Komentáre a názory

Komentár Ivana Zuzulu: Pod lampou býva najväčšia tma

Zmena voľby sudcov Ústavného súdu SR je ďalším zo série pozoruhodných prienikov medzi stranou Smer SD a jej „najväčším oponentom“ Igorom Matovičom. Ak si tieto vzájomné výpomoci budete pozorne všímať, pochopíte, prečo nevznikla iná vláda a prečo je akákoľvek „alternatíva s Matovičom“ najlepšou poistkou vlády Smeru SD.

Ľuboš Blaha nedávno naznačil, že by z procesu výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu rád odstránil prezidenta, ktorý v súčasnosti vyberá sudcov z parlamentom zvolených kandidátov. Igor Matovič pohotovo zareagoval, že by s tým nemal problém. Ešte pred pár mesiacmi pritom Matovič vyzýval Andreja Kisku, aby zachránil ústavný súd pred „skorumpovanými ľuďmi, ktorí zabezpečia Ficovi beztrestnosť“. Bolo mu jedno dokonca aj to, že prezident nekoná v súlade so zákonom a porušuje práva legálne zvolených kandidátov. Dnes by bol za to, aby prezident išiel z voľby ústavných sudcov von.

Z vyjadrení Roberta Fica sa zdá, že jeho najväčším problémom je nájsť potrebných 18 kandidátov na sudcov. Potreboval by si zjednodušiť úlohu – vybrať ústavnou väčšinou len 9 sudcov. Matovičov súhlas je zarážajúci, najmä ak vezmeme do úvahy fakt, že ide pomáhať Ficovi riešiť veľmi vážny problém. Ak by chcel Matovič naozaj bojovať proti svojvôli strany Smer, snažil by sa o zmenu objektívnych kritérií kvality kandidátov.

Zdá sa, že Robert Fico a Igor Matovič sa na seba môžu spoľahnúť vždy, keď je najhoršie. Keď pred voľbami 2016 Matovičovi hrozilo, že sa nedostane do parlamentu, Fico ho obvinil z daňového podvodu. Využil presne tú istú stratégiu, ako pri Kiskovi v prezidentských voľbách (len v prezidentských voľbách čakal iný výsledok).  Myslel si, že keď Kisku vykreslí v médiách ako úžerníka, ľudia ho nezvolia. Opak bol pravdou. Z Kisku spravil mučeníka a prezidenta. Poučený touto skúsenosťou použil očierňovaciu stratégiu aj na Matoviča. Tentokrát už vopred vedel, že z Matoviča urobí mučeníka, priláka mu voličov a dostane ho do parlamentu. Presne to sa stalo. Po obvinení z daňových podvodov Matovičovi stúpla popularita, stala sa z neho, ako rád hovorieval „obeť politického prenasledovania“. Fico však z neho nespravil žiadnu obeť, ale top kandidáta parlamentných volieb a sebe zlepšil vyhliadky na kreslo premiéra. Vedel, že Procházka aj Bugár pôjdu s Matovičom do koalície len veľmi neradi a presne to potreboval. Matovič totiž účinnejšie ako na Fica útočil na svojich „budúcich spolupracovníkov“. Matovičovo konanie objektívne znemožnilo spoluprácu a otvorilo cestu Ficovi. Dnes je to Smer, ktorý sa potáca v problémoch a Matovič je pripravený podporiť túto absurdnú hru. Prečo? Pretože dnes ja tebe, zajtra ty mne. Všímajte si to.