Domáce Politika Kauzy Top

“Kočnerova” sudkyňa bola Jankovskej pravou rukou. Pochybnosti vyvolávajú jej začiatky aj rozhodnutia

Zdroj: Globs.k/Peter Korček

BRATISLAVA – Chcela byť sudkyňou a v roku 2013 sa ňou aj stala. Bolo to v čase, kedy pracovala pre vtedajšiu štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú. Už vtedy jej profesná kariéra vzbudzovala pochybnosti. Zuzana Maruniaková je aktuálne sudkyňou na Okresnom súde Bratislava V. A na krku má podozrenie z korupcie a škandál, aký nemá v histórii slovenskej justície obdobu.

 

Maruniaková patrí medzi sudcov, ktorým polícia pred časom zhabala telefóny. Dôvodom má byť podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Prípad naštartovala šifrovaná komunikácia z telefónu kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera.

Denník N včera zverejnil nové skutočnosti, z ktorých vyplýva, že Kočner mal na svojej výplatnej páske niektorých sudcov. “Ja som z nej urobila to, čo je a prišiel čas splatiť dlh!!!!! Sľúbila to a sama dala návod a postup, ktorý si dodržal. Tak prišiel čas, aby teraz ona dodržala, čo sľúbila!” Túto správu mala napísať bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská Marianovi Kočnerovi. Týkať sa mala práve Zuzany Maruniakovej, ktorá mala v tom čase pred sebou dôležité rozhodnutie.

Maruniaková totiž dostala ako sudkyňa Okresného súdu Bratislava V na stôl prípad Mariana Kočnera, v ktorom chcel získať od televízie Markíza 8-miliónov eur. Išlo o jeden zo zmenkových sporov, v ktorom oficiálne Kočner žaloval Pavla Ruska. Keďže bol nemajetný, peniaze by musela vyplatiť televízia. Dnes je kauza zmeniek pred senátom Špecializovaného trestného súdu. Kočner s Ruskom sú obžalovaní z ich falšovania.

Sudkyňa Zuzana Maruniaková však napriek podozreniam, že zmenky nie sú pravé, v apríli 2018 vydala verdikt, že Markíza musí Kočnerovi milióny zaplatiť. A vyzerá to tak, že “nemala” na výber. Z komunikácie, ktorú mali viesť Kočner s Monikou Jankovskou, sudkyňu držali títo dvaja v šachu a za pozitívne rozhodnutie zinkasovala aj províziu.

Tieň podozrenia pritom visí nie len nad Maruniakovej rozhodovaním, ale aj nad jej samotným vstupom do talára. Už v roku 2013 totiž Hospodárske noviny  otvorili debatu, do ktorej sa zapojili aj odborníci z justície. Tí Maruniakovú vo veľkom kritizovali.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Maruniaková v tom čase pracovala na Ministerstve spravodlivosti SR práve po boku druhej najsilnejšej ženy rezortu Moniky Jankovskej. Ako pravá ruka štátnej tajomníčky sa spolu s ďalšími ľuďmi prihlásila do výberového konania na miesto sudkyne Okresného súdu Bratislava V. V tom čase boli na tomto súde dve voľné miesta. Súčasťou výberového konania na takýto post je aj písomný test. Databázu týchto testov spravuje ministerstvo spravodlivosti. Pochybnosti o férovosti takéhoto prijímacieho konania vyvolala práve otázka, či nemôže mať Maruniaková neprimeranú výhodu. “Do databáz nemám žiaden prístup,” tvrdila vtedy.

Napriek jej slovám však pochybnosti o férovej súťaži nezmizli. Maruniakovej ambíciu kritizovala aj predchodkyňa Jankovskej, bývalá štátna tajomníčka Mária Kolíková. “Znižuje to dôveryhodnosť celého výberového konania,” hovorila vtedy. “Je jednoznačným konfliktom záujmov, ak sa niekto uchádza z vysokej pozície na ministerstve o sudcovské miesto,” vravela aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.

