Politika Kauzy Domáce Top

Kočnerova Threema opäť stína hlavy. Skončil sudca Lindtner

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA (TASR/SITA) – Predseda súdu Bratislava III David Lindtner končí vo svojej funkcii. V pondelok pred pracovným stretnutím predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) s predstaviteľmi generálnej prokuratúry, Súdnej rady a polície to uviedol minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Gál poznamenal, že Lindtner sám uvažoval spôsobom, že donesie abdikačný list. “Ja som to prijal, pretože veci, ktoré sa udali, nie sú akceptovateľné. On je veľmi dobrý odborník, ale situáciu nezvládol a zlyhal,” povedal Gál. Ako doplnil, sudca musí skúmať vhodnosť svojho správania aj na verejnosti, musí dbať o svoju odbornosť a zabezpečovať domnienku, že je nezávislý.

Lindtner potvrdil svoje stanovisko, že nesie plnú zodpovednosť za to, že ako predseda súdu stratil dôveru kolegýň. “Preto som ministrovi spravodlivosti SR Gáborovi Gálovi dnes doručil moje písomné vzdanie sa funkcie predsedu Okresného súdu Bratislava III,” uviedol pre TASR sudca Lindtner.

Lindtnera na odstúpenie z funkcie predsedu súdu vyzvala aj štvorica sudcov Okresného súdu Bratislava III. Podľa sudcu Maroša Feketeho, Ivany Feketeovej, Ivana Parteka a Karola Poslucha sú informácie o údajnej komunikácii Lindtnera s Marianom Kočnera cez aplikáciu Threema neakceptovateľné a v rozpore s morálkou. Informácie o tom, že si mal Lindtner písať s Marianom Kočnerom priniesol denník Postoj v závere uplynulého pracovného týždňa. Lindtner nie je jediný sudca, ktorý si údajne písal s Marianom Kočnerom. Rovnako si tisíce správ mala s obvineným vymeniť aj bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská.

Na snímke Jana Serbová (vľavo) a  DavidLindtner. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Božie mlyny

„Podpísaní sudcovia Okresného súdu Bratislava III vás vyzývame na odstúpenie z funkcie predsedu súdu. Podľa médiami zverejnenej komunikácie medzi vami a Marianom Kočnerom, ktorá je súčasťou trestného spisu a sám ste ju potvrdili, boli hrubo porušené etické princípy vyžadované na post predsedu súdu a zakotvené v zákone o sudcoch. Túto komunikáciu ste následne neprípustne bagatelizovali vo vašej mediálnej reakcii. Vaše ďalšie zotrvanie na poste predsedu súdu je z týchto dôvodov pre nás neakceptovateľné,” uviedli sudcovia za margo medializovaných informácií.

Z Threemy vyplýva, že s Marianom Kočner, údajným objednávateľov vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, mal dobrý vzťah aj predseda bratislavského súdu David Lindtner. Podľa denníka Postoj s ním komunikoval od jesene 2017 do jari 2018. Preberali témy ako premlčanie objednávky vraždy Silvie Volzovej, účinnú ľútosť pre Ladislava Bašternáka, ale aj Božie mlyny. Ako uviedol denník, Lindtner nie je medzi sudcami, ktorým polícia vzala mobilné telefóny pre podozrenie z kontaktov na Kočnera. Obaja si však podľa Threemy vymenili okolo 200 správ. Z ich komunikácie vyplýva, že sa minimálne raz stretli a viackrát si volali.