Regióny Domáce Spoločnosť Top

Vallo dáva od situácie s komármi v Bratislave ruky preč. Mestské časti podnikli vlastné kroky

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Situácia s komármi v Bratislave je neúprosná. Ľudia sa sťažujú na to, že len menší pobyt vonku znamená niekoľko štípancov od “krvilačných beštií” a nezaberajú ani repelenty. Primátorovi hlavného mesta Matúšovi Vallovi adresovali kritiku, ten sa však obhajuje, že konal najlepšie, ako mohol. A nič ďalšie už tento rok podniknúť neplánuje. Viaceré najpostihnutejšie mestské časti sa preto rozhodli konať na vlastnú päsť. Zvládlo hlavné mesto súčasnú situáciu s komármi?

 

Od začiatku leta sú komáre v hlavnom meste veľkým problémom. Znepríjemňujú životy Bratislavčanov a Bratislavčaniek a aj napriek zásahu bratislavského magistrátu je ich v mestských častiach stále enormné množstvo. Primátor Matúš Vallo totiž od nástupu do funkcie využíva tzv. biologický a ekologický BTI postrek, ktorý by mal zahubiť komáre ešte v čase, keď sú vo vajíčku. Aj keď sľuboval priaznivé výsledky, v poslednom čase je situácia s komármi neznesiteľná.

Dokonca až do takej miery, že viaceré mestské časti sa rozhodli bojovať s hmyzom vlastnými silami. Jednou z nich je aj Devínska Nová Ves na čele so starostom Dáriusom Krajčírom. Situácia s komármi je tu každý rok vypätá kvôli blízkemu toku rieky Morava a Devínskemu jazeru. “Situácia je kalamitná, keďže už bežné aktivity a ani pracovné sa nedajú vykonávať bez aplikácie repelentov, alebo obmedzení pohybu v exteriéroch a dokonca aj interiéroch  – napríklad problémy hlásia aj z výrobných hál,” uviedol pre Glob.sk Krajčír. Ako dodal, posledná aplikácia postrekom s BTI bola 7. augusta a odvtedy sa komáre prirodzene premnožili, pričom súčasná situácia sa nedá riešiť bez dezinsekcie. Priznáva, že zásah proti premnoženým komárom formou postreku je citlivá záležitosť po stránke ekologickej aj finančnej, preto sa mestská časť rozhodla vytvoriť priestor pre anketu o dopyte obyvateľov po chemickom postreku.

“Účasť v ankete ohľadom dopytu obyvateľov po chemickom postreku dopadla nad naše očakávania. Celkovo sa prieskumu zúčastnilo a  hlasovalo 3 076 obyvateľov, z toho 2 446 obyvateľov za vykonanie postreku a 534 obyvateľov proti. Len 96 obyvateľov vyjadrilo spokojnosť s postupom magistrátu. Samotná anketa rozprúdila búrlivú diskusiu v komentároch, čo patrí k demokratickému a slobodnému prejavu v našej spoločnosti,” vyjadril nadšenie starosta Devínskej Novej Vsi.

 

Zároveň uviedol, že taktika magistrátu v oblasti zabránenia premnoženiu komárov nevyšla podľa očakávaní. “Na najbližšom stretnutí na magistráte budem žiadať audit tejto politiky, aby sme sa podobnej situácii v budúcnosti skutočne vyvarovali,” poznamenal.

Napriek skúsenostiam však naďalej uprednostňujú využitie biologických postrekov. “Je však nevyhnutné zmeniť postup a systém aplikácie BTI na plošnú leteckú aplikáciu. Veríme, že v spolupráci s mestom, samosprávnym krajom i rakúskymi partnermi sa nám konečne podarí efektívne zasiahnuť včas bez použitia chemických postrekov,” konštatoval s tým, že tému budú naďalej sledovať a presadzovať záujmy obyvateľov, aby sa mohli využívať postreky s BTI tak, aby sa zabránilo kalamitnému stavu.

Nie sú v tom sami

Okrem Devínskej Novej Vsi však s komármi vo veľkom bojuje aj ďalšia mestská časť – Záhorská Bystrica. “Po preverení aktuálnej situácie na BSK však aj na magistráte hlavného mesta sme sa rozhodli my ako mestská časť riešiť túto situáciu samostatne. V súčasnosti sme zabezpečili dodávateľskú firmu, ktorá bude zabezpečovať a vykonávať postrek v krátkom čase v určitých lokalitách Záhorskej Bystrice, uskutoční sa však až po oznámení termínu včelárom,” uvádza samospráva. Uisťuje, že postrek vykonajú mimo chránených krajinných oblastí (CHKO).

