Koalícia nemá jednotný názor. Pakt o migrácii ešte narobí problémy

BRATISLAVA – Slovenská národná rada má opäť problém. Tentokrát sa národniarom nepáči pakt o migrácii OSN. Podľa nich nie je v poriadku. Situáciu chce prediskutovať s koaličnými partnermi. O pomoc žiada aj opozíciu. Slovensko by malo podľa SNS dokument zásadne odmietnuť. Most-Híd s interpretáciou svojho koaličného partnera nesúhlasí. Situáciu vníma úplne inak.

Podľa prvého podpredsedu SNS Jaroslava Pašku dokument, ktorý je deklarovaný ako právne nezáväzný, ,,vytvára rozpor v obsahu a v niektorých definíciách‘‘. Zdôrazňuje, že treba byť pri rozhodovaní o prijatí dokumentu veľmi opatrný. ,,Pochybnosť o vyváženosti tohto dokumentu sa premieta aj do fungovania migračnej politiky Slovenskej republiky.‘‘

Na tlačovej konferencii dnes upozornil aj na riziko, že by sa dokument mohol stať prameňom práva do budúcnosti. ,,Napriek tomu, že sa hovorí, že tento dokument je právne nezáväzný, môže sa v budúcnosti stať rámcom pre aplikáciu istých rozhodnutí najmä v oblasti ľudských práv,‘‘ konštatuje Paška.

Bez rozdielov

Podľa koaličnej strany SNS pakt z dielne OSN stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou. ,,V tomto dokumente sa vo viacerých bodoch uvádza, že je potrebné poskytovať rovnakú starostlivosť všetkým migrantom bez rozdielu statusu. Rozdiel týchto migrácií sa tak prakticky zlieva,‘‘ vysvetľuje národniar Paška.

Žiadajú, aby sa dokumentom zaoberalo nielen ministerstvo zahraničných vecí, ale aj koaliční partneri, ,,pretože ak by sme akceptovali filozofiu tohto dokumentu, tak by sme museli nutne meniť súčasnú zahraničnú politiku v oblasti migrácie‘‘. Zároveň berú na vedomie informácie od ministerstva zahraničných vecí, že pakt z ich pohľadu nemá presah do súčasnej legislatívy, ,,ale upozorňujeme na to, že po prijatí záväzkov by sa slušná krajina musela začať správať k migrantom inak,‘‘ dodáva Jaroslav Paška.

 

Rozdiel migrácií sa podľa Pašku v pakte OSN zlieva. Zdroj: TASR / Prezídium PZ

 

Bijú na poplach

Národniari cítia potrebu vypočuť si názory aj opozičných strán, ako do budúcna vnímajú problém migrácie na Slovensku.

Po rokovaní s koaličnými partnermi a následnej dohode naliehajú, aby ,,Národná rada prijala uznesenie, ktorým Slovenská republika odmietne súhlas s týmto paktom,‘‘ vyhlásil predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Jaroslav Paška sa obáva, že Brusel chce cez tento dokument pretláčať „isté spôsoby názorov‘‘ do európskej legislatívy, ktoré sa pri revízii Dublinského dohovoru nepodarilo presadiť.

 

Národniari odmietajú pakt o migrácii. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

 

Rozdielny názor

Koaličná strana Most-Híd je pri otázkach riešenia globálneho paktu zhovievavá. Podľa nich totiž neohrozuje suverenitu krajiny. Nepovažuje preto za opodstatnené prijímať spoločné uznesenie, ktorým Slovensko odmietne súhlas s paktom. ,,Predmetný pakt OSN by politické strany nemali zneužívať na vytĺkanie lacných politických bodov šírením poplašných správ napríklad o povinných kvótach, ktoré strana Most-Híd jednoznačne odmieta a ktoré dokument OSN ani nemá ambíciu zavádzať. Ponúka priestor pre konštruktívnu diskusiu aj na úrovni medzinárodného spoločenstva, aj na Slovensku, aj v rámci koalície,‘‘ napísala hovorkyňa strany Klára Debnár.

Postoj strany Most-Híd sa tak stotožňuje so stanoviskom ministerstva zahraničných vecí. ,,Dokument sa snaží krajinám pomôcť eliminovať negatívne a posilniť pozitívne stránky migrácie,‘‘ komentoval vtedy minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

 

Most-Híd tvrdí, že žiadne uznesenie Národnej rady nie je nutné. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

 

Ceremónia v Maroku

Dokument pripravila Organizácia Spojených národov počas 72. Valného zhromaždenia OSN, ktorému predsedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Cieľom dokumentu je zabrániť tomu, aby neboli ľudia znevýhodňovaní len preto, že sú cudzinci.

Pakt o migrácii by mali podpísať v decembri v Marakéši ministri zahraničných vecí. Krajiny USA, Maďarsko či Rakúsko dokument nepodpíšu. Dokonca k nemu nepristúpi ani Česko a Poľsko.

Na pakt o migrácii z dielne OSN reagovali aj predseda vlády Peter Pellegrini a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, o čom sme na Glob.sk informovali.

 

Viac o téme: Brusel, Česko, cudzinci, deklarácia, diskusia, dokument, Dublinský dohovor, filozofia, Globálnehy pakt OSN, hovorkyňa, informácia, Jaroslav Paška, Klára Debnár, koalícia, krajina, legálny, legislatíva, Maďarsko, Marakéš, migrácia, migrant, minister, ministerstvo, Miroslav Lajčák, Most-Híd, Národná rada, nelegálny, obsah, opozícia, OSN, pakt, partner, Peter Pellegrini, politika, Poľsko, právo, predseda, premiér, presah, problém, Rakúsko, reakcia, riziko, rozpor, Slovenská republika, SNS, suverenita, Tibor Bernaťák, USA, uznesenie, vedomie, vláda, zahraničie

Súvisiace články