Domáce Kauzy Top

Kočnerova Threema: O vražde Kuciaka si mal písať so Zsuzsovou

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Zaistená komunikácia pochádzajúca z mobilu Mariana Kočnera ukazuje, o čom si mal s Alenou Zsuzsovou písať pred vraždou Jána Kuciaka, tesne po nej a aj v momente, kedy sa o ohavnom skutku dozvedela verejnosť. Časť správ, ktoré sa majú týkať vraždy mladého žurnalistu a jeho snúbenice, zverejnil Denník N. 

 

Podľa denníka sa mal ešte 12. februára 2018 Kočner pýtať Zsuzsovej: „Riešiš aj tie interiéry na USB?“

„Jasne, to už dávno! Ten Ti tiež vrátim a ten projekt by že vraj mal byť hotový už tento týždeň,“ mala znieť jej odpoveď. „Ok,“ reagoval Kočner.

Na USB kľúči mal exsiskár Peter Tóth odovzdať Kočnerovi informácie zozbierané počas sledovania novinárov – aj Kuciaka. Práve zábery urobené počas týchto sledovačiek mala Zsuzsová ukázať Kuciakovým vrahom.

Kočner sa mal Zsuzsovej pripomenúť 18. februára. „S tým USB sa asi nepodarilo nič.“ Zsuzsová ho ubezpečuje, že podarilo. Vysvetľuje však, že do toho prišiel Valentín a okrem toho veľa snežilo, ale “vsjo je už loading 90 percent.“ „Si myslíš, že zo srandy nadávam na ten sk…ý sneh? Vydržíme a šicko bude,“ mala napísať Kočnerovi. K vražde prišlo tri dni na to.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

V deň vraždy

V deň, keď vo Veľkej Mači došlo k vražde, mal Peter Tóth napísať Marianovi Kočnerovi, že pozastavuje činnosť tímu. Na mysli mal mať sledovací tím. Na jeho financovaní sa mal podielať Kočner.

Písať Kočnerovi mala v ten deň ráno aj Zsuzsová. Kočnerovi mala odpísať na jeho otázky z noci, kedy zisťoval, či spí. „Ved som Ti včera hovorila, že mi je zle. Že mi je zima a všetko ma bolí… Dala som si 2 paraleny a tak jasne som zaspala. Sníval sa mi hrozný sen, strašný, vypadávali mi zuby. A tri predné spodné, keď som chytila, zostali mi medzi prstami aj s polkou ďasna. Strašne som plakala, čo teraz budem robiť, keď sa rozpadávam ako malomocná,“ mala znieť jej odpoveď.

Tiež ho informovala o tom, že sa v snári dozvedela, že ak sa niekomu sníva s vypadnutými zubami, znamená to smrť. „Klídek,“ napísal jej Kočner. Následne sa mal venovať komunikácii s Tóthom. Ten zisťoval, či mu podnikateľ doplatí peniaze za február. „Tak. Nech pripravia komplexné vyúčtovanie nákladov a všetko, čo bolo doteraz urobené a odovzdané na čiastkových nosičoch treba natiahnuť na jeden USB (alebo viac) a odovzdať to dvojmo. Ideme si to s kamošom každý samostatne vyhodnotiť,“ mal odpísať Kočner. Kamošom mal byť podľa Denníka N Norbert Bödör. Podľa Tóthovej výpovede sa mal aj on podieľať na sledovaní novinárov.

Alena Zsuzsová. Zdroj: SITA. Zdroj: SITA

O 16.20 Kočnerovi napísala Zsuzsová: „Dnes sa budem desiť zaspať.” „Prečo? Si bola u zubára a povedal že máš skorbut ???“ mal odpísať Kočner. Zsuzsová mu poslala obrázok, on jej:  „5️⃣0️⃣🔜☠️“.

Podľa obžaloby mala byť odmena za vraždu novinára 50-tisíc eur. „Nie, toľko určite nie, to som povedala, že cena sa upraví!! Tak, aby bol každý spokojný,“ reagovala Zsuzsová. Pokračovali v diskusii o Zsuzsovej sne o vypadnutých zuboch. Večer mu ešte Zsuzsová mala napísať: „Všetko, čo som povedala je tak a nie je s tým ani žiaden problém, ja sa len snažím ušetriť čas a peniaze kvôli tej 50-tke. A druhá vec, že sa ma to pýtal ten kupec, že sa mám opýtať. A zase sneží.“ Ján Kuciak a Martina Kušnírová zomreli približne o pol deviatej večer. Iba pár minút po tom, čo sa mala odohrať spomínaná konverzácia.

Deň po vražde

Ako uvádza Denník N, Zoltán Andruskó mal vypovedať, že po vražde mali za ním domov prísť Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Zsuzsovej mal následne napísať, že “dostal defekt.” Išlo zrejme o signál, že vražda bola vykonaná. Ráno sa stretli osobne. On ju informoval, že zomrela aj Martina Kušnírová, ona jeho, že ide do Bratislavy po peniaze. Správa o smrti Kuciakovej snúbenice ju mala rozhnevať.

V to ráno si mala Zsuzsová písať s Kočnerom. Opäť o vypadnutých zuboch. Jeden vraj už vypadol – znak toho, že niekto zomrel. Kočner sa mal zo správy tešiť. V teň deň mal mať súd kvôli kauze zmenky. Zsuzsová sa zaujímala, ako dlho potrvá. Dohadovali si stretnutie v Bratislave. Podľa polície sa mala dvojica stretnúť na Vajanského nábreží – v ten deň tam v rovnakom čase zmapovali oba ich telefóny. Kočner mal počas stretnutia odbehnúť do bezpečnostnej schránky. Do Komárna sa Zsuzsová mala vrátiť už aj s odemonou 50-tisíc eur. Dvojica sa mala opäť stretnúť aj v sobotu 24. februára, medzitým si písali.

Na snímke Zoltán Andruskó. Zdroj : TASR / Dušan Hein

Slovensko sa dozvedelo o vražde

Správa o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice bola medializovaná v pondelok ráno 26. februára 2018. Zsuzsová Kočnera kontaktovala, ten hneď nereagoval. Ozvať sa mu mal aj Peter Tóth: „Bratm, to, čo sa stalo, išlo mimo nás, dúfam.“ Kočner mu odpísal, že Kuciak sa “j…l do nejakej veľkej ruskej veci.“ Rovnako mal zareagovať aj novinárke Martine Ruttkayovej, ktorú vražda zaskočila.

Zsuzsovej odpísal až neskôr, aby si potvrdil stretnutie. V ten deň sa mali stretnuť až dvakrát.

Podľa Andruskoóvej výpovede po tom, ako Marček a Szabó videli veľký ohlas, ktorý vražda vyvolalal, mali žiadať viac peňazí. Zsusová ich mala pýtať od Kočnera. Stretnúť sa mali znova 28. februára.

Dnes sú Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabó v prípade obžalovaní. Zoltán Andrúskoó vystupuje v procesnom postavení svedka.