Politika Kauzy Domáce Top

Kočner mal vo veľkom komunikovať so sudcom Vladimírom Sklenkom. To mu ale nestačilo

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Marian Kočner toho má na rováši až až. Denník N najnovšie informoval, že si mal cez aplikáciu Threema písať so sudcom Okresného súdu Bratislava I Vladimírom Sklenkom. Vymeniť si mali viac ako šesťtisíc správ. Správami ho sudca doslova zahlcoval. Informácie mal Kočner hľadať aj inde. A to na Najvyššom súde priamo od podpredsedníčky Jarmily Urbancovej.

 

Kočner mal so sudcom veľmi často komunikovať od novembra 2017 do mája 2018. Ako uvádza Denník N, ich správy boli často prepojené s bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou. Ak Jankovská chcela získať informácie u Sklenku, Kočner mu mal písať. Fungovalo to aj naopak. Rovnako ako Jankovskej, aj Sklenkovi polícia v auguste zaistila mobil.

V čase komunikácie Kočnera so Sklenkom bol práve Sklenka podpredsedom okresného súdu v Bratislave a bol zodpovedný za obchodný úsek. Spomínaný súd je aj sídlom obchodného registra. Kočner tak mal vedieť, čo sa dialo v obchodných sporoch, sledovať mal aj zápisy v obchodnom registri. Mal mať tak prehľad o konkurencii a o tom, aké zmeny sa v iných firmách diali. Informácie mu mal sprostredkovávať práve Sklenka. Spolu komunikovali o prípadoch, na ktorých mal Kočner osobný záujem. Sklenka mu mal hlásiť každý jeden pohyb v spise. Správami mal miestami Kočnera doslova zahlcovať. „Skús pomalšie! Lebo ide dop..e niť komunikácie!!!“ mal ho upozorňovať  napríklad 17. novembra 2017. V jeho správach sa údajne strácal.

 

Sudca Vladimír Sklenka. Zdroj: TASR / ŠŠtefan PušškṚ

Ďalšie spojky

Sklenka mal komunikovať aj s kolegyňou Miriam Repákovou. Podľa informácií Denníka N s ňou mal dohadovať postup v kauze Technopol Servis. ,,Išlo o mocenské prevzatie firmy s majetkom v hodnote 20 miliónov eur ľuďmi z Kočnerovho okolia,” píše denník. Aj Repáková musela svoj mobil odovzdať polícii. Spojkou mala  byť tiež Jankovskej sestra, sudkyňa na Krajskom súde v Bratislave Andrea Haitová. V Threeme ju prezývali ako Hrachovú, inokedy ju označovali ako „sestru“.

V Kočnerovej Threeme sa spomína takisto podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová, s ktorou boli v kontakte. Mala prezývku ,,prútik”. Kočner so Sklenkom mali riešiť aj voľbu podpredsedu Najvyššieho súdu, tá bola naplánovaná na máj 2018. „Jarinke pomôžem čo budem vedieť,“ napísal Kočner Sklenkovi. Spolu mali riešiť, ako by mohli ovplyvniť členov Súdnej rady v prospech Urbancovej. Tá na margo ich komunikácie vyhlásila, že nevedela, že Sklenka odovzdával informácie Kočnerovi. „O téme sme sa rozprávali, no absolútne vylučujem, že by som ho žiadala o pomoc pri získaní hlasov v Súdnej rade.“ Dnes je Urbancová na poste predsedníčky Najvyššieho súdu, pretože Daniele Švecovej sa 2. októbra skončilo päťročné funkčné obdobie. Súdna rada zatiaľ jej nástupcu nezvolila.

 

Jarmila Urbancová. Zdroj: TASR /Marko Erd