Kňaz vo Francúzsku sa postavil pred súd. Svojím priznaním šokoval aj sudkyňu

LYON – Bývalý katolícky kňaz počas procesu týkajúceho sa zneužívania detí šokoval svojím priznaním. Ako vedúci prázdninových táborov v istej dobe zneužil “štyri až päť detí za týždeň”. Uviedol to sám bývalý duchovný Bernard Preynat na začiatku procesu vo francúzskom Lyone. Priznal tiež, že k sexuálnemu násiliu na chlapcoch dochádzalo po dobu 20 rokov.

 

“V tom čase som to nebral ako sexuálne násilie, ale ako nežnosť a láskanie. Ale mýlil som sa. Porozumel som tomu až po obvineniach obetí,” povedal podľa francúzskych médií 74-ročný Preynat v súvislosti s výpoveďami dnes už mužov, ktorí mali v tom čase 7 – 15 rokov.

Hrozí mu desať rokov väzenia

Bývalý kňaz je obžalovaný z toho, že v rokoch 1971 až 1991 ako vedúci prázdninových skautských táborov sexuálne zneužil desiatky chlapcov. Podľa jeho vlastnej výpovede je ich počet ešte väčší. Predsedníčka súdu Anne-Sophie Martinetová bola priznaním šokovaná. Obžalovanému hrozí desať rokov väzenia, niektoré trestné činy sú už premlčané.

Ako svedok počas prvého dňa pojednávania vypovedal Francois Devaux, ktorý je zakladateľom združenia obetí. Vypovedal o utrpení a hneve na kňaza, ktorý ho zneužíval. Ako dospievajúci mal podľa vlastných slov veľmi temný život a dokonca sa pokúsil o samovraždu. Keďže duchovných považoval za “spojenie medzi Bohom a človekom”, tak celé roky mlčal. Dokopy bude pred súdom vypovedať desať obetí.

Na archívnej snímke zo 7. januára 2019 francúzsky kardinál Philippe Barbarin sedí pred začiatkom súdu v Lyone. Zdroj: TASR / AP

Kardinál musel rezignovať

Katolícka cirkev v júli minulého roka zbavila Preynata duchovnej hodnosti, teda až štyri roky po tom, ako sa o obvineniach zo zneužívania dozvedela. Prípad viedol k tomu, že kardinál Philippe Barbarin rezignoval z postu arcibiskupa Lyonu. Stalo sa tak po tom, ako ho prvostupňový súd uznal vinným, že roky kryl sexuálne delikty.

V  súvislosti s prípadom zneužívania detí prebieha aj odvolacie konanie proti kardinálovi, ktorý odmieta vinu. Prokurátor požaduje jeho oslobodenie. Argumentuje tým, že Barbarin nemôže pykať za chybu katolíckej cirkvi. Rozsudok nad kardinálom má padnúť 30. januára.

Mohlo by vás zaujímať

Viac o téme: arcibiskup, Bernard Preynat, kardinál, katolická cirkev, kňaz, Philippe Barbarin, sexuálne zneužívanie, súd, zneuźívanie detí

Súvisiace články