Spoločnosť Domáce

Kolapsy z tepla pribúdajú. Záchranári v pondelok pomáhali stovke ľudí

Záchranári v pondelok pomáhali až sto ľuďom. Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – V pondelok (1. 7.) vyslalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR záchranárov k 100 ľuďom, ktorí skolabovali z tepla. TASR o tom informovala hovorkyňa OSZZS SR Alena Krčová.

 

Najviac – 18 pacientov – skolabovalo v Prešovskom kraji, najmenej – osem – v Trnavskom kraji. „Z dát OSZZS SR vyplýva, že od 10. júna skolabovalo z tepla až 1716 pacientov, ktorých zdravotný stav si následne vyžiadal pomoc zdravotníckych záchranárov,“ uviedla Krčová.

Záchranári opätovne apelujú na ľudí, aby dbali na prevenciu. V čase obeda, od 11.00 do 15.00 h, sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. “Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti,” upozornila Krčová.

Vyhýbajte sa alkoholu

“Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa, a nečakať na pocit smädu,” povedala. Podľa záchranárov je najlepšie piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu treba piť s mierou a alkoholu je vhodné sa úplne vyhnúť, pretože rozširuje cievy.

“Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch,” informovali záchranári. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155 a operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Podľa záchranárov je najlepšie piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček