Spoločnosť Zahraničné

Klinické testy ruskej vakcíny proti COVID-19 idú do záverečnej fázy. U dobrovoľníkov sa vytvára imunitná reakcia

Zdroj: TASR / AP

MOSKVA –  Nová ruská vakcína proti chorobe COVID-19 vytvorila imunitnú odpoveď u dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastnili na jej testovaní. Oznámila to v piatok agentúra TASS s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany, ktoré vakcínu testovalo spoločne s Národným centrom pre epidemiologický a mikrobiologický výskum.

 

Podľa predstaviteľov ministerstva obrany vakcína preukázala svoju účinnosť – v organizme dobrovoľníkov prvej i druhej skupiny sa po jej podaní vytvára imunitná reakcia proti koronavírusu. Ministerstvo však dodalo, že je potrebné vykonať niekoľko ďalších testov. Prvú skupinu dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do testovania vakcíny, prepustia z nemocnice 15. júla po záverečných testoch.

Dva dni predtým sa členom druhej skupiny dobrovoľníkov podá ďalšia zložka vakcíny. Testovanie vakcíny sa začalo 18. júna v hlavnej vojenskej nemocnici v Moskve a na Moskovskej lekárskej univerzity I. M. Sečenova. V prvej skupine bolo 18 dobrovoľníkov, v druhej 20.  Kým v prvej skupine sú príslušníci ozbrojených síl vrátane žien a lekárov, druhú skupinu dobrovoľníkov tvoria civilisti.

Agentúra TASS v piatok tiež informovala, že za uplynulých 24 hodín bolo v Rusku zaznamenaných 6635 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o najväčší nárast počtu nových nakazených v krajine za posledných päť dní. Zomrelo ďalších 174 pacientov.