Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Kollár sa drží bokom od opozície aj koalície. Po voľbách môže zohrať kľúčovú úlohu

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Sme rodina bola v roku 2016 jedným zo skokanov volieb. Prieskumy projektu Borisa Kollára nedávali veľké šance, ten sa však na prekvapenie do NR SR dostal a so svojím hnutím si udržiava stabilné preferencie. Hoci sa ostatné politické subjekty od nich držia ďalej, môže sa stať, že po voľbách bude hrať Kollár dôležitú úlohu. 

 

Kollárova Sme rodina bola, rovnako ako Kotlebova ĽSNS, počas posledných štyroch rokov osamelým jazdcom. Kollárova strana niekoľkokrát hlasovala s koalíciou, čím si vyslúžili odstup väčšiny ostatných strán. Opozíčnú subjekty na otázky o prípadnom skladaní vlády odpovedájú tak, že by boli radšej, keby to šlo bez Kollára. Ten zase tvrdí, že ĽSNS a Smer sú preňho za červenou čiarou a do vlády by s nimi nešiel. Kritický je však často aj do radov opozície.

Hnutie Borisa Kollára v roku 2016 prekvapilo. Vo voľbách im dalo hlas viac ľudí, ako sa predpokladalo a do parlamentu tak zasadlo 11 poslancov. Kollár bol často označovaný za “výstredného slovenského milionára” a o vstup do politiky sa už raz pokúšal so stranou Náš kraj. To však nevyšlo a tak v roku 2015 prebral od Petra Marčeka Stranu občanov Slovenska, ktorú premenoval na Sme rodina – Boris Kollár. S heslom, že “nie je politik”, sa do parlamentu dostal.

Poslanecký klub Sme rodina začínal s 11 poslancami. Na konci volebného obdobia je ich len 9, pričom len 8 z nich je pôvodných. V júni 2016 totiž z klubu aj zo strany vylúčili Petra Marčeka, Martinu Šimkovičovú a Rastislava Holúbeka. V roku 2019 však do klubu vstúpil Jozef Lukáč, ktorý odišiel z OĽaNO.

Kollár si počas štyroch rokov preferencie zdvihol maximálne o niekoľko percent, nikdy však neklesol pod zisk z volieb 2016. Je tak veľmi pravdepodobné, že sa do parlamentu dostane opäť.

Sociálne opatrenia aj migranti

Kollár si zároveň počas prvých rokov ustálil témy, ktorým sa venuje a ktoré na jeho voličov fungujú. Ide najmä o rôzne sociálne balíčky, často hovorí najmä o dôchodcoch či mladých ľuďoch. V programe sľubuje napríklad postavenie tisícov nájomných bytov, podporuje tiež 13. dôchodok. Ponechanie všetkých sociálnych opatrení je zároveň podmienkou, ktorú si Sme rodina kladie pre svoj vstup do prípadnej vlády. Boris Kollár sa tiež rozhodol podporiť smerácky návrh na 13. dôchodok, ktorý zvyšok opozície označuje za volebnú korupciu.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Kollár si tiež vyslúžil kritiku médií aj politických súperov za zdieľanie hoaxov o migrantoch. Rétorika Kollára voči utečencom je dlhodobo kritická, tvrdí, že sa máme najskôr postarať o svoje deti a až potom o cudzie. Za zdieľanie hoaxov sa ospravedlnil.

Pozornosť vzbudil Kollár aj pred eurovoľbami. Stranu Sme rodina v nich totiž podporovala francúzska politička Marie Le Penová z krajne pravicového Hnutia pre Európu národov a slobody a líder Ligy a vtedajší taliansky minister vnútra Matteo Salvini. Obaja sú známi tvrdými vyjadreniami voči migrantom, snahou o uzatvorenie hraníc a výzvami na väčšiu národnú suverenitu. Po voľbách sa plánovali spojiť do jednej frakcie v europarlamente, to však nevyšlo. Kollárova strana totiž nezískala dostatočné množstvo hlasov na to, aby do Bruselu mohli poslať poslanca.

