Domáce Politika Top

Koalícia sa vyjadrila k rušeniu amnestií, ocenila aj prístup opozície

BRATISLAVA – Koalícia považuje dnešné hlasovanie o zrušení Mečiarových amnestií za dôležité z pohľadu formovania politickej kultúry. Vyplýva to z dnešných vyjadrení predsedov koaličných strán premiéra Roberta Fica (Smer-SD), predsedu NR SR Andreja Danka (SNS) a podpredsedu parlamentu Bélu Bugára (Most-Híd).

Premiér dnes na spoločnom vyhlásení lídrov koalície privítal konštruktívny prístup opozície, ktorá podľa neho opustila ideologickú rovinu a pristúpila ku koaličnému návrhu konštruktívne. Toto ocenili i ostatní koaliční partneri. Koalícia takisto zdôraznila, že ich riešenie považujú za jediné možné riešenie z pohľadu ústavnosti.

90-te roky traumou

„Dnešný deň, pravdepodobne 17-stu hodinu, keď bude NR SR hlasovať, vnímam ako šancu začať novú kvalitu politického dialógu. Stojí pred nami celý rad zahraničnopolitických aj domácich výziev a dnešné hlasovanie môže byť signálom, že existujú témy, ktoré idú nad rámec koalično-opozičného zápasu. Je len na nás, či to bude len osamelý výkrik, alebo sa to stane pozitívnym trendom v slovenskej politike,“ povedal Fico. Zároveň pripomenul, že koalícia pred časom schválila aj deklaráciu, ktorá Mečiarove amnestie odsúdila.

Predseda NR SR a SNS Andrej Danko povedal, že 90-te roky neboli ľahké obdobie, ale ani jeden zo šéfov koaličných strán ho nespôsobil. Toto obdobie zároveň označil za ťažkú traumu. Je rád, že opozícia akceptovala návrh koalície, na oplátku koalícia akceptovala opozičné pripomienky. „Zastavili sme politické preteky o tom, kto je lepší a kto je horší,“ povedal Danko.

Bugár ďakoval koalícii aj opozícii

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár sa takisto poďakoval koaličným partnerom aj opozičným poslancom, ktorí za ich návrh hlasovali. Zároveň si podľa neho treba uvedomiť, že sa mení novodobá história. Je presvedčený, že Ústavný súd SR potvrdí zrušenie Mečiarových amnestií aj milosti udelenej prezidentom Michalom Kováčom.

Zrušenie amnestií podľa neho súčasní politici dlhujú občanom aj napriek tomu, že túto traumu občanom nespôsobili oni. „Za 12 mesiacov nášho vládnutia môže byť toto jeden z najdôležitejších krokov vlády,“ myslí si Bugár o návrhu, ktorý „rieši to, čo bolo čiernym flakom na tvári SR“.

Hlasovanie možno už o piatej

Parlament rokuje dnes od rána o návrhu uznesenia, ktorým sa majú zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara. Zákonodarný zbor by mohol hlasovať o zrušení amnestií večer o 17:00.

Novela ústavy, ako aj nadväzujúci zákon o ústavnom súde, ktoré schválili minulý týždeň poslanci, aby následne na ich základe prijali uznesenie o zrušení Mečiarových amnestií a milosti udelenej Michalovi Kováčovi ml., vyšli už v Zbierke zákonov. Znamená to, že táto legislatíva je platná a účinná.

Čo bude nasledovať?

S návrhom uznesenia musí súhlasiť v hlasovaní najmenej 90 zákonodarcov. Ak bude takéto uznesenie prijaté, bude ho môcť posúdiť ústavný súd. Poslanci novelu ústavy, ktorá rozširuje kompetencie parlamentu o možnosť zrušiť amnestie a milosti, prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní a schválili minulý týždeň 30. marca.

Rovnako tak ako aj nadväzujúcu novelu zákona o ústavnom súde. Podľa schváleného návrhu zrušenie amnestií či milosti udelených prezidentom SR musí do 60 dní posúdiť Ústavný súd SR.

Ten rozhodnutie parlamentu môže potvrdiť, alebo ho zruší. Ak však ústavný súd neprijme v stanovenej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné. V pondelok tieto legislatívne zmeny podpísal prezident Andrej Kiska.

Foto: SITA / Marko Erd