Spoločnosť Zahraničné

KĽDR varovala svojich občanov pred “žltým prachom” obsahujúcim koronavírus

ilustračná foto Zdroj: TASR / AP

SOUL – Severná Kórea varovala svojich občanov, aby zostali vnútri vzhľadom na “žltý prach”, ktorý prúdi z Číny a môže so sebou prinášať nový druh koronavírusu.

 

Ulice hlavného mesta Pchjongjang vo štvrtok zostali po tomto ozname takmer prázdne, informuje stanica BBC. Tento tajnostkársky štát tvrdí, že neeviduje žiadne prípady koronavírusového ochorenia COVID-19, ale od januára tam panuje stav pohotovosti vrátane prísneho uzatvorenia hraníc a obmedzenia pohybu obyvateľstva. Podľa BBC nie je známa spojitosť medzi sezónnymi prachovými oblakmi a pandémiou COVID-19.

Severokórejská štátna televízna stanica KCTV odvysielala v stredu špeciálny program o počasí, pričom varovala pred blížiacim sa žltým prachom z Číny a oznámila celoštátny zákaz vonkajších stavebných prác. Referovaný žltý prach odkazuje na piesok z mongolských a čínskych púští, ktorý vietor každoročne zavieva nad územie celého Kórejského polostrova. Piesok je premiešaný s toxickým prachom, čo už roky vyvoláva zdravotné obavy oboch Kóreí. Upozornenie na tento prírodný živel dostali aj jednotlivé veľvyslanectvá v Pchjongjangu.

Stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) so sídlom v americkej Atlante uviedlo, že koronavírus môže “hodiny” zotrvať rozptýlený vo vzduchu, ale je mimoriadne ojedinelé, ak sa niekto takýmto spôsobom nakazí. Ľudia sa novým typom koronavírusu infikujú najmä vtedy, keď sa nachádzajú v tesnej blízkosti nakazenej osoby, ktorá kašle, kýcha alebo rozpráva, čím rozširuje vírus prostredníctvom kvapôčok. Napriek tomu, že Severná Kórea tvrdí, že nemá žiadne prípady infekcie, všeobecne panujú vážne obavy z opačného vývoja situácie. Tamojší líder Kim Čong-un zvoláva stretnutia na vysokej úrovni na zabezpečenie zachovania prísnych reštrikcií.