Politika Zahraničné Top

Kniha údajných odhalení o Trumpovi ide na trh. Prezrádza aj to, prečo vraj tak zbožňoval Putina

Nová kniha vrhá na Trumpa zlé svetlo.

WASHINGTON – V utorok vyjde nová kniha údajných odhalení o prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi od Michaela Cohena. Cohen pracoval pre Trumpa roky – potom sa to zlomilo. Ten, kto sa mal snažiť roky tutlať prezidentove škandály, teraz o niektorých veciach, ktoré sa mali v zákulisí diať, prehovoril.

 

Podľa jeho dlhoročného právnika Michaela Cohena americký prezident Donald Trump uctieva ruského prezidenta Vladimira Putina a pohŕda etnickými menšinami.

Podľa správ amerických médií v knihe, ktorá má vyjsť v utorok, bývalý právny poradca tiež napísal, že Trump si počas predvolebného boja najal falošného Obamu („Faux-Bama“) pre videozáznam, ktorý si urobil srandu z vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu.

Ako píše o knihe s titulom “Disloyal: A Memoir ” americký denník Washington Post, vo videu sa má hovoriť, že krajina, ktorú vedie čierny človek je na h…o. Tiež tam má byť obsiahnuté tvrdenie, že juhoafrický prezident Nelson Mandela (1918-2013) nebol “dobrým vodcom” a ako prvý čierny prezident, ktorý nastúpil do úradu v roku 1994 – po apartheide (vláde bielej menšiny), spôsobil oslabenie ekonomiky krajiny. Na druhej strane sa v predvolebnom videu hovorí vraj aj to, že sa Obama dostal na renomované univerzity iba kvôli “posr… Affirmative Action” (systém kvót v prospech menšín).

 

Michael Cohen, Trumpov bývalý právnik. Zdroj: TASR / AP

Prečo obdivoval Putina?

Cohen podľa Washington Post v knihe tiež píše o tom, že Trump zbožňoval Putina, pretože mylne považoval šéfa Kremľa za najbohatšieho človeka na svete a pre Trumpa sú najdôležitejšie peniaze. Zapôsobiť na neho malo aj to, ako Putin vládol krajine ako jediný vládca. Putinova schopnosť ovládať všetko – od národnej tlače po finančné inštitúcie – ho vraj urobila v Trumpovych očiach úžasným. Dúfať mal tiež v to, že na moskovskom Červenom námestí postavia Trump Tower.

CNN z knihy citovala, že Trump vo videu využil “Faux-Bama” a potom ho “vyhodil”. Kto vo videu stelesnil Trumpovho predchodcu, nie je známe. Podľa Washington Post hovorca Bieleho domu Kayleigh McEnany odmietol Cohenove vyhlásenia a zásadne spochybnil jeho dôveryhodnosť.

Michael Cohen: “Upratovač” pracoval pre Trumpa roky

Cohen pracoval pre Trumpa viac ako desať rokov a bol ústrednou postavou vo viacerých prezidentských aférach. Často bol označovaný za Trumpovho „upratovača“, až kým medzi nimi nedošlo k roztržke.  Cohen sa obrátil k Trumpovi chrbtom a na súde i v Kongrese USA vyslovil proti prezidentovi vážne obvinenia.

53-ročný Cohen bol v roku 2018 odsúdený na trojročné väzenie. V roku 2018 sa pred súdom priznal k viacerým prehreškom, medzi inými k falošnej výpovedi pred americkým Kongresom a porušenia zákonov o financovaní kampaní. V druhom prípade išlo platby za mlčanie, ktoré Cohen podľa vlastnej výpovede vyplatil v mene Trumpa.

Mohlo by vás zaujímať: