Zahraničné Politika

Trump a Kim budú mať spoločnú večeru. Severokórejský vodca pred schôdzkou “zmizol”

Donal Trump po prílete do Hanoja na schôdzku s Kim Čong-unom. (SITA/AP)

HANOJ (TASR/redakcia) – Americký prezident Donald Trump sa domnieva, že Severná Kórea má ekonomický potenciál, aký v dejinách dosiaľ takmer nemal obdobu, ak sa vzdá vývoja jadrových zbraní.

Trump sa takto vyjadril v stredu na sociálnej sieti Twitter. “Potenciál je úchvatný, skvelá príležitosť, takmer ako žiadna iná v histórii, pre môjho priateľa Kim Čong-una,” napísal len niekoľko hodín pred tým, ako sa má vo vietnamskom hlavnom meste Hanoj stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Vo svojom príspevku okrem toho Trump vychválil Vietnam, ktorý podľa jeho slov prosperuje “ako len máloktoré miesto” na svete a dodal, že “Severná Kórea by na tom bola rovnako, a to veľmi skoro, ak by pristúpila k denuklearizácii”, cituje ho agentúra DPA.

O ekonomickom potenciáli KĽDR hovoril Trump aj počas uplynulého víkendu. Už vtedy povedal, že Severná Kórea sa môže čoskoro stať “významnou ekonomickou mocnosťou”, ak sa vzdá vývoja jadrových zbraní. KĽDR má podľa jeho nedeľňajších slov “väčší potenciál” na rýchly ekonomický rast “než ktorákoľvek iná krajina” vďaka svojej zemepisnej polohe a obyvateľstvu.

Kim sa pred rokovaním stratil

Severokórejský vodca sa v stredu vôbec neukázal. Pred jeho ostro stráženým hotelom Melia v centre Hanoja čakali desiatky novinárov a zvedavcov, aby Kim Čong-una videli na vlastné oči. Žiaľ, bez úspechu. Špekuluje sa, že vodca zostal na hoteli, alebo sa vytratil zadným východom.

Prvé trenice pred schôdzkou

CNN na svojej stránke informovala, že pred stretnutím oboch lídrov sa objavili prvé problémy. Týkali sa jednej otázky. Vietnamský kuchár nevedel, čo má vlastne variť. Dostával totiž protichodné informácie. Delegácia USA dokonca zamietla všetky jeho návrhy. Išlo o to, že Trump sa dožadoval “totálne jednoduchého” menu, čo sa však Severokórejcom zdalo málo dôstojné.

Trump sa stihol posťažovať na médiá

Zatiaľ, čo Kim zmizol z očí verejnosti, Trump už sa nevie spoločnej večere dočkať, ako už stihol napísať na Twitteri. Okrem toho sa tiež posťažoval na médiá. Všetky jeho plány s Kim Čong-unom sú podľa neho nesprávne inperpretované.

 

Oznámia ukončenie kórejskej vojny?

Očakáva sa, aké výsledky rokovania prinesú. Mnohí dúfajú, že dôjde k vyhláseniu o formálnom ukončení kórejskej vojny (1950-1953).  Zároveň sa špekuluje o dohode o uzavretí jadrového komplexu Yongbyon ako aj o povolení návštevy atómovým inšpektorom. Taktiež je možné, že vzniknú kontaktné kancelárie medzi USA a Severnou Kóreou.

Prvý summit minulý rok

Trump aj Kim dorazili do Hanoja v utorok. Na stredu majú naplánované rozhovory medzi štyrmi očami a následne spoločnú večeru. Vo štvrtok majú pokračovať v ďalších rozhovoroch o denuklearizácii Kórejského polostrova.

Trump s Kimom absolvovali svoj prvý, historický summit vlani v júni v Singapure. Išlo o vôbec prvé stretnutie lídrov USA a KĽDR. Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiadal Pchjongjang. Veľmi všeobecne formulovaná dohoda však bezprostredne nepriniesla hmatateľné výsledky.

Galéria
Ľudia čakajú neďaleko miesta, kde majú mať Donald Trum a Kim Čong-un v Hanoji spoločnú večeru. (SITA/AP)
Ľudia čakajú neďaleko miesta, kde majú mať Donald Trum a Kim Čong-un v Hanoji spoločnú večeru. (SITA/AP)
Americký prezident Donald Trump (uprostred vľavo) stojí s vietnamským prezidentom Nguyenom Phu Trongom (uprostred vpravo) počas ich stretnutia pred začiatkom summitu Severná Kórea – USA v Hanoji 27. februára 2019. (TASR/AP)
Vietnamský premiér Nguyen Tan Dung s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. (SITA/AP)
Vietnamský premiér Nguyen Tan Dung s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. (SITA/AP)
Donald Trump vystupuje z lietadla po pristátí v Hanoji. (SITA/AP)
Policajti na motorkách eskortujú limuzínu severokórejského lídra Kim Čong-una v uliciach Hanoja v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Severokórejský líder Kim Čong-un dostáva kyticu kvetov počas slávnostného privítania po vystúpení z obrneného vlaku, ktorým dorazil v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Severokórejský líder Kim Čong-un máva z okna limuzíny na stanici vo vietnamskom meste Dong Dang ležiacom pri hraniciach s Čínou v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Limuzína severokórejského lídra Kim Čong-una opúšťa stanicu vo vietnamskom meste Dong Dang ležiacom pri hraniciach s Čínou v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Severokórejský líder Kim Čong-un máva po vystúpení z obrneného vlaku, ktorým dorazil v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Kim Jo-Čong, sestra severokórejského lídra Kim Čong-una vystúpila z obrneného vlaku, ktorým dorazil severokórejský líder v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Juhokórejskí demonštranti a severokórejskí utečenci trhajú portréty s podobizňou severokórejského lídra Kim Čong-una počas zhromaždenia v Soule 26. februára 2019. (TASR/AP)
navigate_before
navigate_next