Kauzy Domáce Top

Kočnerova tréma z Threemy aj Marčekova “emočná plochosť”. Vybrali sme päť momentov z procesu v kauze Kuciak

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Výpovede svedkov, utajené skutočnosti ale aj technické detaily. Proces v kauze zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky bol aj tento týždeň plný zaujímavých momentov. Glob.sk bol pri nich osobne a prináša vám výber toho najlepšieho z celých troch dní. 

 

Proces v kauze vraždy Jána Kuciaka od januára pojednáva Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Senát Ruženy Sabovej rýchlym tempom vypočúva svedkov, znalcov aj obžalovaných. Okrem kauzy vraždy novinára sa však hovorí aj o vražde Petra Molnára, podnikateľa z Kolárove. Aj tohto muža mali zavraždiť Tomáš Szabó a Miroslav Marček.

Z obžalovaných sa nateraz priznal len Miroslav Marček. Tomáš Szabó má vlastnú verziu príbehu, kde o vražde nevedel. Alena Zsuzsová a Marian Kočner vytrvalo mlčia, ani jeden z nich ešte nevypovedal. Kočner zrejme ani nebude, Zsuzsová sľubuje, že tak spraví čoskoro.

Marčekova “emočná plochosť”

Už v pondelok sa senát Špecializovaného trestného súdu rozhodol vyčleniť prípad obžalovaného Miroslava Marčeka na samostatné konanie. Podľa predsedníčky senátu Ruženy Sabovej jeho prípad dotiahnu do konca zrejme už v priebehu dvoch pojednávacích dní. Marček sa totiž k vražde novinára a jeho priateľky ale aj Petra Molnára priznal. V takýchto prípadoch súd nepokračuje v dokazovaní, ale pojednáva najmä o výške trestu. Budú sa tak zrejme čítať posudky psychiatra a psychológa a prednášať záverečné reči.

Marčekovi hrozí trest odňatia slobody 25 rokov alebo na doživotie. Veľkú rolu v rozhodovaní súdu môže hrať jeho “emočná plochosť”, ktorá sa prejavila aj pri opise samotného skutku. Odborníci budú skúmať, či je Marček schopný nápravy ako aj to, nakoľko si uvedomuje, akej zlej veci sa dopustil.

Marčekovi za skutok hrozí 25 rokov alebo doživotie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček