Kauzy Domáce Top

Kočnerova volavka, ktorá sa nemala štítiť ani vraždy. Kto je Alena Zsuzsová?

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Tajomná zvodkyňa, virtuálna žena alebo krutá vrahyňa? Alena Zsuzsová je dnes notoricky známa práve kvôli obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Hoci žena zatiaľ na súde neprehovorila, niečo sme sa už o nej dozvedeli. Aj jej minulosť je totiž veľmi dôležitá, pomáha nám totiž vyskladať si príbeh ženy, ktorá pomotala hlavu hneď niekoľkým vysokopostaveným mužom. 

 

Keď Alenu Zsuzsovú ešte na jeseň 2018 z jej domu v Komárne vyviedli príslušníci policajného zboru, začali sa o nej objavovať zaujímavé informácie. Podľa susedov si žila nad pomery, mala rada luxusné autá a drahé dovolenky. Je rozvedená, jej dcéra Mia sa pokúšala o kariéru modelky. Zsuzsovej exmanžel Marián Markovič, známy pod prezývkou Ampulka, len krátko po Zsuzsovej zadržaní pre tvnoviny.sk povedal, že vedel aj o kontaktoch exmanželky na Mariana Kočnera. Zsuzsová aj Kočner tvrdia, že obžalovaný podnikateľ je krstným otcom Mie. Markovič však o tom nevedel.

Dnes vieme, že Zsuzsová mala s Kočnerom veľmi blízky vzťah. Hoci sa zo začiatku spomínala ako jeho prekladateľka, neskôr sa ukázalo, že náplň jej práce bola trochu iná. Prostredníctvom prezývok Aya, Alia, Ajka či Allia komunikovala s vplyvnými mužmi. Písal si s ňou Martin Glváč, Andrej Danko, Boris Kollár, René Vanek ale aj Daniel Lipšic. Posledný menovaný však tvrdí, že komunikácia je falošná a že sa mu do účtu niekto nabúral. Túto informáciu na súde potvrdila aj samotná Zsuzsová. Na zvádzanie mužov, ktorých kompromitujúce fotky či nahrávky telefonátov potom posúvala Kočnerovi, využívala upravené fotky či dokonca ukradnuté fotografie modeliek.

Dnes už obžalovaná žena bola roky dobrovoľne nezamestnaná. Hoci v minulosti bola konateľkou niekoľkých firiem, v posledných rokoch pred jej zadržaným žila z peňazí Mariana Kočnera. Peniaze však boli podľa Zsuzsovej určené jej dcére Mii, ktorej krstným otcom mal byť práve Kočner.

Kamarátka s mafiánom

Zsuzsová sa minimálne dvakrát zaplietla aj do politiky. V roku 2010 vrcholila kampaň do komunálnych volieb. Proti primátorovi Hurbanova Lázslóovi Basternákovi kampaňoval Roman Ostružlík, po ktorého boku sa objavila vtedy verejnosti úplne neznáma Zsuzsová. Podľa výpovede Zoltána Andruskóa v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka si v tom čase jeho známa pred jeho očami objednala vraždu tohto muža. K vražde politika naozaj aj došlo. Zsuzsovú z tohto skutku obžalovali len pred niekoľkými týždňami. V minulosti v tejto veci vypovedala len ako svedkyňa, samotný vykonávateľ sa súdu priznal len s tým, že vraždu spáchal pre peniaze. Objednávateľa však neprezradil. Obžalobu tentokrát podali na tri osoby – Romana Ostružlíka ako objednávateľa, Alenu Zsuzsovú ako sprostredkovateľku objednania a Vladimíra Mosnára, ktorý mal objednávku prevziať a následne ju zadať vykonať. Vladimír Mosnár bol pritom Zsuzsovej šofér a blízko mal aj k mafiánskej skupine známej ako sýkorovci. S vykonávateľom vraždy pracoval v rovnakej SBS.

Tvár Aleny Zsuzsovej bola až do súdu zahalená tajomstvom. Zdroj: SITA

S Kočnerom sa mala Zsuzsová zoznámiť pred mnohými rokmi. Z výpovedí Andruskóa ale aj jej samotnej vyplýva, že sa na Kočnera nakontaktovala tak, ako aj na iných mocných mužov – prostredníctvom internetu. Spočiatku mal mať ich vzťah intímny charakter, neskôr však mal prerásť skôr do kamarátstva. Podľa komunikácie z Threemy, ktorej dôveryhodnosť súd v kauze vraždy nespochybňuje, bola s Kočnerom v kontakte prakticky denne. Písali si vraj o politike, no mali aj spoločnú záľubu vo veštení. Ich vzťah mal byť natoľko blízky, že si mal Kočner u Zsuzovej podľa obžaloby v roku 2017 objednať vraždu novinára.

S Kočnerom mali spoločný Cieľ

Medzičasom mu však pomáhala aj s inými aktivitami. Kočner chcel totiž vstúpiť do politiky a chcel si založiť stranu Cieľ. S touto ambíciou mu pomáhal Peter Tóth ale aj Alena Zsuzsová. Keďže ich tlačil čas, mali sa snažiť podpisy potrebné na založenie takejto strany získať svojským spôsobom. Zsuzsová sa nemala štítiť ani zneužiť osobné údaje druhých ľudí.

Obžalovaná podľa výpovede Zoltána Andruskóa na požičanej dodávke obiehala centrá, kde sa rozdávala potravinová pomoc chudobným. Zozbierala balíčky po dátume spotreby a rozdávala ich v rómskych osadách. Kto chcel získať balíček, musel ukázať občiansky preukaz. Zsuzsová z neho odpísala osobné údaje a prepísala ich na listinu, kde bolo potrebné zozbierať podpisy. Tie sfalšovala. Na ministerstve vnútra to však neprešlo. Podľa Petra Tótha bolo na listine priveľa falošných podpisov.

Pokiaľ sa Zsuzsovej vina preukáže, za mrežami strávi 25 rokov až doživotie. Na krku má tiež obžalobu z vraždy Lászloa Basternáka, vyšetruje sa aj objednávka vraždy prokurátora Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho aj advokáta Daniela Lipšica. Ona sama stále tvrdí, že je nevinná.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Galéria
Kauza vraždy novinára napreduje rýchlo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Rodinní príslušníci zavraždených. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kočner, Zsuzsová aj Szabó trvajú na svojej nevine. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Kočner si mal objednať vraždu novinára kvôli jeho článkom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Kočnera usvedčuje aj Peter Tóth. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Rodičia Jána Kuciaka aj mama Martiny Kušnírovej prežívajú ťažké chvíle. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Kočnera obhajuje Marek Para. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next