Domáce Politika Prezidentské voľby Top

Koalícia sa nezhodne už takmer na ničom, ani keď ide o prezidentský palác. Smer zostal so Šefčovičom sám

Vzťahy v koalícii sú na bode mrazu. Zhodnúť sa nevedia už takmer na ničom. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA – Prvé kolo voľby prezidenta je za nami. Politické sily sa tak rozdeľujú nanovo a je zatiaľ otázne, koho si víťazní kandidáti získajú na svoju stranu. Zuzana Čaputová si naklonila väčšinu opozície, prekvapením je však podpora koaličnej strany Most-Híd. Kandidát, ktorého podporuje Smer, sa však zrejme nepáči ani Dankovi. Ten sa totiž k téme volieb dlhodobo aktívne nevyjadruje. Vyzerá to tak, že Šefčoviča z koalície podporuje iba Smer. 

 

Po tom, ako národniari definitívne oznámili, že nepostavia žiadneho vlastného kandidáta, sa Andrej Danko prestal k voľbám vyjadrovať.  Pôvodne chcela SNS do boja o palác poslať ženu, oslovili aj ministerku školstva Martinu Lubyovú. Tá však ponuku odmietla a do hry sa dostala kandidatúra samotného predsedu strany Andreja Danka. Ani táto možnosť sa však reálnou nestala.

Slovenská národná strana v prvom kole oficiálne nepodporila nikoho. Predseda strany povedal len, že “nechce aby tam bol nejaký slniečkár.” Viacerí poslanci SNS však médiám hovorili, že budú voliť Štefana Harabina. Glob.sk s otázkou, komu SNS vyjadrí podporu v druhom kole oslovil Andreja Danka. “Neriešim to,” tvrdí Danko. Podľa neho národniari v tejto veci nemajú dohodnutý postoj a je pravdepodobné, že svojim voličom nechajú “voľnú ruku.” 

Prekvapením po prvom kole volieb bol najmä postoj Bélu Bugára. Ten nepodporil favorita koaličného Smeru, svojim voličom odporučil práve liberálku Čaputovú. “Stretnutie s víťazkou prvého kola sa doteraz neuskutočnilo. Koaličná dohoda nehovorí o podpore kandidátov koaličných partnerov na post prezidenta, žiadne rozhodnutie zo strany Mosta-Híd ju nemôže porušiť. Koaliční partneri si uvedomujú ideologické odlišnosti, preto nikdy nemali ambíciu postupovať spoločne a mať spoločného kandidáta,” uviedla pre Glob.sk hovorkyňa Mosta Klára Debnár.

Strana zároveň vyzvala postupujúcich kandidátov, aby nezabudli, že množstvo hlasov získal antisystém. Podľa nich je preto dôležitá slušnosť a triezvy úsudok pri komunikovaní istých tém.

Samotný Šefčovič Bugárovi ani Dankovi ich postoj nevytýka. “Neriešim to, pretože politické dohody a politikárčenie do prezidentských volieb nepatria. Budem sa sústrediť tak, ako doteraz na ľudí a komunikáciu s nimi,” uviedol kandidát na prezidenta v rozhovore pre Glob.sk. 

Na otázku, čo očakáva od národniarov odpovedal vo všeobecnej rovine. “Neuchádzam sa o podporu politických strán, ale o podporu ľudí na Slovensku. Ponúkam program pre celé Slovensko,” tvrdí.

O stanovisko sme požiadali aj Smer-SD. Článok budeme aktualizovať o ich stanovisko. 

Národniari rozložili sily

Do druhého kola postúpila Zuzana Čaputová, ktorá je členkou a ešte stále podpredsedníčkou mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko. Rovnako má aj podporu mimoparlamentnej strany Spolu. Na druhej strane jej kontruje Maroš Šefčovič, ktorý je síce oficiálne nezávislým kandidátom, môže sa však “pýšiť” výraznou podporou strany Smer-SD.

Prieskum agentúry Focus ukázal, koho volili voliči tej ktorej strany. Čaputová neuspela len medzi voličmi Smeru, ĽS NS, Mosta-Híd a KDH. V Dankovej SNS boli sily pomerne rozložené, niektorí voliči národniarov podporili Šefčoviča, iní zase Harabina či Čaputovú.

Prieskum agentúry Focus pre TV Markíza, ktorý ukazuje, koho za prezidneta volili voliči strán. Zdroj: Focus

Mikloško Šefčoviča neodporúča

Po prvom kole sa novinári porazených kandidátov pýtali aj na to, koho odporučia svojim voličom. Mimoparlamentné KDH sa rozhodlo, že svojim voličom nebude odporúčať, komu majú dať hlas v druhom kole prezidentských volieb. “Stanovisko k prezidentským voľbám prijala Rada KDH, ktorú po prvom kole kvôli tomu neplánujeme zvolať. Máme za to, že naši voliči, členovia a sympatizanti sa rozhodnú zodpovedne a podľa svojho svedomia,” uvádza KDH v uznesení. V prvom kole podporovali Františka Mikloška.

Samotný Mikloško ešte počas volebnej noci povedal, že svojim voličom neodporúča Maroša Šefčoviča. Nemá vraj jeho dôveru v etických otázkach. Pri Zuzane Čaputovej “to nechá na svedomí ľudí.”

Opozícia drží spolu

Čaputovú od momentu, kedy sa Róbert Mistrík vzdal kandidatúry, podporuje strana OĽaNO aj SaS. Líder OĽaNO Igor Matovič sa snaží hodnoty liberálky odprezentovať kresťanským voličom. Strana SaS zase vo voľbách vyzdvihla úlohu Róberta Mistríka, ktorý podľa nich “dopomohol k spojeniu demokratických síl.”

Predseda Sme rodina Boris Kollár povedal, že pred druhým kolom nebudú dávať žiadne odporúčania svojim voličom. Dôvodom je, že tak ako Maroš Šefčovič, tak aj Zuzana Čaputová majú svoje pozitíva, aj negatíva. Na kandidátke sa mu páči, že odpovedá priamo. „Pán Šefčovič bol členom komunistickej strany, tam nejaký príklon k Bohu nepripadá do úvahy. Zastáva záujmy Bruselu a nie Slovákov,“ hovoril Kollár pre RTVS.

Samotný Milan Krajniak sa k téme vyjadril až dnes. Svoje odporúčanie zverejnil na sociálnej sieti.

Antisystém neodporúča nikoho

Harabin neodporučil nikoho, Kotleba povedal prakticky to isté. Dohromady 24,8% voličov, ktorí v prvom kole k urnám šli, tak nemajú v druhom kole svojho kandidáta. Konkrétne ide o 530 758 ľudí. Momentálne je otázne, ku komu sa priklonia alebo či nepôjdu voliť vôbec.