Domáce Politika Top

Koalícia zvažuje za generálneho prokurátora Lipšica. Nad tým však visí viacero otáznikov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Politická minulosť, prepojenie na koaličných lídrov a podmienka na krku. Daniela Lipšica už viacerí koaliční politici potvrdili ako možného kandidáta na post generálneho prokurátora. Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík priznal, že koalícia pri debate o nástupcovi Jaromíra Čižnára spomenula aj jeho meno. Podľa Igora Matoviča by z neho bol výborný generálny prokurátor. Paradoxom je, že prvý oficiálne známy adept na tento post nespĺňa hlavnú podmienku – nie je prokurátor.

 

Súčasná legislatíva totiž vyžaduje, aby osoba, ktorá má byť do tejto funkcie menovaná, bola prokurátorom, mala vek nad 40 rokov a niekoľkoročnú prax. Lipšic má síce právnické vzdelanie a prax, no venoval sa advokácii, čo mu momentálne nestačí na to, aby mohol byť v hre o kreslo najvyššieho šéfa prokuratúry. Koalícia otvorene priznáva, že pokiaľ by mal byť Lipšic ich želiezkom v ohni, museli by meniť zákon a ušiť ho doslova Lipšicovi „na mieru“. To, že súčasný zákon Lipšicovu kandidatúru neumožňuje, dnes pripustil aj premiér a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. O Lipšicovi sa však vyjadril ako o výbornom kandidátovi. “Myslím si, že by bol výborným generálnym prokurátorom,” uviedol predseda vlády. Pripustil tiež zmenu legislatívy upravujúcu voľbu generálneho prokurátora. Rozšíriť by sa mohol okruh tých, ktorí budú navrhovať, aj tých, ktorí budú môcť byť navrhnutí. O zmene sa hovorí aj v programovom vyhlásení vlády, Matovič v nej preto problém nevidí. Podotkol, že stať by sa tak mohlo aj formou poslaneckého návrhu.

Strana SaS uviedla, že Lipšic je jeden z možných veľmi dobrých kandidátov a preto si ho na takom poste vedia predstaviť, podobne ako viacerých iných kandidátov. „Kritiky sa neobávame, pretože Daniel Lipšic by bol objektívne nekonečne lepší generálny prokurátor ako ktokoľvek iný za posledných niekoľko období. Jeho politická minulosť je len potvrdením jeho odhodlanosti bojovať proti všetkému, čo súčasný a minulý generálny prokurátor ochraňoval,” uviedli. Podľa Sme rodina sa v koalícii spomína viacero mien, no pokiaľ nepríde k dohode, považujú za zbytočné sa k týmto veciam vyjadrovať.

Zľava Igor Matovič a Daniel Lipšic. Zdroj: archív

Prepojenie na politikov

Rozhodnutie, koho posunie parlament na vymenovanie prezidentke Zuzane Čaputovej, je podľa aktuálnej úpravy zákona v rukách politikov. Ak by sa na tom nič nezmenilo, Lipšica by do kresla generálneho prokurátora mohli poslať ľudia, s ktorými ho spája spoločná politická minulosť.

V čase vlády Ivety Radičovej bol ako minister vnútra súčasťou koalície spoločne so stranou SaS Richarda Sulíka. Koaličným poslancom bol v tom čase napríklad aj terajší premiér Igor Matovič. S tým Lipšica spájajú aj ďalšie politické dohody. Niekdajšia Lipšicova strana NOVA spojila sily s Matovičom a jeho hnutím OĽaNO a po voľbách 2016 sa do parlamentu dostali na spoločnej kandidátke.

Daniel Lipšic je okrem toho tiež právnym zástupcom bývalého prezidenta Andreja Kisku. Kiska sa síce svojho poslaneckého mandátu hneď po voľbách vzdal, ale aj naďalej ostal predsedom koaličnej strany Za ľudí, ktorej poslanci sa budú na voľbe nového generálneho prokurátora podieľať.

Ján Šanta a Daniel Lipšic. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V podmienke

Ďalším otáznikom nad Lipšicovou kandidatúrou je jeho “podmienka”. Lipšic v septembri 2016 na jednom z bratislavských priechodov zrazil 72-ročného dôchodcu Emila. Ten následkom nehody podľahol. Lipšic, ktorý bol v tom čase opozičným poslancom, sa rozhodol vyvodiť voči sebe zodpovednosť a vzdal sa mandátu. Neskôr, v januári 2017, tiež rezignoval z postu predsedu strany NOVA a odvtedy sa venoval už „iba“ právnej praxi.

Verdikt si expolitik vypočul presne rok od nehody. Okresný súd Bratislava III trestným rozkazom zo dňa 19. 9. 2017 uznal Lipšica vinným z prečinu usmrtenia a odsúdil ho na trest odňatia slobody v trvaní tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov. Zároveň mu bol uložený aj probačný dohľad. Lipšic sa neodvolal a trestný rozkaz nadobudol platnosť 10. októbra 2017. Odvtedy je v podmienke. Ako vysvetlila odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská, pri generálnom prokurátorovi sa vyžaduje bezúhonnosť. Za bezúhonnosť je považované aj to, ak je niekto odsúdený za nedbanlivostný trestný čin. „Na druhej strane, tým, že Daniel Lipšic stále má podmienku, tak je to trochu paradoxné a anomália. Lebo ak by bol zvolený a vymenovaný prezidentkou, bol by stále generálnym prokurátorom, ktorý je v podmienke,“ uviedla Kurilovská. Základnú prekážku však vidí v tom, že Lipšic nie je prokurátor a teda podľa súčasne platnej úpravy kandidovať nemôže.

Advokát

V politike sa od osudnej nehody Lipšic neangažoval. Napriek tomu sa po nedávnych parlamentných voľbách v kuloároch šírili informácie, že jeho meno sa spomínalo v súvislosti s ministerským kreslom. Momentálne je viditeľný najmä ako zástupca rodiny Kuciakovcov v kauze vraždy mladého investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, v ktorej prebieha súdny proces.

Generálna prokuratúra SR. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ďalší adepti

Okrem Lipšica sa v súvislosti s kandidatúrou na generálneho prokurátora spomínajú aj mená prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu a Maroša Žilinku. Šanta, ktorý sa pričinil o to, že Marian Kočner skončil v kauze “zmenky” za mrežami, pre agentúru TASR uviedol, že koalícia ho zatiaľ v tejto veci neoslovila. Ak by však ponuku dostal, zvažoval by ju aj s prihliadnutím na to, kto by ho navrhol. Žilinka sa k veci tiež vyjadrovať nateraz nechcel. Špekuluje sa aj o ďalšom prokurátorovi ÚŠP Vasiľovi Špirkovi. Jeho meno, ako aj to Šantovo, spomenul včera Boris Kollár. Bývalý kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš tiež uviedol, že ho v tejto veci oslovili. Od koho ponuku dostal, však nepovedal.

Súčasný generálny prokurátor Jaromír Čižnár bol do funkcie menovaný v júli 2013 na sedemročné funkčné obdobie. To mu končí približne o dva mesiace.

Mohlo by vás zaujímať: