Koaličná rada rozhodla. Voľba šéfa prokuratúry sa definitívne odkladá

BRATISLAVA – Poslanci v utorok o novom generálnom prokurátorovi hlasovať nebudú. Predseda poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Michal Šípoš v pondelok večer na sociálnej sieti informoval, že voľba sa presúva na štvrtok. Konať by sa mala o 17. hodine popoludní. Dohodla sa na tom koaličná rada. 

 

Na začiatku sa pritom hovorilo o tom, že meno nového šéfa prokuratúry by poslanci mohli vyberať už minulý týždeň, kedy začala aktuálna schôdza parlamentu. Predchádzalo tomu vypočúvanie siedmich kandidátov, ktoré neplánovane zabralo ústavnoprávnemu výboru až tri dni.

Nakoniec sa však termín voľby určil na utorok 1. decembra. Ešte v pondelok sa však nevedelo, či sa voľba aj uskutoční. Rozhodnúť o tom mali koaliční lídri na svojom popoludňajšom rokovaní za zatvorenými dverami. Krátko po 21. hodine nakoniec predseda poslaneckého klubu najsilnejšej koaličnej strany uviedol, že „koaličná rada sa dnes dohodla na presunutí voľby na štvrtok o 17:00.“

Ťažká dohoda

Dôvodom neustáleho presúvania voľby má byť absencia dohody na mene spoločného kandidáta. Celkovo sa ich o post uchádza sedem – Jozef Čentéš, Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Juraj Klimant, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka.

Koalícia sa kvôli otázke nového šéfa prokuratúry nestretla po prvýkrát. Nedeľné rokovanie lídrov však skončilo bez dohody. Premiér Igor Matovič v rovnaký deň v diskusnej relácii na TA3 uviedol, že k voľbe by malo prísť až vtedy, keď bude dohoda v koalícii. Ako jeden z dôvodov uviedol, že má informácie, podľa ktorých niektorá z koaličných strán rokovala o kandidátoch s opozíciou. Podobné obvinenia vyslovil ešte minulý týždeň v pondelok, keď dokonca pohrozil, že ak by sa niečo také stalo, OĽaNO vystúpi z koalície.

Za dohodu sa vyslovil aj podpredseda parlamentu a strany Za ľudí Juraj Šeliga. V relácii O 5 minút 12 na RTVS uviedol, že koalícia má povinnosť sa dohodnúť na jednom kandidátovi. Princíp zelenej karty pre poslancov sa mu, naopak, nepáčil.

Prokuratúra je bez riadneho šéfa od leta. Jaromír Čižnár požiadal o uvoľnenie k 1. augustu 2020. Odvtedy inštitúcii viedla prvá námestníčka Viera Kováčiková. Tá však 24. novembra potvrdila, že sa vzdá funkcie. Momentálne je práceneschopná a zastupuje ju námestník generálneho prokurátora Jozef Szabó.

 

Viac o téme: dohoda, hlasovanie, Igor Matovič, Ján Hrivnák, Ján Šanta, Jozef Čentéš, Juraj Klimant, Juraj Šeliga, koalícia, koaličná rada, Maroš Žilinka, Michal Šipoš, OĽaNO, parlament, poslanci, predseda vlády, premiér, Rastislav Remeta, SaS, Sme Rodina, Tomáš Honz, voľba, voľba generálneho prokurátora, Za ľudí

Súvisiace články