Politika Domáce

Kollárovci mieria do európskej skupiny. Jej súčasťou budú aj protiimigračné strany

BRATISLAVA – Na Slovensku pribudla ďalšia politická strana európskeho rozmeru. Strana Sme rodina Borisa Kollára dostala ponuku pripojiť sa k politickej skupine, ktorá chce po májových eurovoľbách spojiť sily. Vytvorenie novej frakcie inicioval taliansky minister vnútra a šéf strany Liga Severu (LN) Matteo Salvini. Súčasťou budú aj známe pravicové strany z Európy, ktoré otvorene bojujú napríklad proti migrácii.

 

Slovenská strana Sme rodina, ktorá má v otázke migrácie dlhodobo vyhranený názor, sa má k iniciatíve oficiálne pripojiť už najbližšiu sobotu. Pre Glob.sk to potvrdil jej predseda Boris Kollár. “Podpíšeme vstup do avizovaného projektu V ústrety zdravému rozumu Európa, ktorý následne vyústi do frakcie Európska aliancia ľudí a národov,” uviedol šéf strany. Ustanovujúca schôdza bude 18.mája v Miláne. Sme rodina chce týmto krokom zvýšiť svoje šance uspieť v najbližších voľbách do Európskeho parlamentu. Ku Kollárovi sa oficiálne priznal už aj samotný Salvini. Sme rodina zverejnila na svojej oficiálnej stránke video, v ktorom ich taliansky minister vnútra víta v skupine.

 

Súčasťou novej frakcie budú politické strany, ktoré už majú zastúpenie v europarlamente, ale aj nováčikovia – akými je napríklad práve slovenská strana. Pôjde pritom aj o strany, ktoré sú označované za krajne pravicové ako napríklad Alternatíva pre Nemecko (AfD). V súčasnosti sú euroskeptické a nacionalistické strany rozložené v troch frakciách – Európski konzervatívci a reformisti (ECR), Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) a Európa národov a slobôd (ENF). “Chceme sa stať poprednou európskou frakciou, tou najpočetnejšou,” vyhlásil Salvini na konferencii v Miláne. Ich cieľ je vo voľbách vyhrať a zmeniť Európu. Na konferencii v Miláne sa zúčastnil aj šéf politickej strany Fíni Olli Kotro a tiež predseda Dánskej ľudovej strany (DF) Anders Vistisen.

Kollárovej strany sme sa pýtali, či im neprekážajú niektoré strany, ktoré by mali byť súčasťou frakcie. “Nebude tam žiadna strana podobná ĽS NS. Nebude tam nikto, kto chce vystúpiť z Európskej únie. Chceme len zmeniť niektoré podmienky a fungovanie únie,” reagoval poslanec Sme rodina Ľudovít Goga. Práve on za stranu so zahraničnými spojencami rokoval.