Spriaznená komisia

Člen Správnej Rady Transparency International Slovensko Samuel Spáč aj dnes tvrdí, že s výberom Maruniakovej za sudkyňu zrejme nebolo všetko v poriadku. Popísal spôsob, ako jej mohla Jankovská miesto “vybaviť”. “Maruniaková uspela vo výberovom konaní, ktoré sa konalo vo februári 2013. V tom čase, pre upokojenie vášní a preto, že Súdna rada (vtedy vedená Harabinom) odmietala posunúť niektorých víťazov výberových konaní na vymenovanie k prezidentovi, zaviedol minister Borec (so štátnou tajomníčkou Jankovskou) postup, kedy ministerstvo nominovalo do výberových komisií sudcov,” opisuje na sociálnej sieti Spáč.

Vo výberovej komisii za ministerstvo sedeli dvaja nominanti. Boli to sudcovia Ľuboš Sádovský a Janka Gažovičová. Sádovský aktuálne šéfuje bratislavskému krajskému súdu. V minulosti čelil kritike kvôli svojim kontaktom na advokáta Radomíra Bžána, ktorý zaujal práve vďaka sporu na “Sadovského” súde a lukratívnej odmene od MH Manažmentu. Ide o štátnu firmu, ktorá spadá po ministerstvo hospodárstva, teda pod nominanta Smeru-SD. Podľa medializovaných informácií má Bžán blízko aj k Monike Jankovskej. Tá mala u neho podľa Denníka N dokonca tráviť aj dovolenku.

Nedávno na seba upriamil pozornosť, keď kritizoval odobratie mobilných telefónov sudcom, medzi ktorými bola aj Maruniaková.

Spáč vymenoval aj ostatných členov výberovej komisie, ktorí Maruniakovú za sudkyňu vybrali. Podľa neho majú aj iní za sebou zvláštne pozadie.

Na ťahu je polícia

Polícia momentálne vyšetruje, či sa niektorí členovia justície nedopustili zneužitia právomocí verejného činiteľa. Práve v tejto veci viacerým sudcom zhabali mobilné telefóny, o ten svoj prišla Maruniaková aj Jankovská. Tá sa následne vzdala funkcie štátnej tajomníčky. No obliekla sa späť do talára. Polícia totiž zatiaľ nikoho neobvinila. “Vzhľadom na prípravné štádium trestného konania, bližšie informácie k prebiehajúcim úkonom nie je možné poskytnúť,” napísala pre Glob.sk hovorkyňa polície Denisa Bárdyová.

Maruniaková aj Jankovská sú teda stále aktívnymi sudkyňami. Napriek informáciám, ktoré naznačujú spáchanie trestného činu, totiž platí prezumpcia neviny a spôsob, akým môže byť funkcia sudcu pozastavená či zrušená, je upravená v zákone. Maruniaková je momentálne na materskej dovolenke. “Postup vo veci týkajúcej sa sudcov, u ktorých boli vykonané zaisťovacie úkony, vrátane tejto sudkyne, bude predmetom rokovania komisie zriadenej na tento účel,” informovala Glob.sk hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady Veronika Müller. O výsledku tohto rokovania budú následne informovať súdnu radu aj verejnosť.

 

Aj na dočasné pozastavenie funkcie je potrebné trestné stíhanie, alebo aspoň disciplinárne stíhanie. Sudcu môže takto stíhať disciplinárny senát. Doteraz však takéto stíhanie začaté nebolo.

Všetci kompetentní čakajú, či zo strany polície padne v tejto veci obvinenie. Včera na to apeloval aj minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý vyzval políciu, aby konala. Podobne je na tom aj Súdna rada. “Do ukončenia vyšetrovania, t. j. bez potvrdenia pravosti komunikácie, nemá predsedníčka Súdnej rady SR, právomoc vykonať akékoľvek opatrenia vo vzťahu k výkonu funkcie sudcu,” tvrdí sa v stanovisku Súdnej rady.

Glob.sk požiadal o stanovisko aj samotnú Zuzanu Maruniakovú. Článok budeme o prípadnú reakciu aktualizovať.