Zahraničné Politika Komentáre a názory

Komentár Martina Lengyela: Bojový deň Benjamina Netanjahua

Benjamin Netanjahu má po včerajšom volebnom úspechu strany LIKUD šancu sa stať najdlhšie vládnucim premiérom v dejinách Izraela.  Bývalý veliteľ v špeciálnej jednotke Sayeret Matkal (1967-1972) oživil svoju dušu vojaka a dal včera lekciu všetkým o tom, ako sa má bojovať vo volebný deň.  Jeho volebná mobilizácia doslova šokovala Izrael.

Netanjahu správne pochopil, že lepšie ako čakať na volebný výsledok, je pokúsiť sa ho ovplyvniť do poslednej minúty.

Počas volebného dňa dal na Facebook 25(!) statusov väčšinou s videami, živými prenosmi  a špeciálnymi posolstvami.

(Facebookový volebný deň izraelského premiéra)

Už včera predpoludním prišiel s tézou, že situácia je vážna, pretože ľavica má viac hlasov a jeho Likud prehrá voľby. Svojich voličov vystrašil, že v oblastiach kde má ľavica podporu je oveľa vyššia účasť ako v pevnostiach Likudu a vyhlásil „Núdzový stav pre pravicu“.  Máloktorý politik by si dovolil v deň volieb povedať, že jeho strana smeruje k porážke, ale Netanjahu tento vabank zohral a urobil to majstrovsky.

Celý deň v hodinových intervaloch upozorňoval, že ľavica zvíťazí a Izrael bude mať ľavicovú vládu, ktorá predá krajinu Palestínčanom.  Dokonca išiel aj na pláž, aby ľudí z nej doslova „vyháňal“ a hovoril im, že “poďte voliť, na slnko a kúpanie máte čas aj potom.”

(Netanjahu „vyháňa“ voličov z pláže)

Izraelská kampaň bola veľmi tvrdá a plná osobných útokov, v ktorých pokračoval Netanjahu aj v deň volieb, keď útočil na svojho najväčšieho konkurenta Bennyho Ganca. Tvrdil, že nevedel riadiť ani vlastnú firmu, nebude vedieť riadiť Izrael a neustále hovoril, že ľavicová vláda by bola pre Izrael pohromou.

Premiér riešil ešte jeden strategický problém a aj s tým sa vysporiadal na 100 percent. Potreboval zobrať hlasy menším pravicovým stranám, aby posilnil Likud, ale zároveň nesmel priveľmi oslabiť pravicu, aby mal s kým zostaviť vládu. Izrael totiž mal vždy iba koaličné vlády. Aj tento strategický cieľ naplnil, keď sa mu podarilo takmer úplne vymazať z politickej mapy umiernené pravicové strany a zostali mu spojenci z radikálnych religióznych strán.

Výsledok je, že Netanjahu získal 35 mandátov, o 5 viac ako v posledných voľbách a ak sa nič mimoriadne nestane, zostaví vládu.

V histórii bolo niekoľko volieb, ktoré sa stali inšpiráciou pre stratégov a volebné tímy po celom svete.  Prvá Obamova kampaň s dovtedy nevídaným zapojením sociálnych médií,  Trumpove víťazstvo postavené aj na precíznej práci s dátami a voličmi v kľúčových štátoch alebo prekreslenie politickej mapy Francúzska Macronom.

V každej krajine je to síce mierne iné, ale v zásade platí, že významné percento voličov sa rozhoduje tesne pred voľbami a v deň volieb. Ak výsledok záleží na desatinách percent alebo sa bojuje o každý mandát, volebný deň nemožno vypustiť čakaním na výsledky pri švédskych stoloch.

Izrael má okrem svojho inovatívneho priemyslu aj mnoho excelentných politických marketérov a pre nás, ktorí sa voľbami zaoberáme, je to určite dôvod na poznávaciu cestu za novými stratégiami.

Včerajšia doslova bojová mobilizácia Benjamina Netanjahua je príkladom, o ktorom sa bude dlho hovoriť a pokusy napodobniť ju uvidíme v kampaniach po celom svete.

*Autor je stratég politických kampaní, bývalý novinár, zakladateľ prvej spravodajskej televízie TA3