Politika Kauzy Domáce Top

Kollárova odpoveď koalícii nestačí. Niektorí stále žiadajú jeho hlavu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ospravedlňovať sa nemá za čo. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) si stojí za tým, že titul v Skalici získal v súlade so zákonom a vyvrátil, že by jeho diplomová práca bola plagiát. Pokiaľ bude pôsobiť v politike,  vysokoškolský titul Mgr. však používať nebude.

 

Podľa Kollára je záverečná práca plagiát vtedy, “keď niečo zoberiete cudzieho, nepriznáte to, neuvediete zdroj, alebo nemáte od autora dovolené s týmto textom narábať.” 

“Bolo mi vyčítané, že som neuviedol docenta Minďáša. Neuviedol som ho, lebo bol môj školiteľ a súhlasil s tým, že som jeho výsledky práce mohol použiť. Keby s tým nesúhlasil, tak by mi predsa nedovolil ísť obhajovať túto prácu“ povedal Kollár a zdôraznil, že titul získal v súlade so zákonom a nemá sa za čo ospravedlňovať.

Kauzu označil za štvavú kampaň “skrachovaných politikov”. So slovami, že v politike bude používať iba meno “Boris Kollár” predseda parlamentu svoj mediálny výstup ukončil.

Nemusí to stačiť

To, že nebude svoj titul používať, však Kollárovi stačiť nemusí. Svedčia o tom aj reakcie koaličných partnerov, ktorý s jeho vysvetlením spokojní nie sú. “Nakoľko aj po dnešnom tlačovom brífingu Borisa Kollára ostáva veľa nezodpovedaných otázok, pozvali sme si predsedu NR SR na rokovanie poslaneckého klubu,” uviedla najsilnejšia koaličná strana OĽaNO. Stanovisko zaujmú až po tomto stretnutí.

SaS zasa Kollárovo rozhodnutie nepoužívať titul berie na vedomie, ale z ich strany je to pre šéfa parlamentu “žltá karta”. “Preto zaraďuje predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová mimoriadny bod na rokovanie poslaneckého klubu, kde ho pozýva, aby zodpovedal všetky otázky poslancov SaS,” uviedli.

Spokojní s  doterajšími krokmi predsedu parlamentu nie je ani poslanec najmenšej koaličnej strany Za ľudí Miroslav Kollár. “Dodnes som dával predsedovi parlamentu šancu na dospelý politický postoj. Uprednostnil svoju cieľovku pred záujmami krajiny. Toto nie je zmena, ktorú sme sľúbili. Ak si máme udržať tvár, jediná možná reakcia je, aby odstúpil,” uviedol poslanec, podľa ktorého predseda parlamentu uráža poctivých študentov. To, že Kollára nebude používať titul Mgr. nestačí ani podľa podpredsedu parlamentu (Za ľudí) Juraja Šeligu. “O situácii sa budeme baviť na dnešnom predsedníctve strany. Pre mňa to nie je uzatvorená vec,” uviedol na sociálnej sieti.

Čaputová hovorí o princípoch

Prezidentka Zuzana Čaputová pripomenula, že s nástupom novej vlády boli spojené veľké očakávania verejnosti. “Získala silný protikorupčný mandát aj silný mandát na zmenu výkonu politickej moci. Pre budovanie dôvery verejnosti v spravodlivosť a inštitúcie je však potrebné, aby vládni politici dôsledne dodržiavali také isté princípy, aké z opozície žiadali od svojich oponentov,” uviedla prezidentka.

 

Koali Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Matovič dal prednosť stabilite vlády

Dnešnému Kollárovmu rozhodnutiu predchádzalo stretnutie s premiérom Igorom Matovičom. Ako včera uviedol predseda vlády, s Kollárom strávili v stredu večer dve hodiny, pričom vzájomnú debatu označil za otvorenú a povedal o nej, že “nebola márna.”  Ešte pred stretnutím Matovič vyhlásil, že Kollára nebude vyzývať na odstúpenie. Tento svoj postoj zdôvodnil tým, že nechce spôsobiť pád vlády na návrat “mafie” do čela štátu. “Ak si mám dať na misku váh jednu diplomovku a stabilitu vládnej koalície, určite bude mojou prioritou udržať vládnu koalíciu,” zdôraznil.

Naopak, Kollárovho odstúpenia sa dožadoval poslanec za SaS Ondrej Dostál.  „Je to hanba nielen pre neho samého, jeho vlastnú stranu, celú vládnu koalíciu a našu krajinu, ale je to hlavne nefér voči všetkým ľuďom, ktorí si svoje záverečné práce napísali sami a získali svoje vysokoškolské vzdelanie poctivo a bez podvádzania,“ uviedol.

Strana Za ľudí ho síce na odchod nevyzvala, no avizovali, že ak v krátkom čase nedostanú dôveryhodné vysvetlenie, budú žiadať vyvodenie politickej zodpovednosti.

Diplomovka

Kollár mal podľa medializovaných informácií skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal. Ako uviedol Denník N, ktorý na Kollárovu prípad upozornil, školiteľ nedal prácu Kollárovi prerobiť, ale naopak, umožnil mu, aby v roku 2015 získal magisterský diplom na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Predseda parlamentu takéto obvinenia odmietol s odvolaním sa na kontrolu originality záverečnej práce.

Mohlo by vás zaujímať: