Domáce Politika Top

Koalícia môže dospieť k dohode o spoločnom kandidátovi. Matovič potvrdil, že v hre sú dve mená

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová / TASR) Ani 24 hodín pred avizovanou voľbou nového generálneho prokurátora v koalícii stále nepanuje dohoda na jeho mene. Spoločného kandidáta nepriniesli opakované rokovania koaličných lídrov, nepomohlo ani opätovné presunutie termínu. Veľa však naznačilo indikatívne hlasovanie poslancov, z ktorého mali vzísť dve mená.

 

Vo včerajšom „skúšobnom“ hlasovaní poslancov najlepšie obstál prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka. Druhý mal skončiť jediný neprokurátor medzi kandidátmi, sudca Juraj Kliment. Podľa premiéra a predsedu najsilnejšej koaličnej strany OĽaNO Igora Matoviča sa týmto koalícia priblížila k dohode. „Indikatívnym hlasovaním sme si dali odpoveď na niektoré otázky. Pomohlo to k tomu, aby sme pristáli s nohami na zemi. V hre sú dvaja kandidáti a treba si z nich vybrať,“ uviedol po dnešnom rokovaní vlády.

To, či je v hre jedno zo spomínaných mien, nepotvrdil ani nepoprel. Koalícia podľa neho politickú dohodu stále hľadá. Rokovať má spoločne aj dnes večer. Podľa premiéra sa však už približujú k dohode. Či však poslanci budú voliť nového generálneho prokurátora zajtra o 17. hodine, stále isté nie je. „Kebyže viem, tak vám to poviem,“ reagoval Igor Matovič, ktorý sa bojí, aby pri výbere generálneho prokurátora neurobili chybu.

 

Parlament by mal nového šéfa prokuratúry voliť zajtra. Zdroj: Kancelária NR SR

O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov – Jozef Čentéš, Tomáš Honz, Juraj Klimant, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka. (Portál Aktuality.sk večer informoval, že Ján Hrivnák sa kandidatúry vzdal, pozn. red).

Koalícia sa však na jednom mene zatiaľ nedohodla. Opakovane sa kvôli tomu menil aj termín voľby. Dôvodom malo byť to, že jednotlivé koaličné strany si navzájom blokovali kandidátov.

Žilinkovi otvorene prejavuje podporu strana Sme rodina Borisa Kollára. Svojich „favoritov“ včera menovala aj najmenšia koaličná strana Za ľudí. Tí sa zhodli na menách Ján Hrivnák, Ján Šanta a Tomáš Honz. Predseda SaS Richard Sulík konkrétne meno či mená povedať nechcel. Rovnako tak dnes neurobil ani Igor Matovič.

Na zvolenie kandidáta do funkcie generálneho prokurátora je potrebné, aby v parlamente dostal nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, čo je minimálne 39. Koalícia pritom dokopy disponuje 95 hlasmi. Najviac ich má OĽaNO – 53. Nasleduje Sme rodina so 17, SaS s 13 a Za ľudí s 12 mandátmi.