BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska má pri voľbe ústavných sudcov jasno. Výber kandidátov podľa neho nemožno podceniť a je dôležité, aby voľba prebehla korektným spôsobom. Vymenovanie sudcov bude definovať charakter Ústavného súdu na najbližších 12 rokov.
Prezident vidí voľbu ústavných sudcov pozitívne. Ako dnes v prezidentskom paláci skonštatoval, ,,na Slovensku máme dostatok dobrých právnikov a právničiek‘‘. Zároveň podporil všetkých, ktorí nad kandidatúrou uvažujú, ale stále váhajú. ,,Slovensko potrebuje, aby sa schopní ľudia stali ochotnými a aby voľba ústavných sudcov prebiehala spomedzi tých, ktorí na ústavný súd patria,‘‘ vyhlásil.
Na základe rozhodnutia predsedu parlamentu Andreja Danka je možné do 7. januára predkladať kandidátov. Kiska vysvetlil, že ,,to je dostatočný čas na rokovania a dohody. Nepokladám za vhodné, aby akýkoľvek politik hovoril o tom, že sa voľba kandidátov nestihne,‘‘ zdôraznil prezident.
Obnova dôvery
Hlava štátu uistila verejnosť, že pri svojom rozhodovaní bude hľadieť na odbornosť a morálnu integritu navrhnutých kandidátov. ,,V tomto duchu bude vystupovať aj môj zástupca na verejnom vypočutí vo výbore národnej rady,‘‘ povedal Kiska.
Podľa prezidenta je voľba ústavných sudcov príležitosťou ukázať verejnosti, že politici majú úprimný záujem pracovať na obnove dôvery ľudí v spravodlivosť. Povzbudil ich k tomu, aby ,,k voľbe pristupovali zodpovedne, aby sa pozreli na to, ako sa prejavovali v osobnom, ale aj profesionálnom živote‘‘.
Andrej Kiska tvrdí, že je ,,dôležité, aby voľba prebehla korektným spôsobom a tak ako sa to v slušných demokratických krajinách patrí. Aby bola výsledkom dialógu medzi odborníkmi a politikmi a aby jej výsledkom boli kvalitní a čestní sudcovia a sudkyne,‘‘ uviedol prezident.
Ficov jasný názor
Na jeho výzvu okamžite reagoval vládny Smer-SD, ktorý vedie s prezidentom v otázke ústavných sudcov už dlhodobo vojnu. Kiska podľa predsedu Smeru Roberta Fica stratil morálne právo rozhodovať o budúcich ústavných sudcoch. Prezident totiž v minulosti odmietol vymenovať zvolených ústavných sudcov – urobil tak až po rozhodnutí Ústavného súdu. ,,V minulosti pri ich výbere flagrantne porušil ústavu a ignoroval pritom aj závery medzinárodne rešpektovanej autority, akou je Benátska komisia,‘‘ pripomenul spomínanú situáciu Fico. Prezident podľa neho nesie plnú zodpovednosť za krízu okolo ústavného súdu, ktorá v tom čase traumatizovala spoločnosť.
,,Podľa Andreja Kisku musia ísť na ústavný súd kvalitní a čestní ľudia. On je ale tým posledným, ktorý by mal používať slovo čestnosť, keďže súd potvrdil, že s pomocou pozemkovej mafie neoprávnene obral o pozemok obyčajného človeka. Diskvalifikujú ho aj daňové a volebné podvody, z ktorých ho usvedčili daňové úrady a trestné orgány,‘‘ neodpustil si expremiér na adresu prezidenta.
Stretnutia s odborníkmi
Zákon, ktorý nadobudol účinnosť 15. novembra, umožňuje predkladať návrhy okrem poslancov aj profesijným komorám, univerzitám, verejnej ochrankyni práv, generálnemu prokurátorovi či vrcholným predstaviteľom súdnej moci.
Sériu rokovaní k blížiacej sa voľbe ústavných sudcov začal začiatkom septembra prezident stretnutiami so zástupcami opozičných strán. Do paláca neskôr pozval aj koalíciu.
V novembri diskutoval so zástupcami právnických komôr a prijal aj dekanov právnických fakúlt. Pokračoval s nimi v rokovaniach k spomínanej téme kandidátov na sudcov.
Dnes sa Kiska stretol s predsedníčkou Súdnej rady Lenkou Praženkovou, predsedníčkou Najvyššieho súdu Danielou Švecovou a verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou. ,,Ak chceme spoločne dosiahnuť dobrý výsledok, musí byť správne zapnutý už prvý gombík,‘‘ vyhlásil prezident Kiska po sérii rokovaní s odborníkmi.
Prezident Kiska tiež pripomenul, že za dôveryhodný Ústavný súd bojuje od svojho zvolenia. ,,Je nesmierne dôležitý, aby bol obsadený kvalitnými a čestnými sudcami, ktorí budú zárukou nezávislého a nestranného rozhodovania.‘‘ Dodal, že výber 18 kandidátov nemožno podceniť.
Už vo februári 2019 sa končí funkčné obdobie deviatim z celkového počtu 13 ústavných sudcov. Úlohou poslancov bude zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si hlava štátu vyberie deviatich sudcov na 12-ročné funkčné obdobie. Na zvolenie kandidáta bude stačiť nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Vyberať nových sudcov bude parlament podľa starých pravidiel, nakoľko sa politické sily nedokázali zhodnúť na podobe nového zákona. Ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi jeho návrh poslanci v októbri neschválili, nenašla sa potrebná ústavná väčšina.