Komentáre a názory Top

Komentár Juraja Miškova: Elekromobily na Slovensku pribúdajú. Bude ich kde nabíjať?

Zdroj: archív

Na slovenských cestách badať už čoraz častejšie aj elektromobily a hybridy. Meniace sa klimatické podmienky, silnejúci tlak spoločnosti za čistejšie životné prostredie, záujem väčšieho počtu automobiliek, pribúdajúci počet e-modelov a klesajúca cena zvyšujú záujem ľudí o túto alternatívu k benzínových a dieselovým autám. 

 

Keď sme v roku 2011 zakladali na Ministerstve hospodárstva SR Národnú platformu pre elektromobilitu, verili sme, že Slovensko má všetky predpoklady a piliere pre rozvoj tohto rozvíjajúceho sa hospodárskeho odvetvia – špičkový automobilový  a elektrotechnický priemysel a dostatočnú energetickú infraštruktúru. Čas nám dal za pravdu.

Predaj nových áut s elektrickým pohonom stúpol, podľa údajov Platts Analytics, za prvú polovicu roka o 40%, pričom predaj áut s klasickým pohonom poklesol medziročne o 2%. Najviac elektromobilov je registrovaných v Nórsku, na ktoré už dobieha Nemecko s viac ako 100-tisíc registrovanými elektromobilmi. 

Súčasne s rozširovaním počtu elektromobilov na cestách, stúpa aj počet dobíjacích staníc. Nemci zvýšili počet elektronabíjačiek medziročne o polovicu a dnes ich majú na nemeckých cestách cez 20-tisíc. Vo Veľkej Británii dokonca prekonal počet nabíjacích staníc počet klasických čerpačiek. S rozvíjajúcou sa nabíjacou infraštruktúrou, sa tak vytratil jeden z hlavných agrumentov proti kúpe elektrického auta. Vodiči sa vďaka hustej sieti nabíjacích staníc nemusia viac strachovať o mobilitu ani pri dlhších cestách.

Pri prechode nemecko-českých hraníc musí však vodič, počítať s výrazne redšou infraštruktúrou nabíjačiek. V Českej republike ich je okolo 400 a na Slovensku ich bolo podľa údajov EAFO (European Alternative Fuel Observatory) v minulom roku 104. Sieť nabíjacích staníc sa postupne rozrastá, prehľad poskytuje napríklad stránka nabky.com, ktorá  je asi najkomplexnejším portálom pre slovenské nabíjacie stanice. Pri ceste za hranice dobre poslúži napríklad chargemap.com aj s mobilnou aplikáciou.

Aby sme sa však mohli bez obáv vybrať s elektromobilom na prázdniny, napríklad do obľúbeného Chorvátska, asi budeme musieť ešte pár rokov počkať. 

* Autor je bývalým ministrom hospodárstva a prezidentom SlovakiaTech.