Politika Zahraničné

KĽDR si pripomenula 108. výročie narodenia svojho zakladateľa Kim Ir-sena

Severokórejčania sa na archívnej fotke klaňajú pred sochami zosnulých severokórejských vodcov Kim Ir-sena (vľavo) a Kim Čong-Ila (vpravo) pri príležitosti výročia narodenia zosnulého vodcu Kim Čong-ila v mrazovom počasí v Pchongjangu 16. februára 2019. Zdroj TASR / AP

SOUL – Severná Kórea si v stredu pripomenula 108. narodeniny Kim Ir-sena, zakladateľa Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a starého otca súčasného lídra krajiny Kim Čong-una.

 

Kim Ir-senove narodeniny, tzv. Deň Slnka, sú – ako píše tlačová agentúra Jonhap – najväčším sviatkom v krajine a pravidelne sa počas nich konajú vojenské prehliadky a ďalšie kultúrne i športové udalosti. Tento rok však výročie z dôvodu šírenia pandémie koronavírusu rozsiahle oslavy nesprevádzali.

Severokórejský denník Rodong sinmun v stredu zverejnil sériu článkov chváliacich Kim Ir-sena.

Severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA napísala, že krajina dostala zo zahraničia viacero blahoprajných odkazov. KĽDR podľa KCNA vydala poštovú známku pripomínajúcu toto výročie a k impozantnej bronzovej soche zakladateľa, ktorá je súčasťou pamätníka v hlavnom meste Pchjongjang, boli položené kvety.

Kultúrne a športové udalosti, ktoré priťahujú davy ľudí, sa však nekonali. Severokórejský režim tento rok zrušil medzinárodný maratón v Pchjongjangu, medzinárodný umelecký festival i výstavu orchideí, ktorá sa každoročne koná na Kim Ir-senovu počesť.

Rušenie podujatí je súčasťou opatrení, ktoré majú za cieľ zabrániť šíreniu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Severná Kórea tvrdí, že nákaza v krajine neprepukla. Zaviedla však opatrenia vrátane uzavretia hraníc s Čínou a sprísnenia karanténnych opatrení.

Kórejská ľudovodemokratická republika je jedinou komunistickou krajinou, kde vládne od roku 1948 jedna dynastia. Jej prvým predstaviteľom bol práve Kim Ir-sen, ktorý sa narodil 15. apríla 1912.

Kim Ir-sen, vlastným menom Kim Song-džu, bol politickým vodcom Severnej Kórey od jej vzniku v roku 1948 až do svojej smrti v roku 1994 (najskôr ako premiér, od roku 1972 ako prezident republiky) a predsedom Kórejskej strany práce. V KĽDR vybudoval komunistický totalitný režim.

Severokórejská propaganda vytvorila okolo neho silný kult osobnosti; dni jeho narodenia a úmrtia sú oslavované ako štátne sviatky.

Po smrti Kim Ir-sena v roku 1994 prevzal moc v krajine jeho syn Kim Čong-il, ktorý vládol do svojej smrti 17. decembra 2011. Následne ho nahradil jeho syn Kim Čong-un, súčasný vodca KĽDR.