Kauzy Domáce Top

Kočnerovi sudcovia opäť na scéne. Jankovská sa s ním mala stretnúť, Sklenka prijať telefón

Monika Jankovská. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – (Redakcia, TASR) Osobitná komisia Súdnej rady navrhuje disciplinárne stíhať za porušenie sudcovskej etiky dvojicu sudcov – Moniku Jankovsku a Vladimíra Sklenku. Oboch ich spája postava kontroverzného podnikateľa, dnes obžalovaného vo viacerých kauzách vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka – Mariana Kočnera. Jankovská ako aj Sklenka si s ním mali písať o veciach týkajúcich sa ich práce. Teraz sa hovorí aj o osobných stretnutiach a prijímaní peňazí či mobilu.

 

Podľa slov predsedníčky osobitnej komisie Eleny Berthotyovej sa mala Jankovská s Kočnerom stretnúť v polovici januára minulého roku. Okrem toho si dvojica medzi sebou písala. Sklenka mal naopak vynášať informácie nielen z Okresného súdu Bratislava I., kde bol podpredsedom, ale aj z iných súdov, ako bratislavského krajského či Najvyššieho súdu. Od Kočnera mal tiež prijať mobilný telefón značky iPhone a hotovosť. “V rozpore so zásadami sudcovskej etiky prijímal dary a iné nenáležité výhody,” povedala Berthotyová. Sklenka mal byť v komunikácii stotožnený s „pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou,“ rovnako ako Jankovská. Oboch stotožnili prostredníctvom osobných údajov a udalostí korešpondujúcich s realitou.

V Threeme sa majú podľa Berthotyovej nachádzať aj ďalší sudcovia, na ktorých identifikácii sa pracuje. Komisia bude opätovne zasadať 5. decembra.

Marian Kočner. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Jankovská kontakt odmietala

Informácie o tom, že Jankovská mala byť v kontakte s Marianom Kočnerom sa objavili ešte počas leta. Správy pochádzajúce z Kočnerovho mobilného telefónu mali zachytávať jeho komunikáciu s obžalovanou v kauze vraždy novinára Alenou Zsuzsovou. Písať si mali aj o Jankovskej. Kočner ju mal označovať za svoju opičku.

Vtedajšej štátnej tajomníčke rezortu spravodlivosti bol zadržaný mobilný telefón. Podľa už vtedy medializovaných informácií si mala s Kočnerom písať priamo aj ona sama. Jankovská ale kontakt s Kočnerom odmietala.

Po tlaku na svoju osobu však podala demisiu. Po odchode z ministerstva spravodlivosti sa chcela vrátiť späť do talára, pôsobiť mala na Krajskom súde v Bratislave. Minister spravodlivosti Gábor Gál však podal voči nej disciplinárny návrh v inej veci. Disciplinárny senát následne Jankovskej výkon funkcie dočasne pozastavil.

Vladimír Sklenka. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

Intenzívny kontakt

Vladimír Sklenka mal s kontroverzným podnikateľom komunikovať intenzívne. Podľa vyšetrovacieho spisu, ktorý Národná kriminálna agentúra poskytla osobitnej komisii Súdnej rady, poslať si mali viac ako 9 000 správ. Sklenka mal Kočnerovi z pozície podpredsedu súdu, zodpovedného za obchodný úsek, posúvať viaceré citlivé informácie. Kočner sa prostredníctvom nich mal dostať „do obrazu“ v tom, čo sa deje na obchodnom trhu aj v radoch konkurencie.

Rovnako ako iným sudcom, aj Sklenkovi ešte v auguste polícia zaistila mobil. Výkon funkcie mu bol pozastavený. Rozhodol o tom disciplinárny senát.

Mohlo by vás zaujímať:

Kočnerova Threema: O vražde Kuciaka si mal písať so Zsuzsovou

Justícia sa otriasa v základoch. Mali byť garantmi spravodlivosti, teraz musia vysvetľovať pletky s Kočnerom

Kočnerova komunikácia kosí hlavy. Bez ohľadu na funkciu a postavenie

Monika Jankovská ako štátna tajomníčka končí. Hovorí o mediálnom lynči

Najvyššiemu súdu chce šéfovať sudkyňa z Kočnerovej Threemy aj neúspešný kandidát na ústavného sudcu