Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce

POZOR Tieto PARAZITY sú MIMORIADNE aktívne: U susedov vyhlásili NAJVYŠŠÍ stupeň!

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Ako na jar býva zvykom, po chladnejšom počasí sa so stúpajúcimi teplotami prebúdzajú aj kliešte. Po dlhej zime sú podľa odborníkov “hladnejšie”, a tak je aj ich výskyt v týchto dňoch mimoriadne zvýšený a kliešte sú obzvlášť aktívne. V susednom Česku už evidujú desiatky prípadov lymskej boreliózy či kliešťovej encefalitídy a vyhlásili najvyšší – piaty stupeň aktivity. 

 

Kliešte sa bežne vyskytujú vo vyšších trávnatých porastoch a kríkoch, a to naozaj kdekoľvek. Môžeme na nich natrafiť nielen v lese, ale napríklad aj v nepokosených trávnatých plochách v parkoch či pri obytných zónach. Preto, ak je tráva vyššia, treba sa mať na pozore. A zvlášť v tieto dni, kedy je ich aktivita obzvlášť vysoká. Ako informujú meteorológovia: “Po chladnom apríli prišli teplé a vlhké májové dni a hladné kliešte hľadajú, kam by sa prisali.”

Počet ľudí nakazených kliešťovou encefalitídou má podľa odborníkov stúpajúci trend. Kliešte sú vplyvom klimatických zmien počas roka dlhšie aktívne, na rozsiahlejšom území a vo vyššej nadmorskej výške, než sme boli zvyknutí z minulosti. Vlani sme na Slovensku zaznamenali najvyšší výskyt prípadov za posledných 60 rokov. „Počet prípadov presiahol číslo 200, ktoré bolo naposledy prekročené v roku 1960,” upozorňuje MUDr. Jana Kerlik, PhD., z RÚVZ Banská Bystrica.

Ako je známe, kliešte môžu prenášať viaceré infekcie, najčastejšie ide o lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu.

Pred kliešťovou encefalitídou chráni očkovanie, ktoré má vysokú účinnosť – podľa údajov ÚVZSR výskumy opakovane preukazujú 95- až 99-percentnú účinnosť. Očkovanie sa preto odporúča vo veku od 1 roka všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach, alebo cestujú do rizikových oblastí.

Proti lymskej borelióze sa očkovať nedá, na rozdiel od kliešťovej encefalitídy nejde totiž o infekčné ochorenie, ale vyvolávajú ju baktérie a tak je ju možné liečiť antibiotikami.

Proti kliešťom sa dá preventívne chrániť viacerými spôsobmi: 

  • – vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov – okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie
  • – v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte
  • – používajte repelenty
  • – po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo

 

Ak sa však už kliešť stihol prisať, mikrobiológ Martin Sojka z Úradu verejného zdravotníctva SR odporúča nasledovný postup: “Kliešťa je vhodné chytiť pinzetou alebo iným nástrojom čo najbližšie k pokožke a kolmo na pokožku, prípadne miernym kmitavým pohybom ho treba vytiahnuť von.“