Spoločnosť Zahraničné

Koalám v Novom Južnom Walese môže pre požiare hroziť vyhynutie

Zdroj: AP Photo / Rob Griffith

CANBERRA – Koalám v austrálskom štáte Nový Južný Wales (NSW), ktorý najviac zasiahli rozsiahle požiare buša, môže hroziť vyhynutie. Okrem požiarov sú na príčine tiež suchá a ťažba dreva. Vyplýva to z dosiaľ predbežných zistení ochranárov životného prostredia, informovala v utorok agentúra DPA.

 

Stuart Blanch zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) uviedol, že podľa predbežných zistení došlo po požiaroch na severe Nového Južného Walesu k 80 až 85-percentnému úbytku koál. “Vzhľadom na to, čo počúvame, nebudem prekvapený, ak sa preukáže, že pri požiaroch a suchu sme prišli o 10-tisíc koál,” povedal Blanch v utorok zákonodarcom miestneho parlamentu. Tamojšej populácii koál hrozí podľa jeho slov vyhynutie do roku 2050.

Požiare buša zasiahli od septembra v Novom Južnom Walese územie s rozlohou približne 5,4 milióna hektárov. Biologička z Austrálskej národnej univerzity Kara Youngentobová uviedla, že tamojšie koaly ohrozuje z dôvodu požiarov, sucha a ťažby dreva rýchla strata biotopu.

Tím expertov, ktorý analyzoval dosah požiarov na voľne žijúce zvieratá, ešte minulý týždeň oznámil, že plamene zasiahli podstatnú časť biotopu koál a na obnovu ich prirodzeného prostredia budú potrebné mimoriadne zásahy. Austrálska ministerka životného prostredia Sussan Leyová ešte v januári upozornila, že v niektorých oblastiach možno budú musieť koaly vyhlásiť za ohrozený druh.