Domáce Kauzy

“Kočnerove sudkyne” čaká neistá budúcnosť. Gál pracuje na disciplinárnom návrhu

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Finančný trest, dočasné pozastavenie výkonu funkcie či úplný odchod zo súdnictva. To sú všetko možnosti disciplinárneho potrestania bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej a sudkyne Zuzany Maruniakovej, ktoré im hrozia.

 

Na návrhu disciplinárneho stíhania v súčasnosti pracuje ministerstvo spravodlivosti, o čom ešte v pondelok informoval minister Gábor Gál (Most-Híd). Pri disciplinárnom stíhaní však platí, že akonáhle spomínané sudkyne polícia obviní, konanie sa preruší. Sudcovia sú do funkcie vymenovaní bez časového obmedzenia. Vlastnú komisiu na preverenie celého prípadu zriadila aj Súdna rada SR, pod ktorú tiež spadajú disciplinárne senáty. Päťčlenná komisia sa k prípadu stretne v stredu 9. októbra, pričom bude následne súdna rada o stretnutí informovať.

Minister Gál ozrejmil aj predbežné dôvody na disciplinárny podnet. V prípade Jankovskej ide podľa neho o klamlivé vyhlásenia, v prípade Maruniakovej o rozhodovaciu činnosť v kauze miliónových zmeniek televízie Markíza, v ktorej rozhodla v prospech Mariana Kočnera.

Polícia už zasiahla

Aj o tom bola údajná komunikácia prostredníctvom aplikácie Threema medzi Kočnerom a Jankovskou. „My sme prehodnotili nové skutočnosti, ktoré sme sa dozvedeli v závere minulého pracovného týždňa, a na základe nich podáme disciplinárny návrh. Musíme tých sudcov, ktorí sa nesprávajú podľa zásad, aj postihnúť, ale na základe relevantných argumentov,“ povedal v pondelok Gál. Následne sa podnetom bude zaoberať disciplinárny senát. Voči Jankovskej aj Maruniakovej zasiahla ešte koncom augusta tohto roka polícia, ktorá zaistila mobilné telefóny.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ministerstvo spravodlivosti okrem iného kontroluje aj výberové konanie Maruniakovej na post sudkyne. Tá pracovala na ministerstve priamo pod Jankovskou. Prvá menovaná je v súčasnosti na materskej dovolenke, Jankovská ihneď po nástupe na Krajský súd v Bratislave oznámila práceneschopnosť.

Známe je už aj uznesenie vyšetrovateľa, ktoré je dostupné na internete, a naznačuje páchanie trestnej činnosti či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí. V trestnom stíhaní sú obsiahnuté viaceré trestné činy od zneužitia právomoci verejného činiteľa až po prijímanie úplatkov či ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí.