Komentáre a názory

Komentár Jána Rudolfa: Keď bilancujeme eurofondy, je to na zaplakanie

Zdroj: archív

Slovensko dostalo v tomto programovom období 2014 – 2020 z fondov Európskej únie viac ako 15 miliárd eur (môžeme ich čerpať do konca roka 2023). Sú to peniaze určené na nové diaľnice, modernizáciu železníc, revitalizáciu rôznych skládok, odkanalizovanie obce, zateplenie verejných budov, nové osvetlenie v dedine, ale aj na modernizáciu materskej školy či výstavbu novej cyklotrasy. Keby som mal vymenovať, čo všetko sa dá z eurofondov na Slovensku postaviť, opraviť alebo zmodernizovať, tento komentár by asi nikto nedočítal do konca.

 

Dnes by sme mali aj na základe odporúčaní Bruselu bilancovať, čo sa nám podarilo a ako sme eurofondy využili, nakoľko už prešla polovica obdobia (5rokov) na čerpanie eurofondov v súčasnom období 2014-2020 (2023).

Napriek tomu, že Slovensko má skúsenosti s čerpaním eurofondov od nášho vstupu do Európskej únie v roku 2004, t.j. viac ako 15 rokov, čerpanie je slabé. Dnes dosahuje úroveň 22%.

Podľa pravidiel Bruselu, je nutné čerpať tieto financie podľa jednotlivých rokov a keď ich nevyčerpáme do určitého dátumu, prepadnú tieto peniaze v prospech iných členských štátov. Tak sa stalo, že na konci roka 2017 Slovensko prišlo o 27 miliónov eur a na konci roka 2018 o viac než 100 miliónov eur. Definitívne.

Súčasná vláda sa už nemôže na nikoho vyhovárať, pretože je v plnom rozsahu zodpovedná za čerpanie eurofondov v tomto období a tento stav je len jej vizitka. Tento týždeň vláda schválila realokáciu, čiže presun eurofondov medzi viacerými programami a chce tieto peniaze naliať do dopravnej infraštruktúry. Prezentuje to ako pozitívnu vec. Pravdou však je, že to robí len preto, lebo nie je schopná zabezpečiť čerpanie v iných operačných programoch a hrozí prepadnutie ďalších peňazí. Samozrejme, že je lepšie keď tie peniaze ostanú u nás, ale to neospravedlňuje ten fakt, že v iných oblastiach tieto peniaze budú chýbať, a to len preto, že ministerstvá sú neschopné.

Bilancovanie eurofondov má trpkú príchuť. Slovensko premrhalo stovky miliónov eur bez efektu, štát toleroval defraudáciu peňazí v každom sektore, najviac pri agrodotáciách, zaviedol systém netransparentného prideľovania (Plavčan), kŕmi konzultačné firmy za desiatky miliónov eur, miliarda sa stratila v pochybných projektoch na informatizáciu. Aký to má dopad? Regionálne rozdiely sa prehlbujú, byrokracia narástla do obludných rozmerov, podnikatelia, ale aj obce prestávajú mať záujem o eurofondy a ako občania necítime žiadne zlepšenie služieb zo strany štátu. Eurofondy sú plné korupcie, klientelizmu, politického rodinkárstva a mafie. Čerpajú sa slabo, to čo sa vyčerpá sa rozkráda a dáva často na nezmyselné projekty. Ale to nie je chyba eurofondov, ani Bruselu, ale problém Slovenska. Vládne strany nesú za tento neželaný stav zodpovednosť. V eurofondoch permanentne zlyhávajú. Napriek všetkým opatreniam, akčným plánom a sľubom, ktoré roky počúvame. Pri bilancovaní sa zmohli len na presúvanie peňazí. Je to na zaplakanie.

*Autorom je expert SaS na eurofondy a momentálne aj ako kandidát na europoslanca