Politika Kauzy Domáce Top

Kočnerova Threema sa rozrástla až do Košíc. Zoťať tu môže viaceré hlavy

Marian Kočner. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

KOŠICE – Do Kočnerovej Threemy majú byť po novom namočení aj niektorí košickí sudcovia. Kým doteraz sa zverejňovali informácie len voči tým, čo pôsobili v Bratislave, teraz sa pozornosť sústredí aj na východ krajiny. Konkrétne má ísť okrem iných o šéfa Okresného súdu Košice II Adriána Pažúra. Ten rozhodoval v kauze distribútora liekov za takmer 50 miliónov eur v prospech Kočnera. Skloňujú sa však aj ďalší. 

 

Adriána Pažúr je v kresle šéfa Okresného súdu Košice II od roku 2011. Svoje miesto si tento rok v októbri obhájil. Do boja sa prihlásil iba on sám a minister spravodlivosti Gábor Gál tak nemal na výber nič iné, ako ho znovumenovať do funkcie. Avšak, Gál mal Pažúrovi dať jasne najavo, že ide o “vymenovanie s výkričníkom”. Denníka N, ktorý na Pažúra upozornil, sa aj v tomto prípade odvoláva na údajnú komunikáciu cez aplikáciu Threeema.

Pažúr rozhodoval v prospech Kočnera v kauze Unipharma, kde chcel obrať najväčšieho slovenského distribútora liekov o 45 miliónov eur. Danej kauze sa mal ešte v roku 2017 venovať aj zavraždený novinár Ján Kuciak. Kočner je v prípade jeho vraždy dnes obžalovaný. Aj keď Kočner, ani spomínaná firma nesídlia v Košiciach, vec bola prejednávaná práve v metropole východu.

Súd na zhruba dva roky zablokoval farmafirme majetok. Následne ho odblokoval. Zdroj: TASR / Alexandra Moštková

Pažúr mal dať zablokovať majetok firmy, hoci v spore, ktorú dal Kočner na súd, figurovala dcérska firma Unipharmy, nie ona samotná. Okresný súd následne spolu s krajským košickým súdom odmietli zablokovanie majetku zrušiť. Spravili tak až po dvoch rokoch. Vtedy mal podľa aplikácie Kočner rozzúrene písať Zsuzsovej. “K***a, tak som rozzúrený na tie Košice.. 2 roky roboty.”

Meno Pažúra vystupuje aj v Threeme, ktorú v pondelok na pojednávaní v ďalšej kauze, v ktorej je Kočner obžalovaný – zmenky – čítal prokurátor Ján Šanta. Konkrétne sa na neho mal Kočner pýtať podnikateľa Mariána Sisáka. Ten mu mal odpísať, že často mení názor. “Hm. Presne to mi urobil. 2 roky hral na moju stranu a potom ma odj***l,” sťažoval sa údajne Kočner. Kočnera malo zaujímať aj to, či sa s ním “dá po ich”, na čo mu prišla odpoveď, že “asi áno”, ale musí to “prezistiť”. Viac si o Pažúrovi v danej časti už písať nemali. 

Pažúr tvrdenia odmieta

Samotný Pažúr vraj s Kočnerom nikdy nekomunikoval. “Vzájomnú komunikáciu osôb, ktoré nepoznám, som nemohol a nemôžem nijakým spôsobom ovplyvniť,” uviedol. Rovnako neguje, že by sa s Kočnerom poznal, alebo že by sa s ním niekedy stretol. “Výnimkou je jeho účasť na. Pojednávaní v predmetnej veci, pre to na mňa nemohol vyvíjať tlak, aby som rozhodoval v prospech jeho firmy,” dodal. Ďalej odmieta, že by rozhodoval podľa nejakej dohody. “Môj postoj k uvedenému sporu je jednoznačne vyjadrený v odôvodnení predmetného rozhodnutia, ktoré bolo vyhlásené po rozsiahlom dvojročnom dokazovaní realizovanom zákonným spôsobom, a ktoré bolo potvrdené odvolacím súdom,“ reagoval. Novými skutočnosťami sa má zaoberať aj samotný minister spravodlivosti. Podľa hovorkyne Zuzany Drobovej “situáciu preveruje a o svojom ďalšom postupe bude informovať”. 

Vecou sa už zaoberá aj minister spravodlivosti Gábor Gál. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kočner mal od Sisáka zisťovať informácie aj o ďalších košických sudcoch – konkrétne prejavil záujem o dva obchodné senáty na krajskom súde. Zaujímal ho najmä Imre, ktorý tam “má vládnuť”. Odpoveď dostane pozitívnu. “Čiže pochopil som, že všetko sa dá riešiť cez Imreho. Jest tak,” pýta sa Kočner. “Niečo aj napriamo. Je to rýchlejšie,” odpovedá osoba, ktorá má byť podľa prokurátora Šantu práve Sisák. Podľa denníka má pod prezývkou Imre nazývať šéfa košického krajského súdu Imricha Volkaia, ten to však odmieta. „Uvedenú osobu nepoznám a nikdy som s ňou nebol v žiadnom kontakte,“ uviedol. Podľa jeho slov má byť Sisák zrejme správca konkurznej podstaty a má byť v Košiciach všeobecne známy. On, ani Kočner ho podľa jeho slov nemali kontaktovať so žiadnou žiadosťou. Samotný Sisák, ktorého sudca označil, odmietol, že by sa komunikácia týkala jeho a dodal, že asi myslia jeho otca, ktorý je podľa denníka známym podnikateľom vo Vranove nad Topľou. 

Kauza Unipharma

Samotná kauza začala tým, že farmafirma zháňala v roku 2006 rekreačné zariadenie pre svojich akcionárov. Išlo o rok, kedy Kočner staval na Donovaloch apartmánový komplex. Časť apartmánov následne firma kúpila, a rozpredala lekárnikom. To, čo sa nepredalo, previedla na dcérsku spoločnosť Pharmaeduca, zvyšok si mala nechať Kočnerova firma International investment hotels holding. Osem rokov medzi sebou nemali žiadny problém, až následne začal Kočner vstupovať do apartmánov a požadoval peniaze vo výške niekoľko stotisíc eur. Následne tlačil na lekárnikov, aby sa apartmánov vzdali a na výmenu im mal poskytnúť Šport hotel. Na návrh dcérska firma pristúpila, čakať sa malo na rokovania o zámene. Z tých však následne údajne nič nebolo a IIHH podala na obe firmy žalobu o náhradu ušlého zisku vo výške takmer 50 miliónov eur.