Kauzy Domáce

Kočner sa chce dostať na slobodu. Rozhodol aj vypovedať

Na snímke Marián Kočner. Zdroj: TASR / Dušan Hein

 

BRATISLAVA – Viacnásobne stíhaný Marian Kočner sa opäť pokúsi dostať z väzby na slobodu. Informoval dnes o tom spravodajský portál noviny.sk. Podľa zistení TV JOJ už príslušný senát dostal jeho žiadosť o prepustenie z výkonu väzby a je vytýčený aj termín prejednania jeho žiadosti.

 

Noviny.sk ďalej uvádzajú, že o žiadosti Mariana Kočnera rozhodne v utorok 25. júna o 9:00 Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Marian Kočner je väzobne stíhaný pre trestnú vec ekonomickej kauzy, známej ako televízne zmenky. V tomto prípade ide o druhé rozhodovanie o jeho súdnej väzbe.

“V prvom prípade senát, ktorý trestnú vec zmenky rozbehne súdnym procesom 22. júla, obligatórne rozhodol v čase, keď bola prijatá obžaloba prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR Jána Šantu. Prokurátor Šanta Mariana K. žaluje pre falšovanie cenín. Marian K. je od leta minulého roka vo väzbe,” napísal portál.

Kočner má právo požiadať o prepustenie

Obhajca Marek Para zdôraznil, že Marian Kočner má právo požiadať o prepustenie z väzby, rovnako aj vypovedať k väzobným veciam. “Vypovedať k väzobným veciam je jeho právo, neznamená žiadnu formu spolupráce a smeruje len k spochybneniu zákonnosti väzby,” uviedol pre TASR Para.

Marian Kočner je väzobne stíhaný v kauze takzvaných televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. O prepustenie z väzby už niekoľkokrát neúspešne žiadal. Prvé hlavné pojednávanie v kauze zmeniek malo byť 20. júna, ale preložili ho na 22. júla.

Na Mariana Kočnera a Pavla Ruska podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu.

Na snímke Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Obvinený podnikateľ Marian Kočner vo štvrtok vypovedal na polícii. Budovu Prezídia Policajného zboru v Bratislave opustil krátko pred 13.00 h.

“Útvar osobitného určenia dnes za prísnych bezpečnostných opatrení zabezpečil prevoz Mariana K. do Bratislavy na Národnú kriminálnu agentúru, kde sa zúčastnil na procesných úkonoch,” informovala o tom polícia na sociálnej sieti.

Podľa televízie Markíza sa výpoveď týkala mafiánskej popravy bývalého bosa Jána Takáča. S tou spojil Mariana Kočnera bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Urobiť tak mal vo výpovedi v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Marian K. je obvinený z jej objednávky.

Takáča zavraždili pred 16 rokmi. K vražde sa priznal nájomný vrah zločineckej skupiny piťovcov Ľuboš Zelman aj šéf gangu Juraj Ondrejčák. Motívom vraždy mali byť osobné spory Takáča a Ondrejčáka.