélu Bugára, pre ktorú sa stala novela veľmi citlivou práve kvôli tomu, že maďarskej menšine by u nás zakazovala spievanie maďarskej hymny, Kisku skritizovala za to, že týmto krokom namiesto utlmenia emócii prispel k ich zvyšovaniu. “Mrzí nás, že napriek svojmu verejnému vyjadreniu o svojej nestrannosti až do konca vykonávania svojho prezidentského mandátu, prezident Kiska svojimi rozhodnutiami pripravuje pôdu pre vznik svojej politickej strany,” uviedol Most-Híd. “Žiaľ, nestalo sa prvýkrát, že porušil gentlemanskú dohodu. V tomto prípade tým, že namiesto pripomienkovania sporného ustanovenia, ktoré sa týka hymny cudzích štátov, zákon vrátil ako celok,” dodali. O ďalšom postupe budú podľa šéfa poslaneckého klubu Tibora Bastrnáka hovoriť s koaličnými partnermi už na pondelkovej koaličnej rade.

Jeden z predkladateľov návrhu zákona Dušan Titel (SNS) pre Glob.sk zasa uviedol, že ho rozhodnutie prezidenta prekvapilo a sklamalo zároveň. “Dúfam, že budúca prezidentka takéto chybné rozhodnutia v neprospech Slovenska nebude robiť,” povedal.

Národniari však vo všeobecnosti situáciu tak kriticky nevidia. Tvrdia, že každý, kto hovorí, že sa nesmie hrať a spievať hymna iného štátu klame. Strana tak nadviazala na slová svojho predsedu Andreja Danka, ktorý ešte minulý týždeň tvrdil, že zákon je len zle pochopený a spievanie hymny nezakazuje. “Aj keby sa neurobilo nič so znením zákona, nič sa nestane. SNS je ochotná nájsť takú štylizáciu textu, ktorá jasne pomenuje, že sa jedná len o úpravu hrania hymien a to aj slovenskej počas štátnych sviatkov. Cieľom novely je však, aby štátna reprezentácia hrala so štátnym znakom. Slovenskí hokejisti musia mať štátny znak,” uviedla strana pre Glob.sk