Politika Zahraničné

KĽDR vyzvala Trumpa, aby podnikol odvážne kroky, ktoré by oživili rozhovory

Zdroj: TASR / AP

SOUL – Severná Kórea v piatok uviedla, že americký prezident Donald Trump by mal urobiť “múdre a odvážne rozhodnutia” s cieľom oživiť uviaznutú jadrovú diplomaciu. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej Pchjongjang týmto vyhlásením stupňuje tlak na USA pred očakávaným obnovením rozhovorov.

Vyhlásenie poradcu severokórejského ministerstva zahraničných vecí Kim Kje-gwana prišlo niekoľko dní po tom, ako Trump povedal, že jeho ďalšie stretnutie s vodcom Severnej Kórey (KĽDR) Kim Čong-unom by sa mohlo konať “čoskoro”.

Kim Kje-gwan však vyjadril pochybnosti, že by ďalší summit oboch lídrov priniesol prelom. Vo Washingtone totiž podľa neho prevládajú názory, že Severnú Kóreu priviedli k rokovaciemu stolu sankcie USA a že podmienkou významnejších ústupkov voči nej je jej nukleárne odzbrojenie.

Severokórejský diplomat súčasne obvinil USA, že nepodnikajú opatrenia na realizáciu spoločného vyhlásenia vydaného po prvom summite Kima a Trumpa, ktorý sa uskutočnil vlani v Singapure.

Kim Kje-gwan tvrdí, že KĽDR vyvinula “úprimné úsilie” o budovanie vzájomnej dôvery a realizáciu singapurského vyhlásenia. Ako príklad uviedol vrátenie troch zadržiavaných Američanov a pozostatkov vojnových obetí do USA.

“Pri sledovaní prístupu prezidenta Trumpa ku KĽDR som však zistil, že sa v politickom vnímaní a rozhodovaní odlišuje od svojich predchodcov, preto by som rád vložil svoju nádej v múdre a odvážne rozhodnutia prezidenta Trumpa,” napísal Kim Kje-gwan. “Ja a ministerstvo zahraničných vecí KĽDR budeme sledovať budúce kroky Spojených štátov.”

Kim Kje-gwan je skúseným diplomatom, ktorý viedol severokórejskú delegáciu počas väčšiny z už dávnejšie pozastavených tzv. šesťstranných rozhovorov o denuklearizácii KĽDR, konaných v Pekingu v rokoch 2003-2008.

Severná Kórea vlani začala rozhovory s USA s tým, že je ochotná rokovať o vzdaní sa jadrového arzenálu výmenou za bezpečnostné záruky a zmiernenie sankcií. KĽDR žiada pomalý, postupný proces odzbrojenia, pri ktorom by každý jej denuklearizačný krok zodpovedal príslušnej “odmene” zo strany USA.

Spojené štáty zdôrazňujú, že sankcie voči Pchjongjangu zostanú v platnosti, dokým krajina nepodnikne významné kroky k zbaveniu sa jadrových zbraní, pripomína AP.