Regióny Bratislava Top

KOLAPS v dodávkach liekov na Slovensko: TOTO by ste mali vedieť

Ilustračná foto. Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Slováci už niekoľko mesiacov evidujú nedostatok viacerých liekov v lekárňach. Objavujú sa konšpirácie, že medzi hlavné dôvody patrí vojenský konflikt na Ukrajine a s tým spojený reexport, čiže vyvážanie liekov zo Slovenska do zahraničia. Na pravdivosť týchto informácií a na reálnu situáciu v lekárenskom sektore reagoval prezident Slovenskej lekárnickej komory PharmDr. Ondrej Sukeľ. 

 

Slovenskí pacienti sa už niekoľko mesiacov sťažujú na dlhodobý nedostatok liekov. Môžeme hovoriť o celoštátnom probléme? 

Nedostatok liekov je celoeurópskym problémom.

Aké sú dôvody?

Problém má viacero rovín. Prvá rovina je takého charakteru, že sa potykáme s energetickou krízou, surovinovou krízou, nedostatkom personálu a prispela k tomu aj vojna na Ukrajine. U nedostupnosti mnohých liekov sa podpísal aj nedostatok hliníka. Viete, ak nemáte hliník, nevyrobíte blister, keď nemáte papier, nevyrobíte škatuľku. Vstupuje do toho totiž nedostatok mnohých surovín. Druhá vec je systémová. Obávam sa, že tento problém bude musieť byť riešený na úrovni európskej komisie, pretože problém s nedostatkom liekov evidujú všetky krajiny Európskej únie. 

Ako riešia túto nepriaznivú situáciu ostatné štáty?

Napríklad, v Českej republike zriadili komisiu, ktorá sa zaoberá týmto problémom a zvažuje dodávky liekov zo Spojených štátov, z Kanady a Japonska.

Ilustračná foto. Zdroj: Peter Korček

Je výpadok liekov na trhu bežný?

Je to bežná vec, tentoraz však vo väčšom, nakoľko sa k tomu pridala energetická kríza a vojna. 

Nedostatok sa týka celého sortimentu liekov alebo len liekov určitej skupiny, napríklad liekov pre deti alebo liekov na respiračné ochorenia?

Je to veľmi dynamické. Trh je globalizovaný a nikdy nevieme povedať, ktoré druhy liekov vypadnú. Momentálna situácia je veľmi nepriaznivá hlavne v antibiotikách a v liekoch pre deti. V zásade všetky tieto problémy, ktoré teraz existujú, sú nejako riešiteľné. Zatiaľ sa nestalo, aby niečo úplne chýbalo, napríklad všetky antibiotiká konkrétnej skupiny. Je dôležité povedať, že situácia by sa mala riešiť, pretože hrozí, že bude horšie. 

Nedostatok sa týka viac liekov na predpis alebo voľnopredajných liekov?

Pri liekoch bez receptu si vieme poradiť vhodnou alternatívou. Väčší problém je pri liekoch na predpis, nakoľko treba nájsť liečivo s rovnakým zložením. 

Čo odporúčate pacientom pri dlhodobom výpadku lieku?

Nemá význam, aby pacienti chodievali z lekárne do lekárne. Ak niekto navštívi päť lekární a nenájde svoj liek, nedáva to zmysel. Treba postáť, položiť otázku, zamyslieť sa. Väčšinou sa riešenie dá nájsť. Ak sa riešenie nájsť nedá, treba komunikovať s lekárom a hľadať inú alternatívu. Napríklad pri liečbe v rámci vysokého tlaku sa pacient lieči nejakou kombináciou liekov, z ktorej jeden liek môže chýbať, ale v rámci tej skupiny môžu byť dostupné ďalšie dva liečivá. Takže na úrovne lekárne je veľmi veľa situácií riešiteľných. 

Autor: Lucia Pavlisková