Kollár a Kočner – kamaráti alebo nepriatelia?

Tesne pred voľbami 2016 musel Kollár vysvetľovať fotky z dovolenky, kde je s členmi podsvetia. Na tieto zábery sa ho médiá opakovane pýtali aj počas tohto volebného obdobia, vyčítali mu ich aj niektorí politickí súperi. V súvislosti s ním sa spomínalo aj meno Mariana Kočnera, ktorý je dnes obžalovaný v kauze vraždy novinára či v kauze zmenky. Známe sú zábery, kde na Donovaloch v roku 2005 sedí Kočner po boku Moniky Beňovej (europoslakyňa za Smer-SD, pozn. red.), Václava Miku (exriaditeľ RTVS, pozn. red.) a Borisa Kollára. Kollár bol už vtedy známym podnikateľom. V roku 2016 Kočner upozorňoval verejnosť na Kollárove kontakty s mafiánmi, Kollár sa priznal, že ich pozná. Zároveň však zdôrazňoval, že on sám nikdy nebol na tzv. mafiánskych zoznamoch. Tvrdí, že vždy podnikal len čestne.

Kočner sa s Kollárom pozná roky. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Kollár s Kočnerom si aj po voľbách 2016 posielali cez médiá rôzne odkazy. Na verejnosť sa dostala aj Kollárova komunikácia s mladistvou z resocializačného zariadenia Čistý deň. Kollár neskôr na tlačovej besede zverejnil fotografie, kde riaditeľka tohto zariadenia sedela v kaviarni s Kočnerom a Petrom Tóthom. Kollár tvrdil, že všetko bola “hra Roberta Fica, Erika Tomáša a Maroša Kočnera”.

Z Threemy, ktorú vyšetrovatelia získali z Kočnerovho mobilu, vyplýva, že si mal Kočner s rôznymi ľuďmi písať o zastavení “vlekárovej” politickej kariéry. Vlekárom mal prezývať práve Kollára.

Kollár lacno nepôjde

Kollárovo hnutie však napriek všetkým výhradám ostatných strán môže hrať po voľbách rozhodujúcu úlohu. Všetko záleží na tom, ako dopadnú voľby. Hoci posledné prieskumy naznačovali, že by opozícia vládu zložila aj bez Kollár, bola by to stále vláda s pomerne tesnou väčšinou. Je tak otázne, či by väčšina vydržala po celé štyri roky.

Už od eurovolieb prakticky bežala politická kampaň. Opozičné strany sa stretávali a diskutovali, akou formou by fungovala prípadná nová vláda, hľadali prieniky v programoch a hovorili o podstatných rozporoch. Niektorí dokonca uzavreli medzi sebou pakt o neútočení. Na väčšinu stretnutí Kollára nepozývali a on sa iniciatívne nestnažil k nim pripojiť. “Na začiatku nás volali. My však nie sme ochotní robiť dohody o neútočení. Keď teraz niekto niečo vyparatí, nechcem mať zviazané ruky, aby som nemohol pomenovať veci. Chcem byť slobodný v konaní, a preto nebudem v žiadnych blokoch. Sme svojbytná strana s vlastným programom a líniou. Nebudem nikomu robiť šaša ani podržtašku,” hovoril Kollár v rozhovore pre Denník N. 

V tom istom rozhovore tiež povedal, že bude veľmi “drahá nevesta”. Podmienok na vstup do koalície má niekoľko. “Červenou čiarou sú etické otázky ako LGBT, adopcie detí homosexuálnymi pármi. To sú pre nás absolútne neprijateľné veci,” hovorí Kollár. Okrem iného chce vystavať veľké množstvo nájomných bytov, zrušiť doplatky za lieky pre matky s deťmi do 6 rokov a exekučné amnestie. Žiada tiež “silový rezort” – teda ministerstvo vnútra, obrany alebo SIS.

 

Mohlo by vás zaujímať: