Komentáre a názory Top

Komentár Iva Samsona: A čo prišlo po Novom Zélande? Nečakané – Srí Lanka!

Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

Najprv to vyzeralo na neznámeho páchateľa, k útoku na Srí Lanke v nedeľu 21. apríla s doterajšou bilanciou vyše 360 mŕtvych a stoviek zmrzačených sa spočiatku nikto nechcel prihlásiť. Politologický expert z bruselského výskumného inštitútu Juhoázijské demokratické fórum (South Asia Democratic Forum) sa hneď prvý deň vyjadril, že teoreticky prichádzajú do úvahy štyria aktéri: militantní islamisti, radikálne buddhistické organizácie, militantné hinduistické tamilské skupiny a všeobecne sily, ktoré chcú destabilizovať a zvrhnúť vládu.

 

Treba pripomenúť, že po krvavom útoku so stovkami mŕtvych v somálskom Mogadišu sa k útoku do dnešného dňa tiež nikto neprihlásil, aj keď za páchateľa sa všeobecne považuje teroristická organizácia Al-Shabaad. Inokedy sa k podobným útokom prihlási hneď niekoľko skupín, pretože úspešné masakry zvyšujú u časti muslimskej populácie ich prestíž a prinášajú im publicitu. Súhlas časti muslimskej menšiny s terorizmom je dialektický: útoky sa verejne odsúdia, ale nezabúda sa poznamenať, že na vine je aj druhá strana… Dochádza tak k absurdnej situácii, keď z obetí sa stávajú spolupáchatelia.

Vzhľadom na rukopis brutálneho útoku málokto pochyboval, že tu ide opäť o islamistov, ale málokto mal odvahu to vysloviť. Je to charakteristické: nazvať radikálnych muslimov a teda muslimov teroristami má za následok obvinenie z „islamofóbie“. Zloženie obetí ukazuje, že na 90% všetkých obetí tvorili srílanskí kresťania, ktorí s mnohými muslimami nenávideným Západom nemaj nič spoločné. Lenže to, že sú kresťania, z nich automaticky robí komplicov Západu.

V krajinách ako Srí Lanka majú kresťania zlú pozíciu. Nie je tu nikto kto by sa ich zastal. Ak by sa útoky uskutočnili proti buddhistickým pagodám, odpoveď vládnucej garnitúry by bola nemilosrdne a kruto vedená proti celej muslimskej menšine a čakal by ju zrejme ten istý údel ako barmských (mjanmarských) Rohlingov. Tých pre vyvolávanie náboženského a etnického násilia tamojšia vláda vyhnala z krajiny už vyše milióna bez ohľadu na to, že tento štát vedie samotná Su-Tij nositeľka Nobelovej ceny za mier.

Na Srí Lanke sa k masakre nakoniec prihlásil Islamský štát predstavujúci dnes predné baranidlo „islamistickej internacionály“. Srílanská vláda po dlhšom váhaní ako páchateľa označila miestneho radikálneho duchovného Zahrána Hašíma a skupinku extrémistických individuí okolo neho z organizácie Tauhíd Džamate. Táto teroristická skupina pôsobí aj v Indonézii, Malajsku, Thajsku, na Filipínach a dokonca údajne aj v Singapúre. Prepojenie tejto skupiny na celosvetový islamistický front ostáva nevyjasnené. Možno povedať len to, že páchatelia boli Islamským štátom prinajmenšom ideovo inšpirovaní. Je totiž skutočnosťou, že Islamský štát často preberá automaticky zodpovednosť za útoky proti „neveriacim“ vo svete, aby tak kompenzoval svoju momentálnu porážku na Strednom východe.

Kontroverzie vzbudilo vyhlásenie štátneho tajomníka Ministerstva obrany Srí Lanky, že útok bol odvetou na nedávny teroristický akt v Cristchurch na Novom Zélande. Toto tvrdenie je absurdné natoľko, že sa proti nim ostro vyhradila aj kancelária novozélandskej premiérky Jacindy Ardernovej.

Je príznačné, že islamistická ruka masakry na Srí Lanke bola v Európe už od počiatku často odmietaná a ak by sa našla, tak vraj to bude vykonštruovaný argument proti európskym muslimom. Objavili sa dokonca hlasy, že muslimovia v Európe potrebujú ochranu. Empiricky to však vyzerá tak, že všeobecne by ochranu potrebovali skôr nemuslimskí občania Západnej Európy a celosvetovo v mnohých krajinách vôbec kresťania.

*Autor je bezpečnostný analytik a radca bývalého Národného konventu MZV SR/EÚ pre jazykovú politiku