Kauzy Domáce Top

Kočner si cez Threemu písal aj s Bašternákom: Na basu sa nedá pripraviť

Zdroj: topky.sk/Jan Zemiar

BRATISLAVA – Kedysi vyzerali neporaziteľní, dnes sú za mrežami. Ladislav Bašternák je v Dubnici nad Váhom odsúdený za zločin krátenia dane a positného a Marian Kočner je vo väznici v Nitre. Je obžalovaný v kauze zmenky a obvinený v kauze vraždy novinára a v niekoľkých ďalších kauzách. Ich vzájomný vzťah bol kedysi veľmi dobrý, komunikovali spolu aj prostredníctvom Threemy. 

 

Informoval o tom Denník N.

V marci 2018 obaja muži cítili, že ich dobré časy končia. Po vražde novinára Jána Kuciaka, sa Bašternák pýtal Kočnera, ako sa darí jeho hotelu. Odpovedal, že dobre a dodal tiež, že o deti je postarané a pokojne ho už môžu zavrieť.

„Tak tomu som ešte neprišiel na chuť,“ odpovedal Bašternák.

„Tak treba vždy byť na všetko pripravený,“ odpovedal Kočner.

„Maroš, na to sa nedá pripraviť,“ hovoril podľa denníka Bašternák.

„S tým nesúhlasím. Bol som tam. Síce len mesiac, ale hrozilo mi 12 rokov. A poviem Ti, že jediné, čo Ťa vnútri trápi, je to, aby Tvoja rodina mala z čoho žiť a nemusela chodiť po žobraní. Meno a povesť je už aj tak navždy fp…i. Vtedy pred 20 rokmi som túto „finančnú“ istotu nemal. Dnes ju mám, a preto som omnoho pokojnejší. Ver mi, je to tak… Všetci Ťa odj…li a Tvojej rodine NIKTO Z NICH NIKDY NEPOMÔŽE. O to sa musíš postarať sám,“ poučoval Bašternáka Kočner.

Vybavovačky boli na dennom poriadku

Obaja muži sa netajili tým, že nemajú problém si “vybaviť” úľavy a pomoc od policajtov, súdov či iných úradov. Viedli o tom aj siahodlhé debaty v Threeme.

„Zo znaleckého ústavu zo Žiliny prišla kok…á požiadavka na vŕtanie sond vo všetkých bytoch!!! A z celkového toho smerovania čo tí k…ti chcú, to vyzerá, že vôbec to nechcú rýchlo a bezproblémovo ukončiť, ale že to chcú zdržovať a komplikovať… (ako keby tam nič nebolo VYBAVENÉ !!!),“ sťažoval sa Bašternákovi Kočner. Podnikateľa totiž vyšetrujú aj kvôli údajným podvodom pri výstavbe bytovky Bonaparte, kde žil aj expremiér Robert Fico.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

„Začala byť obava, či to bude tak, ako má byť (rýchlo, kvalitne, bezproblémovo a HLAVNE S CENOU AKO TREBA). Ako som kúpil, tak odovzdávam,“ písal Kočner a úkoloval Bašternáka, aby zistil, „s kým to má Peter tam dohodnuté“. Peter môže podľa denníka byť Bašternákov obhajca Peter Filip.

„Verím, že s Kasnickým. Ale on je smrad. A rovno Ti hovorím, že ak si nevypýtal aspoň kilo (to je jeho bežná sadzba za háklivé veci), tak by som spozornel,“ upozorňoval Kočner.

Samotný šéf ústavu v Žiline Gustáv Kasanický, odmieta, že by ho v tejto veci ktokoľvek kontaktoval s ponukou na úplatok. Znalecký posudok však dodnes nie je hotový, ústav tvrdí, že čakal na nevyhnutné dokumenty. Bez posudku zase nemôžu vo vyšetrovaní pokračovať policajti. Bašternáka medzičasom odsúdili za iný trestný čin a odpykáva si 5 rokov v Dubnici nad Váhom.