 

Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

Obe mestské časti napokon rozhodli, že použijú proti komárom chemické postreky. Začne sa s nimi už v najbližších hodinách či dňoch. “Na základe mnohých požiadaviek od obyvateľov mestská časť Záhorská Bystrica bude v piatok od 19.00 h do 22.00 h vykonávať dezinsekčný zemný postrek proti komárom,” uviedla mestská časť. Postrek bude vo vybraných a schválených lokalitách Záhorskej Bystrice a mimo chránených krajinných oblastí.

Devínska Nová Ves bude realizovať pozemný postrek v intraviláne mestskej časti v skorých ranných hodinách v pondelok (24. 8.), respektíve utorok (25. 8.), a to v závislosti od počasia. “Upozorňujeme obyvateľov, aby si zabezpečili domáce zvieratá a chovy včiel a aby si v uvedenom čase ponechali uzatvorené okná,” vyzvala devínskonovoveská samospráva.

Vallo dáva ruky preč

K celej situácii sa vyjadril aj primátor Matúš Vallo. Šéf magistrátu priznal, že situácia s komármi nie je priaznivá. “V boji s komármi sme sa mohli rozhodnúť pre cestu chemického alebo biologického postreku. Chemický postrek sme zavrhli, lebo tieto látky majú dokázané vážne škodlivé účinky na naše zdravie a okrem premnožených komárov hubia aj iné druhy živočíchov. Navyše predstava chemického postreku v chránených oblastiach – v Lužných lesoch, Malých Karpatoch alebo na Devínskej kobyle – ktoré sú okrem záplavových území zároveň hlavnými liahniskami komárov v našom meste, je neakceptovateľná a v prípade lokalít s najvyšším stupňom ochrany ju zákon ani neumožňuje,” vysvetľuje na sociálnej sieti s tým, že sa z tohto dôvodu rozhodli ísť cestou ekologického postreku. 

Ako dodal, rozdiel medzi klasickým postrekom a BTI je ten, že chemický ničí komáre a ten biologický ničí ich larvy skôr, ako sa z nich vyvinú komáre. “Aby bol účinný, je preto potrebné systematicky monitorovať liahniská a aplikovať ho vtedy, keď sú komáre v štádiu larvy. To presne robíme a za posledný mesiac sme vykonali 83 monitoringov rizikových lokalít. Keď sú klimatické podmienky pre komárov ideálne, máme len niekoľko dní na zachytenie lariev v štádiu, kedy biologickým postrekom vieme zasiahnuť,” obhajuje Vallo svoje konanie s tým, že doteraz vykonali 18 postrekov v rôznych mestských častiach. Podľa slov primátora bolo v niektorých miestach zničených až 100 percent lariev a tým pádom sa  im podarilo stlmiť premnoženie komárov v záplavových územiach, keď sa na konci júla z dôvodu zvýšenej hladiny vyliali viaceré vodné toky. Súčasná legislatíva však neumožňuje aplikovať postrek letecky, a preto sa niektoré plochy postrekujú menej efektívne. 

 

“Objavujú sa ankety a žiadosti, aby sme voči nim zasiahli. Inak ako chemicky to ale možné nie je. Mestské časti môžu o povolenie v prípadoch vyššieho stupňa ochrany na chemický postrek samy požiadať príslušné úrady a mesto Bratislava im nebude prekážkou. Treba však v tejto súvislosti doplniť, že aj ak úrady kalamitný stav vyhlásia a chemický postrek povolia, nebude ho možné aplikovať v mnohých chránených územiach, kde sa väčšina liahnisk komárov práve nachádza a bude sa aplikovať prevažne v intravilánoch, kde sú tieto zdraviu škodlivé látky v priamom kontakte s obyvateľmi,” uviedol. Na záver dodal, že súčasná vlna komárov má životnosť tri týždne a tie sa už biologicky vyhubiť nedajú. “Komárov je veľa. Zároveň ale musíme povedať aj to, že biologický postrek pomohol tomu, že ich nie je ešte výrazne viac”.

Nepríjemné poštipnutia

Podľa Úradu verejného zdravotníctva veľké množstvo bodnutí vyvoláva u ľudí nervozitu, zníženie sústredenosti, nepozornosť, nespavosť či podráždenosť. “Zo zdravotného hľadiska ide o mikroporanenia a inokuláciu – teda vpravenie výlučkov slinných žliaz do ľudského tela. Samotné bodnutie (pichnutie, poštípanie) vyvolá lokálnu imunitnú reakciu, ktorú vnímame ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch. Normálna imunitná reakcia sa môže u niektorých osôb zmeniť na alergickú reakciu, pričom uvádzame, že vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou. Výskyt ochorení prenášaných komármi v našich končinách je veľmi zriedkavý,” dodali. Problémom Slovákov však nie sú iba komáre. Viac ste sa mohli dočítať TU. 

 

Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať